Haluksy – jak zapobiegać? Kiedy stosować leczenie profilaktyczne a kiedy operować?

JAk dbać o palce stóp skuteczna metoda na haluksy aparatu bunito duo
JAK DBAĆ O STOPY – Haluksy
18 lutego, 2019
Kursy jezykowe do certyfikatu z angielskiego toruń, ANGIELSKI TORUŃ
Certyfikaty językowe z Angielskiego – Kursy językowe w Toruniu
14 maja, 2019

Haluksy – jak zapobiegać? Kiedy stosować leczenie profilaktyczne a kiedy operować?

Czym są Haluksy

Haluksy są częstą przypadłość przeważającej części społeczeństwa. Pośród osób borykających się z haluksami przeważają jednak kobiety. Co jest tego powodem? O tym, że „lepiej zapobiegać niż leczyć” wiemy od dawna. Jak uciec przed haluksami, co zrobić, żeby zatrzymać postępowanie zwyrodnień?

Czym tak naprawdę jest haluks? W języku łacińskim hallux to paluch koślawy. Jest to deformacja kości palucha u stopy a także zmiany w obrębie stawu. Bagatelizowane haluksy są źródłem coraz silniejszego bólu. Jak powstają? Deformacje te dotykają dużo częściej kobiet niż mężczyzn. Haluksy powstają głównie dlatego, że nosimy szpilki, które mocno eksploatują i wykrzywiają stopę. Szpilki powodują nadmierne obciążenie przedniej części stopy. Paluch jest w takiej sytuacji mocno obciążony, przeciążona jest również środkowa część stopy. U osób które są „przy kości” przeciążenia te są jeszcze większe, a jeśli połączymy te czynniki ze stojącym trybem pracy, mamy gotową katastrofę dla naszych stóp.

Haluksy to przeważnie skłonność genetyczna- elastyczność tkanki łącznej i skłonność do deformacji w 70% ma podłoże genetyczne. Jeśli więc twoja babcia lub mama mają kłopoty z haluksami, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą, by zapobiegać im w jak najwcześniejszym stadium.

W jaki sposób zapobiegać

Przede wszystkim warto zatroszczyć się o prawidłowe obuwie. Nie mogą to być w żadnym wypadku buty na wysokim obcasie. Nie poleca się też noszenia obuwia wąskich, w których palce stopy nie ma wystarczającej przestrzeni do poprawnego ułożenia palców. Ludzie z haluksami muszą też wykonywać systematycznie specjalne ćwiczenia palców u stóp. Dodatkowo warto zadbać o prawidłową dietę i wyeliminowanie ewentualnej nadwagi. Jeżeli obserwujesz u siebie początki palucha koślawego, koniecznie idź do lekarza, który dobierze dla ciebie skuteczny środek, który zniweluje postępowanie zwyrodnień.

Obecna medycyna proponuje różnorodne sposoby profilaktyki i zatrzymywania haluksów. Najczęściej stosowane to:

plastry na haluksy – są to środki zmniejszające dyskomfort wywołany przez zwyrodnienia. Często nasączone są leczniczymi olejkami przeciwbólowymi;
separatory – pomagają ułożyć paluchy i stopę w odpowiedniej pozycji, dzięki czemu ograniczamy tarcie i działamy przeciwbólowo
peloty w kształcie litery T – to specjalne wkładki żelowe, które układają palce w zdrowej pozycji, zmniejszają nacisk i wstrzymują rozwój wykrzywień. Rekomendowane są szczególnie dla kobiet, które często noszą wysokie obcasy.
wkładki metatarsalne – są zrobione z silikonu; stosuje się je do leczenia płaskostopia poprzecznego i palucha koślawego. Wkładki te poprawiają ułożenie palucha i całej stopy.
opaski na haluksy – ten środek ma postać wkładki żelowej, która ma działanie łagodząca, niweluje otarcia i zmniejsza nacisk na stopie.
aparaty korekcyjne na dzień lub na noc – stosuje się je głównie do profilaktyki haluksów ale też do polepszenia wyników rehabilitacji po operacji (tak, tak, haluksy niestety należy operować)
Bunito duo – to lecznicza szyna, która jest używana zarówno żeby przeciwdziałać deformacjom ale też by leczyć w zalążkowej fazie haluksów. Szyna ta nie paraliżuje ruchów, działa zarówno w dzień jak i w nocy. Bunito duo to jedyny dwuzawiasowy aparat na haluksy

Kiedy leczenie zachowawcze nie daje efektów lub zostało wdrożone za późno, może się okazać, że konieczna będzie operacja. Współcześnie istnieje kilka rodzajów zabiegów dokonywanych w obrębie stopy dotkniętej haluksem. Część zabiegów opiera się na chirurgicznej korekcji tkanek miękkich, czyli stawu i ścięgien. Inne metody to osteotomie, czyli chirurgiczne korekcje kształtu kości palucha i śródstopia.

Jeżeli czujesz, że kondycja twoich stóp wymaga poprawy, koniecznie zastanów się nad tym, czy twój tryb życia nie jest destrukcyjny dla twoich stóp. Przeanalizuj czy ktoś z bliskich cierpiał na miał zwyrodnienia kości stóp. Spróbuj zrezygnować z z wysokich obcasów. Jeżeli masz problem z wagą, pomyśl nad zmianą diety. Najważniejsza jest jednak opinia specjalisty, który pomoże zdiagnozować stopę i w razie potrzeby wdroży potrzebne środki profilaktyczne. Warto pamiętać, że stopy są jedne na całe życie. To na nich opiera się całe nasze ciało, więc musimy o nie dbać. Jeżeli odczuwasz bóle, dyskomfort podczas chodzenia, po całym dniu na nogach Twoje stopy są zmęczone, to najwyższy czas, by się o nie zatroszczyć. Nie pozwól, by deformacje zwiększały się z dnia na dzień.

Aparat korygujący haluksy

Komentarze są wyłączone.