Radiologia u stomatologa

Klimatyzacja do domu i biura montażi serwis
Klimatyzacje do biura – Montaż Toruń
29 sierpnia, 2020
Stomatologia estetyczna Toruń -zabiegi DSD implanty wybielanie zębów
Nowoczesne zabiegi w stomatologii
29 sierpnia, 2020
Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny

Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny

Prześwietlenie RTG zębów u stomatologa

Radiologia u stomatologa służy w głównej mierze prawidłowej diagnozie przypadku. Dentyści przeprowadzają RTG, żeby mogli uzyskać niezbędne informacje co do umiejscowienia i zdrowia zębów w szczęce. Zwykle dzięki temu następuje przybliżenie dolegliwości, które nie są widoczne, w czasie podstawowego badania na wizycie kontrolnej.

Radiologia u stomatologa to nic innego jak rentgen zębów. Zwykle takie prześwietlenia dzielą się na dwa rodzaje – zewnątrzustne i wewnątrzustne. RTG zębów wewnątrzustne, nazywane jest także zdjęciem punktowym przedstawia obraz 2 lub 3 zębów. Wartością tego zdjęcia jest to, że drobiazgowo pokazuje pojedyncze zęby, a to upraszcza stomatologowi diagnozę. Natomiast RTG zębów zewnątrzustne odkrywa pełen komplet zębów. Tutaj są dwa typy zdjęcie pantomograficzne ukazuje rozmieszczenie zębów względem szczęki oraz względem siebie i zdjęcie cefalometryczne, czyli boczne, co daje obraz tkanek miękkich, zatoki przynosowej oraz podniebienia twardego.

W jakich przypadkach potrzeba badań rentgenowskich w stomatologii

RTG zębów u dentysty przydatne są dla wielu działów stomatologii. Zwykle, specjalistycznego wykorzystania radiologii, stomatolog potrzebuje w chirurgii stomatologicznej, implantologii, ortodoncji, protetyce i w endodoncji (czyli w leczeniu kanałowym).

Rentgen zębów zdaje egzamin diagnozowaniu chorób zębów, dziąseł, tkanek okołowierzchołkowych, stanów zapalnych, zmian kostnych – w tym zwapnienia, torbiele, martwica – lub zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego.

Zdjęcia rentgenowskie zaliczają się też jako bazowy element przed leczeniem oraz zabiegami, które potrzebują wcześniejszego określenia położenia zębów. W taki sposób ortodonta diagnozuje krzywizny zębów, a protetyk ocenia, jak wielką lukę wynikającą z utraty zęba albo zębów, należy wypełnić.

Jeśli pacjent uczestniczył w nieszczęśliwym wypadku albo ucierpiał przez uraz mechaniczny szczęki lub zębów, dentysta też wysyła go na podjęcie badań radiologicznych. RTG zębów unaocznia  ewentualne błędy czy powikłania – np. wskaże miejsce narzędzia, jeżeli utkwiło wewnątrz kanału zęba, a także jest niezbędnym elementem diagnostyki nowotworów.

Zwykle dentysta zleca powtórzenie zdjęć radiologicznych po zakończeniu leczenia, aby sprawdzić jego rezultat.

Jak wygląda wykonanie rentgen zębów u dentysty?

Obecnie często w gabinetach dentystycznych realizuje się badania RTG na miejscu od razu podczas wizyty. To ogromne uproszczenie dla pacjentów, dlatego że mogą uniknąć rejestrowania się na nową wizytę, czy specjalnie zgłaszać się do pracowni RTG. Pomimo obaw pacjentów wykonanie zdjęcia RTG zębów nie wzbudza dyskomfotu i nie oczekuje od pacjenta wyjątkowych przygotowań. Wolno normalnie zjeść coś, pić i przyjąć swoje lekarstwa.

Obowiązującym wymaganiem przed prześwietleniem rentgenowskim zębów jest usunięcie wszystkich przedmiotów z metalu z okolicy szyi i twarzy. Tak więc na rentgen u stomatologa należy przyjść bez biżuterii i spinek, a chwilę przed badaniem należy zdjąć protezy, okulary oraz aparaty słuchowe.

Samo zrobienie zdjęcia rentgenowskiego zębów u dentysty trwa zaledwie kilka sekund, zwłaszcza, że obecnie przy postępie technologii, najczęściej jest to już RTG cyfrowe. Warto dodać, że dentysta, wykonujący rentgen rozmawia z pacjentem oraz informuje go o wszystkich etapach zabiegu.

Prześwietlenia RTG wywołują obawy, z powodu promieniowania. Jak powszechnie wiadomo, promieniowanie X, wpływa na organizm, natomiast nie ma powodów do obaw, dlatego że podczas robienia prześwietlenia rentgen zębów u stomatologa, nie jest to groźne dla zdrowia. Ciało przyswaja bardzo małą dawkę, a do tego każdy pacjent zakłada specjalny fartuch ochronny. Należy pamiętać, by nie zapisywać się na rentgen zbyt często, maksymalne co pół roku, z tego względu warto pamiętać, kiedy miało się je ostatnim razem. Zdjęć RTG powinny omijać ciężarne kobiety, bez różnicy, czy mają być wykonane dla stomatologa czy innego specjalisty. Jeżeli to nie jest niezbędne lepiej, by ciężarna zrezygnowała z badania.

Plusy radiologii cyfrowej u stomatologa.

Skoro rentgen zębów da się zrobić w gabinecie stomatologicznym w formie cyfrowej, dobrze zauważyć plusy tego rozwiązania. Dotychczas rolę nośnika RTG miała klisza, która zwykle wymagała dużo miejsca i mogła szybko ulec uszkodzeniu czy nawet zniszczeniu.

W przypadku stomatologicznego RTG w formie cyfrowej takie problemy nie istneją, dlatego że pliki można bezpiecznie zapisać w pamięci komputera. To użyteczna zaleta, ponieważ umożliwia ona przesłanie prześwietlenia radiologicznego w wybrane miejsce, bez przymusu noszenia całkowitej dokumentacji badań radiologicznych. Stomatolog może je obejrzeć i swobodnie powiększać zdjęcie. RTG w tej formie jest o wiele trwalsze, ponieważ trudno je zniszczyć.

Warto dodać, że metoda radiologii cyfrowej oznacza też rezygnację z wydzielania odpadów, jakie powstają przy użyciu klisz rentgenowskich.

Takie badanie jest dokładne i świetnie sprawdza się w diagnozie stomatologicznej.

Dentysta Toruń

Komentarze są wyłączone.