Jak spać bez bólu szyi i głowy poduszka anatomiczna ortopedyczna do spania
Poduszka ortopedyczna – jak wybrać
15 lutego, 2019
Haluksy – jak zapobiegać? Kiedy stosować leczenie profilaktyczne a kiedy operować?
23 marca, 2019

JAK DBAĆ O STOPY – Haluksy

JAk dbać o palce stóp skuteczna metoda na haluksy aparatu bunito duo

JAk dbać o palce stóp skuteczna metoda na haluksy aparatu bunito duo

Stopy są problematyczne w pielęgnacji. Jest to części, na których dźwigany jest cały ciężar naszego ciała. Nierzadko nie pamiętamy o odpowiedniej pielęgnacji stóp. Rezultatem tych pominięć często są takie schorzenia jak m. in.: podrażnienia, nagniotki a nawet infekcje grzybicze. W jaki sposób zatem pielęgnować stopy? Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych tricków.

KĄPIELE W SOLI KOSMETYCZNEJ

Moczenie stóp w wodzie z dodatkiem soli nie tylko usuwa obrzęki, ale też zmiękcza skórę. Kąpiele polecane są szczególnie kobietom, które zmuszone są na co dzień nosić obuwie na wysokich obcasach. Szpilki męczą na stopy, dlatego należy starać się o ich odpowiednią regenerację. Kąpiele w soli kosmetycznej to nie tylko odprężenie ale także pomoc w pielęgnacji skóry stóp. Do wody można też dodać różne preparaty o działaniu nawilżającym, przeciwbakteryjnym np. różnego rodzaju olejki. Działanie przeciwzapalne ma olej z drzewa herbacianego. Przeciwbakteryjnie działa również lawenda.

ZŁUSZCZANIE NASKÓRKA

Bardzo ważnym elementem pielęgnowania stóp jest systematyczne pozbywanie się martwego naskórka. Nie należy do tego stosować pumeksu. Dlaczego pumeks jest niekorzystny? Ponieważ ze względu na swoją charakterystyczną porowatą strukturę sprzyja rozkwitowi bakterii. Jeśli decydujemy się na stosowanie pumeksu, nie zapominajmy o tym, aby po jednorazowym wykorzystaniu wylądował w koszu na śmieci. Lepszym rozwiązaniem jest zakup kosmetycznej tarki- można ją w prosty sposób oczyścić i użyć ponownie. W drogeriach znajdziemy też mnóstwo specjalistycznych kosmetyków złuszczających, które są bogate w substancje peelingujące, które w prosty sposób radzą sobie ze zrogowaciałym naskórkiem.

NAWILŻANIE STÓP

Skóra stóp jest bardzo problematyczna głownie dlatego że zawiera mało gruczołów łojowych. Dlatego łatwo ulega rogowaceniu. Nawilżanie to najbardziej istotny element dbałości o skórę stóp. Specyfiki nawilżające należy stosować każdego dnia. Odbuduje to warstwę lipidową i zadziała zmiękczająco na skórę stóp. Dla silnie zrogowaciałej skóry warto zastosować maskach nawilżających: stosuje się je na noc, aby rano cieszyć się idealnie gładkie stopy.

PAZNOKCIE

Pielęgnacja stóp to nie tylko troska o gładką skórę. Trzeba zadbać także o paznokcie. Regularne obcinanie paznokci to podstawowy zabieg. Prócz obcinania istotne jest też odpowiednie piłowanie. Nie należy obcinać paznokci zbyt krótko, bo mogą niekomfortowo wrastać w ciało. Kolejnym krokiem do pięknych stóp jest też opiłowanie rogów paznokci.

JAKIE SĄ NAJCZĘSTSZE PROBLEMY Z PIELĘGNACJĄ STÓP

PĘKAJĄCA SKÓRA PIĘT

Natężone przesuszanie skóry to najpewniej efekt niedoboru witaminy A. Najskuteczniejszym sposobem na tę dolegliwość są odprężające kąpiele solne. Sklepy kosmetyczne oferują też kolosalny wybór kremów gojących, które skutecznie poradzą sobie wszelkie podrażnienia.

ODCISKI I NAGNIOTKI

Odciski i nagniotki są uporczywym ale także powszechnym problemem. To zrogowacenia o kształcie stożka. Bywają źródłem dużego dyskomfortu, dlatego że wbijają się w stopę. Nagniotki najszybciej zlikwiduje podolog, jednak warto też spróbować się ich pozbyć przy pomocy domowych sposobów. W tym celu należy zaopatrzyć się w płyn na odciski. Przed zastosowaniem płynu, odmoczmy stopy w ciepłej wodzie z solą. Taka kąpiel powinna potrwać przynajmniej 15 minut. Kolejnym krokiem jest smarowanie odcisku specjalnym preparatem. Kolejno powinno się złuszczyć stwardniałą skórę pumeksem i zniszczyć rdzeń odcisku.

NADMIERNA POTLIWOŚĆ

Skóra stóp jest mocno problematyczna przede wszystkim dlatego, że zawiera więcej gruczołów potowych niż łojowych. Duża grupa osób boryka się z nadpotliwością stóp. Z tego powodu najistotniejsza staranna higiena. Pielęgnację ułatwiają liczne preparaty zaprojektowane dla osób, które mają problemy z nadmiernym poceniem się stóp. Warto zatem zakupienie talku lub dezodorantu do stóp. Jeśli to możliwe, trzeba także wymienić obuwie: podczas pracy zakładać oddychające obuwie. Dużą pomocą mogą okazać się solankowe kąpiele z dodatkiem ziół. Najskuteczniejsze z nich to m. in. olejek herbaciany i propolis.

HALUKSY- PROBLEM NIE TYLKO ESTETYCZNY

Często musisz nosić obuwie na obcasach? Czy zdajesz sobie sprawę z tego jak męczy to twoje stopy? Haluksy są bolesnym problemem. To zwyrodnienia kostne palucha, które są powodem dyskomfort i deformacje całej stopy. Mocno obciążony paluch często rotuje się ku środkowi. Rozwojowi tej dolegliwości sprzyjają nie tylko szpilki ale też obuwie z wąskim noskiem. Paluch znajdują się wówczas w nienaturalnym położeniu, przez co ulega silnym przeciążeniom. W jaki sposób zaradzić haluksom? Istnieje dużo metod, jednak nie wszystkie są skuteczne. Jednym z rozwiązań są dystraktory nocne- zmieniają one ułożenie palucha. Stosuje się je jednak jedynie na noc, dlatego ich skuteczność jest mała. Dystraktory nie zmuszają bowiem stopy do prawidłowej pracy w ciągu dnia, dlatego skrzywienia stopy nieustannie pogłębiają się. Najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku są ortopedyczne wkładki na haluksy. Indywidualne dobranie dla każdego pacjenta oraz odpowiednie ćwiczenia fizjoterapeutyczne pomagają w osiągnięciu najlepszych efektów leczenia.

APARAT NA HALUKSY

Komentarze są wyłączone.