Termosy turystyczne – jaki najlepszy i jak go wybrać

Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów
Ocieplanie natryskowe budynku pianką PUR
29 sierpnia, 2020
depilacja woskiem wszystko o zabiegu
Depilacja nóg woskiem – jak depilować by nie bolało
29 sierpnia, 2020
Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe

Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe

Turystyczny termos – który najlepszy oraz jak go znaleźć ?

Decydując się na wycieczkę należy zadbać o solidne przyszykowanie. Szczególnie gdy wybieramy się w góry lub planujemy wielogodzinne zwiedzanie, warto nie zapomnieć nie tylko o zaopatrzeniu wody czy prowiantu, ale także zabraniu ciepłego lub zimnego napoju. Wiele osób uwielbia wycieczki z termosami turystycznymi, które przez długi czas utrzymują temperaturę herbaty, kawy lub innego napoju. Które turystyczne termosy są uważane za najlepsze oraz dlaczego? Zwykle szczególnie interesującym nas parametrem jest długość zatrzymywania zimna lub ciepła, choć równie ważna jest wytrzymałość oraz szczelność. Wśród najbardziej zananych turystycznych termosów znajdują się termosy firm Thermos, Stanley i Esbit, z uwagi na to warto je poznać.

Jaki turystyczny termos wybrać?

Wybierając turystyczny termos trzeba popatrzeć na kilka kluczowych elementów, które zaważą na tym, czy dany produkt będzie dobry w określonych warunkach, czy też nie. Ważna jest tutaj funkcjonalność, budowa oraz materiały, z których termos jest zrobiony. Im mocniej zależy nam na jakości, tym powinniśmy kupić termos stworzonego z najlepszej jakości surowców, które nie mają szkodliwych substancji oraz korzystnie oddziałują na właściwe działanie termosu turystycznego.

Najlepiej też zastanowić nad tym, aby termos był wyposażony w zewnętrzną powłokę, dzięki której zyskamy gwarancję, że termos turystyczny nie ucieknie się nam z dłoni również w rękawiczkach. Sądząc po tym, jak dalekie przewidujemy wycieczki, powinniśmy dopasować pojemność danego termosu. Zwykle turystyczne termosy sprzedawane są w pojemności: 0.5l, 0.75l oraz 1l. Im krótsza wycieczka tym mniej pojemny termos wystarczy. Na wielogodzinne wycieczki lepiej zaopatrzyć się w większy termos.

Najistotniejszym parametrem, jakim lepiej się zainteresować, chcąc sprawdzić, który turystyczny termos wybrać jest długość zachowania ciepła lub chłodu. W tej kwestii istotny jest nie tylko sam czas utrzymania zimna bądź ciepła, bo w przypadku świetnych termosów może to być nawet doba, ale też zakres temperatur. Nie ma termosu, który zatrznyma przez wiele godzin dokładnie tą samą temperaturę. Warto wspomnieć, że im bardziej zapełniony termos, tym dłużej będzie on pełnił swoje zadanie. By jednak termos turystyczny był najlepszy, musi mieć szczelny korek. To od niego zależy trwałość termosu. Zwykle korki są zakręcane lub automatyczne z przyciskiem. Jeżeli zamknięcie nie będzie wysokiej jakości, termos nie zatrzyma temperatury.

Szczególnie popularne turystyczne termosy

W sklepach możemy kupić bardzo wiele turystycznych termosów, ale najbardziej popularne oraz polecane należą do trzech firm, od lat produkujących tak samo termosy na żywność oraz termosy do napojów, a do tego kubki termiczne (one mniej spisują się w trakcie wielogodzinnych wycieczek oraz charakteryzują się niższą pojemnością) dobrej jakości. Najbardziej znane turystyczne termosy pochodzą z firm: Thermos, Stanley i Esbit. Są one szczególnie cenione przez wielu pasjonatów wycieczek i podróży. Czym charakteryzują się ich turystyczne termosy?

Turystyczne termosy firmy Stanley

Termosy turystyczne producenta Stanley mają prawie wiekową tradycję powstawania. Projektowane od niemal 100 lat termosy z wkładem stolowym są niezwykle wytrzymałe oraz od lat sprawdzały się w dalekich wyprawach. Zdaniem producenta są tak trwałe, że mogą służyć przez wiele lat w najtrudniejszych warunkach, polegając na swoich właściwościach termoizolacyjnych. Jak już wiemy, umiejętność utrzymania temperatury zależy od napełnienia i wielkości termosu turystycznego oraz jego budowy. Wszystkie modele mają inne możliwości.

W zależności od modeli turystyczne termosy Stanley do posiłków lub napojów utrzymują:

  • izolację termiczną cieplną – od 12h w małych termosach do 20-24h w większych, a nawet do 40h przy największych (1,3l);
  • termiczną izolację zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Tak więc termiczna izolacja w przypadku turystycznych termosów Stanley jest naprawdę bardzo dobra. Trzeba jednak wiedzieć, że w każdym termosie temperatura nie jest stała i z biegiem następnych godzin okaże się nieco niższa/wyższa.

Turystyczne termosy firmy Thermos

Inną równie popularną oraz szczególnie polecaną firmą projektującą turystyczne termosy oraz kubki termiczne jest firma Thermos. Ta firma jest jedną z największych wśród produkujących termosy od lat, z najwyższej jakości surowców i materiałów. Co więcej Thermos produkuje produkty we własnych fabrykach, bez udziału firm zewnętrznych.

Produkty marki Thermos zatrzymują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację  zimna – od 12 do 24 godzin.

Turystyczne termosy firmy Esbit

Esbit, czyli niemiecka firma od lat odnosi sukcesy w produkcji kolejnych termosów obiadowych oraz termosów na napoje. Ich obszerna gama kubków i termosów zachęca pasjonatów podróży, a bardzo dobre właściwości zatrzymywania temperatury, jakość i dobra cena, zachęcają, aby co najmniej przetestować ich produkty.

Termosy Esbit zatrzymują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że zgodnie z danymi producenta, zachowanie ciepła dla napoju ok. 98 °C i temperaturze powietrza 20 °C wyniesie 70 °C po 6h, 55 °C po 12h, a po 24 godzinach ok. 40 °C.

Czy termos nadaje się do mycia w zmywarce?

Pamiętajmy, że kubków termicznych oraz termosów nie powinno się czyścić w zmywarce. Producenci termosów mówią, że w zmywarce da się czyścić jedynie korek, ale nie dotyczy to każdego modelu. Przeważnie termosów umieszczamy w zmywarce, dlatego że silne detergenty oraz działanie wysokiej temperatury w trakcie czyszczenia, może destruktywnie wpłynąć na ich zdolność do utrzymywania temperatury.

Termos turystyczny

Komentarze są wyłączone.