Implanty zębów – gdy nie ma czego leczyć

Notariusz oświadczenie poświadczenia akty notarialne
Notariusz – Jakie sprawy załatwimy w kancelarii
28 października, 2019
Fryzjer – jak nie dać się ogolić
11 marca, 2020

Implanty zębów – gdy nie ma czego leczyć

Korony cyrkonowe na implantach Toruń

Korony cyrkonowe na implantach Toruń

Implantologia jest współcześnie nowatorską dziedziną stomatologii. Opiera się na wypełnieniu i naprawie ubytków w uzębieniu. Implant to sztuczny korzeń zęba wykonany indywidualnie, w szczególności z tytanu, imitujący usunięty lub utracony uprzednio naturalny korzeń. Implant stomatologiczny pozwala na zamocowanie nowej korony zębowej w miejsce utraconego zęba. Implanty wkręca się w kość wyrostka zębowego.

Korona takiego zęba przyczepiana jest na dobre i dobierana kolorem i teksturą do innych zębów, by zminimalizować widoczność ubytku. Implanty stomatologiczne mogą zastępować pojedyncze zęby, a także łuki zębowe. Implanty poprawiają komfort pacjenta przy wysokim standardzie estetycznym. Chirurg stomatolog dopasowuje najlepsze z możliwych uzupełnień osobno dla każdego pacjenta. Po zabiegu zębowe odczuwane są jak naturalne zęby.

KIEDY STOSOWAĆ IMPLANTY?

Wszelkie braki zębowe wskazuje się do bezzwłocznego odbudowania. Na skutek utraty zęba zwiększa się ryzyko powstania problemów ze zdrowiem. Sąsiednie zęby mogą pochylać się z zębodołu ze względu na brak podparcia. Dodatkowo powiększa się obciążenie, co prowadzi do ich ścierania. W miejscu ubytku zanika kość, przez co później może dojść do wypadania zdrowych zębów. Zaburzony układ żucia negatywnie oddziałuje na stawy, co przyczynia się do nawracających migren oraz kłopotów ze snem i mową.

Najczęściej implanty wstawia się w przypadku braku pojedynczych zębów albo z uwagi na estetykę. Brak zębów powoduje zmiany w rysach twarzy. Ma ona charakterystyczny starczy wygląd: zapadająca się żuchwa, długi nos oraz liczne zmarszczki. Warto też zwrócić uwagę na to, że implanty stomatologiczne zastępują protezy, które są często niewygodne i przeszkadzają podczas jedzenia.

PROCEDURA WSZCZEPIENIA IMPLANTU

Początkowym etapem jest wizyta u lekarza stomatologa, w trakcie której realizuje się dogłębną analizę pacjenta i potencjalnych przeciwwskazań do zabiegu.

Następnie wykonuje się wszystkie konieczne badania, tak aby wykluczyć choroby, które mogłyby stanowić przeszkodę. Ważne są badania dotyczące stanu kości.

Dopiero po przeprowadzeniu wszystkich konsultacji i badań chirurg stomatolog aplikuje implanty. Sam proces zajmuje kilkadziesiąt minut. Dzięki użyciu znieczulenia miejscowego, proces nie boli. Podczas standardowego zabiegu wywierca się w kości otwór, gdzie stomatolog wprowadza implant.

RODZAJE IMPLANTÓW ZĘBÓW

Typ implantów zawsze ustala lekarz , a przed wyborem obowiązkowa jest konsultacja. Najbardziej znane z nich i najczęściej stosowane są implanty tytanowe. Tytan gwarantuje ciągły okres użytkowania. Wadą tytanowych implantów zębowych jest ich estetyka. Choć implant nie powinien być odkryty, w niektórych przypadkach dochodzi do obniżenia się linii dziąseł , co prowadzi do odkrycia tytanowej części implantu.

Alternatywą dla tytanowych implantów są implanty cyrkonowe, zwane też implantami ceramicznymi. Uznawane są za najestetyczniejszą metodę, ponieważ imitują naturalną tkankę zęba i mają wyższą odporność na ścieranie oraz działanie czynników zewnętrznych – na przykład korozję, a także wahania temperatury otoczenia.

ZALETY IMPLANTÓW STOMATOLOGICZNYCH

Implanty są przede wszystkim wytrzymałym i solidnym uzupełnieniem zębów. Prezentują się i sprawują się jak naturalne zęby, zapewniają absolutny komfort, dzięki czemu redukują niepewność tak, jak jest w przypadku źle dopasowanych protez. Nie wymagają piłowania naturalnych, pobocznych zębów, tak jak w przypadku mostów protetycznych. Oprócz tego chronią przed zanikaniem kości, następującym po stracie zębów. Odtwarzają prawidłowe funkcje żucia, co pozwala na spożywanie jedzenia bez żadnych ograniczeń.

PRZECIWWSKAZANIA DO WYKONANIA IMPLANTÓW STOMATOLOGICZNYCH

Przed wstawieniem implantu konieczne jest przeprowadzenie szeregu badań. Lekarz stomatolog ocenia jakość oraz ilość kości, a także stan pozostałych zębów. Zazwyczaj organizm dobrze przyswaja implanty, jednak istnieje sporo przeciwwskazań.

Całkowitym przeciwwskazaniem są ciąża i nieustabilizowana cukrzyca. Możliwość wstawienia implantów wykluczają też choroby psychiczne i schorzenia wyniszczające organizm: alkoholizm, AIDS, nowotwory, narkomania. Także choroby jamy ustnej i przyzębia, na przykład parodontoza, mogą uniemożliwić przyjęcie implantu .

IMPLANTY ZĘBOWE – MOŻLIWE POWIKŁANIA

Implanty są ciałem obcym i dlatego możliwe jest ryzyko odrzucenia. Właściwy zabieg minimalizuje to ryzyko. Najcześciej występującymi nieprzyjemnymi skutkami procesu leczenia są dyskomfort, zasinienie i opuchlizna tkanek. Może wystąpić również ból, na który przepisuje się leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. W przypadku powiększenia się węzłów chłonnych, bólu gardła czy gorączki należy niezwłocznie zgłosić się do stomatologa na konsultację.

CENY IMPLANTÓW STOMATOLOGICZNYCH

Wstawienie implantów zębów to jeden z najdroższych zabiegów z dziedziny stomatologii.

Ceny są zróżnicowane i zależne od wielu zmiennych. Oscylują między 1600 do nawet 5 000 zł za jedną śrubę. Do kosztu należy także wliczyć cenę diagnostyki, wszczepienia implantu, łącznika protetycznego, śruby gojącej oraz korony protetycznej. Ceny koron też są rozbieżne i zależne od ich typu. Im bardziej odporne i estetyczniejsze tym cena rośnie. Może to być wydatek rzędu od 700 do 1 200 zł.

W przeliczeniu cena pełnego zabiegu sięga od 4,5 do 8 tysięcy zł.

Komentarze są wyłączone.