Ocieplanie natryskowe budynku pianką PUR

Termokubek idealny
29 sierpnia, 2020
Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe
Turystyczny termos – który najlepszy i jak go znaleźć
29 sierpnia, 2020
Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów

Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów

Ocieplanie natryskowe pianką PUR

Ocieplanie natryskowe pianką poliuretanową (PUR okazało się wykorzystywane, z uwagi na porządne właściwości termoizolacyjne. Współcześnie oceniana jest jako jeden z najlepszych wśród tworzyw używanych do ocieplania , dzięki czemu co raz częściej pojawia się w jednorodzinnych domach, różnych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Wielką zaletą, wobec której wyprzedza inne materiały termoizolacyjne jest technika ocieplania natryskowego. Pianę PUR rozpyla się po przestrzeni przez specjalny agregat. Ocieplanie natryskowe powoduje, że pianka dostosowuje swoją objętość do powierzchni, co sprawia, że dobrze przylega i kształtuje się w załamaniach i zakamarkach. Inne materiały termoizolacyjne trzeba skracać i układać, przez co ryzykujemy wystąpienie mostków termicznych i obniżenie izolacyjnych właściwości. Odpowiednio nałożona pianka PUR posłuży na lata, dlatego że mimo upływu czasu nie traci swoich właściwości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Dostępne są dwa rodzaje pianki PUR: pianka zamkniętokomórkowa oraz otwartokomórkowa. Każda z nich różni się od siebie konstrukcją i parametrami, dlatego pasują do ocieplania innych elementów budynku. Pianka otwartokomórkowa wykorzystywana jest przeważnie do ocieplania natryskowego dachów, poddasza i wnętrz. Świetnie sprawdzi się także w ocieplenia belkowych stropów, podłóg na legarach czy ścian szkieletowych. Tymczasem  pianka zamkniętokomórkowa najkorzystniejsza jest do natryskowego ocieplania powierzchni zewnętrznych, podłóg i findamentów. Taki rodzaj pianki PUR można też rozłożyć na płaskim dachu, stropodachach wentylowanych albo na przykład na stropach nad nieogrzewanymi pomieszczeniami

Co więcej piankę PUR cechuje świetna przyczepność. Z tego powodu bez wysiłku można ocieplać natryskiem różne, odpowiednio spreparowane powierzchnie, np. drewno albo elementy metalowe, a także blachę. Dobrze, by przed ociepleniem przestrzeń były wyszorowana z brudu, pyłu i kurzu oraz wysuszona.  Tą techniką osiągamy świetną przyczepność, co sprawi, że pianka PUR będzie się trzymać na wyznaczonym miejscu. Położenie pianki PUR najlepiej zostawić profesjonalistom. By przeprowadzić natrysk właściwie potrzebne są odpowiednie warunki, np. odpowiednia temperatura i wilgoć powietrza. Ponadto pianka poliuretanowa musi zostać rozprowadzona równomiernie.

Pianka PUR – dane techniczne

Rozdzielenie na otwartokomórkową i zamkniętokomórkową piankę PUR tłumaczy różnica parametrów i właściwości. Pianka PUR otwartokomórkowa ma gąbczastą strukturę, co sprawia, że jest całkowicie plastyczna. Pianka PUR po zastygnięciu staje się półsztywna i stanowi bardzo dobrą termoizolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) i akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, lecz nie bardzo chroni przed wodą. Ponadto pianka otwarokomórkowa ma niską wagę (ok. 8-10 kg/m3), więc zupełnie nie obarcza konstrukcji domu. Co do grubości natryskiwanej warstwy przyjmuje się, że jedna warstwa nie może przewyższać 30 mm.

Pianka PUR zamkniętokomórkowa ma najniższy wymiernik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a do tego jest wysoko hydrofobowa. Dlatego też często używa się ją do termoizolacji fundamentów. Natomiast nie jest paroprzepuszczalna, a do tego po wyschnięciu jest sztywna, co sprawia, że nietrudno ją uszkodzić.

Decydując się na piankę PUR należy wiedzieć o dwóch ważnych informacjach. Pianki PUR nie są zbyt odporne na promienie UV, więc niezbędna będzie specjalna ochrona. Co więcej w oznaczeniu łatwopalności, pianka PUR osiąga kategorię E, więc jest to surowiec łatwopalny, samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do najczęściej wskazywanych zalet pianki PUR należy jej prosta i szybka aplikacja. Jej zdolność do powiększania swojej objętości i dostosowanie się do zakamarków i załamań, minimalizuje ryzyko powstania termicznych mostków. Co więcej natryskowe ocieplanie pianką PUR nie pochłania wiele czasu. W zestawieniu do pozostałych materiałów izolacji termicznej to najszybsza metoda ocieplenia domu. Pianka bez trudu się układa i szybko twardnieje, a do tego pozostaje lekka i elastyczna. Co więcej jest bardzo przyczepna, więc utrzymuje się na wielu powierzchniach, a z biegiem lat nie gubi przyczepności lub swoich właściwości. Nie zmniejsza się, nie gubi obszerności, dzięki czemu się nie zniekształca. Ponadto istotne jest także to, że po odpowiedniej aplikacji  tego ocieplenia natryskowego, nie tworzy substancji szkodliwych lub pyłów. Dodatkowo pianka PUR gwarantuje dobrą akustyczną izolację.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR powstają głównie z jej parametrów. Za minus możemy wziąć niewielką odporność na promienie słoneczne, co wiąże się z powstawaniem kolejnych kosztów związanych z ochroną przed UV. Inną wadą pianki PUR jest jej łatwopalność. W zależności od składników, może być mniej lub bardziej palna, jednak według ogólnych zasad pianka PUR mieści się w kategorii E, czyli pali się, ale jest samogasnąca. Także w tym przypadku można zainstalować dodatkową ochronę, która będzie osłaniać piankę w czasie pożaru. Zazwyczaj jednak tym, co wpływa na to, że pianka PUR traci właściwości termoizolacyjne jest nieprawidłowy natrysk, złe utworzenie pianki albo zaaplikowanie zbyt małych warstw izolacyjnych. Dlatego też w celu natryskowego ocieplenia pianką PUR warto zatrudnić profesjonalistów.

Ocieplanie pianką PUR

Komentarze są wyłączone.