Escape room – pokój pełen tajemnic

Depilacja laserowa depilacja woskiem depilacja toruń depilacja plastry z woskiem
Depilacja laserowa i depilacja woskiem
28 marca, 2017
dekoracje ślubne toruń dekoracje na wesele dekoracje na uroczystości
Ciekawe dekoracje ślubne – ozdoby papierowe
31 marca, 2017

Escape room – pokój pełen tajemnic

Escape room - Escape room Toruń - Dom Kłódek Toruń

Escape room - Escape room Toruń - Dom Kłódek Toruń

Czym jest gra escape room?

Ostatnimi czasy na pierwszym miejscu były rozrywki odbywające się za pośrednictwem Internetu, które nie miały praktycznie nic wspólnego ze światem obiektywnym. Co istotne – w ekspresowym tempie wyparły zabawy planszowe, prawdziwe szachy, scrabble itp. Kilku użytkowników zasiadało przy swoich laptopach w domu na długie godziny i wnikało w sztuczny świat (z myszkami takiej wydajności, iż niełatwo było niewtajemniczonej osobie nadążyć wzrokiem za kursorem). Efekt był taki, że stosunki międzyludzkie w szerokim obszarze przeniosły się właśnie tam. Miały miejsce sytuacje, w których osoby będące w tym samym domu (np. na pierwszym i drugim piętrze), zamiast spotkać się face to face, przekazywały sobie sms-y, korespondowały ze sobą na Facebook’u lub grały ze sobą w sieci. Z jednej strony można mówić o ogromnym wpływie technologii na życie każdego człowieka, z drugiej – o pasywności lenistwie i zaraźliwej niewrażliwości na innych.Znakomitym rozwiązaniem okazała się jedyna w swoim rodzaju rozrywka escape room. Swoje początki posiada wprawdzie w świecie symulacji wirtualnych, natomiast później przeszła istotne metamorfozy. Oparta była jedynie na tekście wyświetlającym się na ekranie komputera, który dotyczył opisu wnętrza oraz motywu: ucieczki z niego. Sama treść sprawiała, iż gra fascynowała od samego startu. Na przestrzeni następnych lat gra escape room została przeniesiona do scenariuszy gier online. Poprawiono grafię i tym samym przyszła era „point and click”, czyli gier wykonywanych przed ekranem laptopa z myszką w ręku. Zabawa Escape room dotarł także do Polski i spotyka się każdego dnia z coraz większym zainteresowaniem. W niej nie ma miejsca na oczywiste scenariusze czy codzienne dialogi. Gracz jest przeniesiony do określonego pokoju, w którym spotyka się z innymi graczami.
Znajdują się tam osobliwe przedmioty, trzeba wyjaśnić niemało skomplikowanych zagadek, dowieść umiejętności spójnego myślenia oraz pomysłowością. Escape room to gra akcji, która odbywa się na żywo. Główny celem wszystkich przedsięwzięć jest wyjście pokoju razem z towarzyszami. Wydaje się, iż to wszystko jest proste. Gracze tymczasem posiadają dokładny czas na wydostanie się z pomieszczenia.

Wchodzimy do pokoju i co dalej?

Na starcie wszyscy gracze, którzy wybrali dokładny termin i porę, zostają zamknięci w pokoju. Muszą przeszukać całe pomieszczenie. A wyszukać w nim można naprawdę mnóstwo niezwykłych rzeczy! Gracze mają od 45 minut do godziny, aby rozwiązać wszystkie tajemnice i wyjść pomieszczenie. Klucz może być ukryty dosłownie wszędzie. Każdy pokój to całkowicie niezależna forma gry. Scenarzyści dopracowali je w najmniejszych detalach, żeby dostarczyć wspaniałej rozrywki i intrygować do ostatniej chwili. Nie wszystkim udaje się uciec z z escape room. Kiedy zajdą takie okoliczności przychodzi osoba sprawująca pieczę nad pokojami i je otwiera. Na niniejszym etapie towarzysze zabawy mogą od niej otrzymać informacje, jak trzeba było uciec bądź odpowiedź pozostaje zagadką. Przyjemnością jest z pewnością fakt, że zainteresowani sami muszą poznać historię pokoju – nikt im tego nie przekazuje. Czasami ma miejsce taka sytuacja, że gracze potrafią zadziwić samych autorów zagadek i wyjaśniają je w twórczy sposób, czyli taki, jakiego nie przewidział scenariusz. Kluczowym założeniem jest niestosowanie siły, aby wydostać się z pokoju.

Jakie możemy wybrać rodzaje pokojów?

Pierwszym wariantem pokoju jest „Garaż słynnego żużlowca”. Scenariusz zakłada, że zainteresowani zakradają się do warsztatu znanego żużlowca oraz próbują odkryć sekret jego zwycięstw. Konkretniej mają odszukać ukryty „skarb” w 60 minut, lecz okazuje się nim nie tajemnica sportowca, lecz klucz do zwyczajnych drzwi, które zatrzasnęły się za nimi. Czy gracze pozwolą się zdemaskować? Czy zachowają trzeźwość umysłu oraz zbiegną z pokoju? Następnym rodzajem pokoju jest „Czar PRL-u”. Drzwi, które się zatrzasnęły, okazują się tunelem czasoprzestrzennym i gracze przemieszczają się kilkadziesiąt lat wstecz. Aby wrócić do swoich czasów muszą wyjaśnić wszystkie zagadki i zbiec z pomieszczenia. Czy „za komuny” ludziom lepiej się „powodziło”? Z jakich substancji stworzony został eliksir szczęścia? Trzeci typ pokoju nawiązuje do znajomej opowieści o Smerfach i nazywa się „Smerfowa Kraina”. Scenariusz opiera się na ujęciu smerfów przez nikczemnego czarodzieja Gargamela do swojego ciemnego zamku. Tam robi eliksir, który ma na zawsze unicestwić wszystkie niebieskie istoty. Za jednym ze elementów musi udać się w podróż i to jest jedyny moment, żeby uratować porwane smerfy. W zamku ukrywa się pełno pułapek, zaś zainteresowani są jedyną możliwością na ocalenie. Ostatni pokój, określany jako „Tajemniczy pokój nr 4”, to pomieszczenie, które dopiero co kieruje się do innego wymiaru. Żadne inne informacje nie są przekazywane uczestnikom przed wejściem do niego. Czy ktoś jest chętny? Escaping room można zamówić na wyjątkowe okazje (np. na urodziny, wieczór kawalerski) i dla pracowników firmy, aby zjednoczyć ich i pobudzić do twórczego działania. Dom Kłódek w Toruniu może również przygotować indywidualną ofertę, czyli dobraną do oczekiwań przyszłych graczy. Zapraszamy odwiedź stronę Domu Kłódek w Toruniu: Escape Room Toruń.

Komentarze są wyłączone.