Nieruchomości Toruń – Dom do wynajęcia

sklepy internetowe toruń -tworzenie sklepów woo commerce
Sklep internetowy od bloga do sklepu
30 sierpnia, 2020
Projektowanie ogrodów Toruń - firma ogrodnicza
Projekty ogrodów – Toruń Bydgoszcz
30 sierpnia, 2020
mieszkania Toruń - home staging biuro nieruchomości

mieszkania Toruń - home staging biuro nieruchomości

Kupujemy dom. O tym należy pamiętać.

Zamieszkanie w domu dla większości jest spełnieniem wieloletnich marzeń. Po wielu miesiącach wynajmowania mieszkania w bloku, marzy się nam ogródek w którym będziemy mogli pielęgnować ulubione kwiaty. Godzinami czytamy oferty biur i agencji nieruchomości. Ofert jest wiele. Jak w tym natłoku odszukać tę,która będzie odpowiednia dla nas i naszych domowników i dodatkowo nie uszczupli naszego budżetu? Nad kilkoma tematami musimy się dogłębnie zastanowić.

Czego potrzebujesz?

Od tego trzeba zacząć. Jeżeli Twoje dzieci mieszkają już na swoim, to duży dom może być tylko obciążeniem. Natomiast jeżeli cenisz sobie wielopokoleniowy charakter rodziny, dom mający około siedemdziesięciu m² będzie zbyt mały i będzie Wam trudno poczuć się komfortowo na takiej przestrzeni. Rozpatrzyć należy też sprawę stanowiska garażowego. W obecnych czasach jedno miejsce często okazuje się niewystarczające, a nie zawsze możemy dobudować kolejny garaż, czy poszerzenie istniejącego już garażu. Przemyśleć trzeba też rozmiar działki. Za duża może być trudna do utrzymania. Zbyt mała będzie utrudniać wiele rzeczy, a nie taka jest idea posiadania własnego domu. Wstępnie należy sprecyzować ogólne położenie. Nie wszystkim odpowiadają osiedla z licznymi domami, czy szeregowymi budynkami. Jeśli poszukujemy czegoś bardziej komfortowego powinniśmy pomyśleć o domu na terenie wiejskim – związane jest to jednak z dłuższym czasem dojazdu do pracy.

Nowy czy stary dom

Zarówno zakup nowego domu, jak i używanego, ma swoje dobre i złe strony. Możemy sami zabrać się za wybudowanie lub kupić nieużywany budynek od pośrednika. Nowy dom pozwala nam zrealizować konkretne wizje związane z rozplanowaniem przestrzeni, a dodatkowo dochodzi odczucie komfortu. Wcześniej zamieszkały dom także ma swoje plusy. Najczęściej stoi on w rozplanowanej lokalizacji. Umożliwia to dokładnie przyjrzeć się sąsiadom i prowadzonym przez nich firmom. Nikt nie chciałby mieć własnego domu przy myjni samochodowej. Wybudowane w ubiegłym wieku, domy posiadają swój czar i klimatyczne pomieszczenia. Najczęściej bywa tak, że odnowienie takiej nieruchomości pochłonie spore sumy.

O lokalizacji w kilku słowach

Lokalizacja jest istotna. Budynek nie stoi w próżni. Bardzo ważna jest droga dojazdowa. Upewnić się należy kto ma do niej prawo, czy jest publiczna. Wszystkie nieścisłości mogą powodować w przyszłości niepotrzebne kłótnie. Naszą uwagę powinien przykuć stan drogi. Najlepszą opcją jest asfalt albo przynajmniej droga utwardzona. W przypadku zakupu działki pod budowę domu trzeba sprawdzić czy nieruchomość ma dostęp do sieci gazowej, elektroenergetycznej i wodnokanalizacyjnej. Jeśli nie ma przyłącza, trzeba liczyć się z opłatami.

Okolica wpływa na cenę. Problem ten można omówić na przykładzie Torunia i okolicznych miejscowości. Działki pod budowę leżące na terenie Torunia mają znacznie wyższą cenę niż te, które leżą poza administracyjnymi granicami. Wystarczy porównać cenę działki na Wrzosach czy w Czerniewicach i podobną nieruchomość w Rozgartach, czy Małej Nieszawce. Może okazać się, że będą to naprawdę istotne pieniądze i w takim przypadku warto to dobrze przeanalizować.

Stan prawny

Jest to najistotniejsza kwestia do sprawdzenia. Koniecznie trzeba sprawdzić, czy nieruchomość nie jest obciążona długami. Tę informację znajdziemy w dziale 4. księgi wieczystej, który dotyczy hipoteki. Warto przeanalizować też, kto kto ma prawa do nieruchomości. Szczegółowe przestudiowanie dokumentów przed zakupem, to mniej problemów prawnych po latach. Pamiętać należy także o tym że każdy dom musi być odebrany,czyli musi zostać wydane pozwolenie jego użytkowania.

Stan techniczny

Jeżeli decydujemy się na zakup używanego, a zwłaszcza starego domu powinniśmy bardzo wnikliwie zbadać, jaki jest jego stan techniczny. Projekt budowy jest dokumentem, w którym powinny zostać zawarte wszelkie informacje dotyczące budynku, pomieszczeń, dokładnego metrażu. Stan techniczny powinien ocenić ktoś kto bardzo dobrze zna się na budowlance. Nie należy na to żałować pieniędzy albo mieć nadzieję, że sami dostrzeżemy, zauważymy niedociągnięcia. Najgroźniejsze są pęknięcia ścian, bo mogą one świadczyć o uszkodzeniu fundamentów. Następną kwestią na jaką trzeba zwrócić uwagę to wilgoć i grzyb. Pozbycie się zagrzybienia wymaga profesjonalnych środków i dużo kosztuje.

Ogrzewanie i termoizolacja

Dla większości istotna jest też kwestia ogrzewania. To, czy działka ma dostęp do sieci gazowej może wpłynąć na wybór metody ogrzewania. Jeżeli takiego przyłącza nie ma, należy zastanowić się nad innymi formami. Musimy zastanowić się nad kosztami i wygodą każdej z form. Jeśli kupiliśmy używany dom, to warto upewnić się, czy czy posiada on termoizolację.

Zakup domu to ważna życiowa decyzja. Nie wolno podchodzić do niej zbyt pochopnie, bo może okazać się, że za pośpiech przyjdzie nam dużo zapłacić. Dokładnie należy zastanowić się na tym, czego szukamy, jakie są nasze wymagania. Bardzo starannie należy przyglądać się wszystkim papierom związanym z działką. W przypadku używanego domu trzeba koniecznie zweryfikować stan techniczny budynku, nie oszczędzając przy tym na osobach, które zajmują się budownictwem.

mieszkania.torun.pl

Komentarze są wyłączone.