Projekty ogrodów – Toruń Bydgoszcz

mieszkania Toruń - home staging biuro nieruchomości
Nieruchomości Toruń – Dom do wynajęcia
30 sierpnia, 2020
Kurs angielskiego - szkoła językowa Toruń
Certyfikat angielskiego Toruń
30 sierpnia, 2020
Projektowanie ogrodów Toruń - firma ogrodnicza

Projektowanie ogrodów Toruń - firma ogrodnicza

Projektowanie ogrodu wymaga czasu oraz dobrego przygotowania. Zanim ogród stanie się pięknym miejscem, w którym przyjemnie będzie odpocząć, dzięki urokliwej atmosferze, zawdzięczanej przez obecność wspaniałych roślin, krzewów i drzew, należy zadbać o fundamenty i zacząć projekt ogrodu od początku. W jakim stylu ogród ma zostać stworzony? Jak powinno się dobierać rośliny? Które z nich przetrwają w naszym klimacie? I najważniejsze: w jaki sposób rozmieścić je w przestrzeni do zagospodarowania, by nie było ich, ani za dużo, ani za mało? Nim zabierzemy się do działania, warto jest mieć ułożony plan.

ETAPY ZAKŁADANIA OGRODU

Analiza terenu

Pierwszym elementem, na który przed wszystkim trzeba zwrócić uwagę, jest sam teren, na którym ma powstać projektowany ogród. Należy zebrać wszystkie informacje na temat tego, jaka jest przestrzeń, jakie ma granice oraz co już jest na niej dostępne. Taka wiedza pozwoli ocenić, jakie jakich możliwości dostarcza teren. Co ważne, dobrze jest zorientować się we wszelkich czynnikach, które wpłyną na ukształtowanie ogrodu. Są to nie tylko warunki gleby, nasłonecznienie, podwyższenia czy obniżenia terenu, ale również forma spędzania w nim czasu.

Analiza potrzeb

Przed rozpoczęciem pierwszych działań nad ogrodem, trzeba również wiedzieć, jakie będzie przeznaczenie ogrodu. Projektowanie ogrodu zależne jest od takich czynników jak to, czy ogród ma jedynie pięknie wyglądać, być sferą wypoczynkową, czy obszarem, w którym domownicy będą aktywnie spędzać czas. Pod uwagę trzeba wziąć również to, czy w planowanym ogrodzie będą bawić się zwierzęta i dzieci oraz czy powinien być dostosowany do osób starszych i niepełnosprawnych. Dodatkowo dobrze jest ocenić, czy niezbędne będzie miejsce do spotkań towarzyskich (np. grill, altana lub taras), czy interesuje nas wstawienie basenu ogrodowego lub oczka wodnego, a także, czy planujemy wyodrębnić przestrzeń na sad lub ogródek warzywny. Wszystko to dobrze ocenić w oparciu o zaplanowany budżet.

Schemat funkcjonalno-przestrzenny

Kolejnym etapem projektowania ogrodu, jest rozplanowanie każdego z pożądanych elementów w przestrzeni. W tym celu ogród dzieli się pod kątem funkcjonalności. Rozplanowanie wybranych elementów, jest ważne, by ogród był atrakcyjny, a jednocześnie zachowywał porządek oraz dawał użytkownikom zupełną swobodę. Trzeba zatem podzielić ogród na części i ustalić gdzie znajdzie się grill, a gdzie będzie basen lub huśtawki dla dzieci. Trzeba jednak uważać, by unikać surowych granic. Części właściwie zaprojektowanego ogrodu, przenikają się nawzajem i tworzą harmonijną całość.

Plan komunikacji

Projektowanie ogrodu wymaga także zadbania o możliwość swobodnego poruszania się. Należy pomyśleć o tym, w jaki sposób złączyć poszczególne części ogrodu oraz wejścia (np. do domu czy garażu). Tutaj zasadnicze jest wyznaczenie podjazdu, bramy i furtek, a także dróg, które połączą wszystkie te elementy w spójną całość. Należy pamiętać, by nie przesadzić z ilością ścieżek, ale również, by nie wykonać ich zbyt mało. Na tym etapie można także wybrać typ nawierzchni, która posłuży do stworzenia dróżek.

Projektowanie zieleni i wyposażenia

Ten etap powinien być już ścisłym planem tego, jakie wyposażenie i rośliny będą potrzebne, by otrzymać ogród w wymarzonym stylu. Dużą pomocą mogą stać się portale internetowe, dobre książki lub wsparcie specjalisty. Szkic stworzony w oparciu o podział funkcjonalno-przestrzenny dobrze tworzyć od ogółu do szczegółu, rozpoczynając od największych składników jak drzewa, a kończąc na mniejszych roślinach ozdobnych. Również dopasowanie wyposażenia i mebli ogrodowych, powinno być właściwe w stosunku do domyślnego efektu tak, by powstała spójna kompozycja, odpowiadająca potrzebom i założeniom projektu.

Przydatne udogodnienia

Dzięki wiedzy, gdzie znajdą się poszczególne elementy ogrodu, można rozplanować położenie systemów nawadniania, pozbywania się nadmiaru wody, czy oświetlenia. Tak, by woda docierała do skupisk drzew, krzewów i roślin, a zarazem nie zatapiała ich przesadnie oraz, by kable elektryczne docierały do altany czy tarasu, a ścieżki były widoczne.

Realizacja projektu ogrodu

Dopiero po przygotowaniu kompleksowego projektu ogrodu, można przystąpić do jego realizacji. Przygotowanie przestrzeni, gleby oraz instalacja systemów wodnych i elektrycznego odbędą się jako pierwsze. W czasie sadzenia roślin trzeba pamiętać o tym, by umiejscawiać je w odpowiednich odstępach, dlatego że każda z nich ma inne tempo wzrostu i mogłyby wzajemnie się zagłuszać.

DLACZEGO DO PLANOWANIA OGRODU PRZYDA SIĘ SPECJALISTA?

Projektanci ogrodów posiadają szeroką wiedzę na temat świata roślin. To projektant pomoże odpowiednio dostosować je do wizji klienta. Projektant udzieli też istotnych rad na temat wymagań siedliskowych roślin oraz pielęgnacji, a także podpowie, jakie rozmiary uzyskają w przyszłości drzewa i krzewy. Jego praca opiera się również na znajomości ukształtowania terenu i uwarunkowań gleby. Projektant kompleksowo pokieruje nami przez wszystkie etapy planowania ogrodu i zadba o ich właściwy przebieg.

Dodatkowo wiele firm specjalizujących się w projektowaniu ogrodów oferuje usługi całorocznej pielęgnacji oraz serwisu sezonowego systemów energetycznych i nawadniających. Dzięki temu, zawsze można liczyć na pomoc z ich strony, by raz założony ogród, mógł z powodzeniem rosnąć i cieszyć przez lata.

Komentarze są wyłączone.