Klimatyzacje do biura – Montaż Toruń

depilacja woskiem wszystko o zabiegu
Depilacja nóg woskiem – jak depilować by nie bolało
29 sierpnia, 2020
Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny
Radiologia u stomatologa
29 sierpnia, 2020
Klimatyzacja do domu i biura montażi serwis

Klimatyzacja do domu i biura montażi serwis

Klimatyzacja to co raz częstsze rozwiązanie stosowane już nie tylko w biurach, ale również w domu. Z roku na rok, zakup klimatyzatora jest jeszcze bardziej osiągalna dla wszystkich. Klimatyzator w domu ma korzystny wpływ przede wszystkim na warunki temperaturowe, ale również na stopień wilgoci i jakość powietrza. Co raz częściej klimatyzator jest także użytkowany zimą w formie urządzenia grzewczego. Nikogo więc nie zaskakuje jego przyrost popularności.

Regulacja powietrza

Klimatyzacja korzystnie oddziałuje na jakość powietrza w domu, dzięki zawartym filtrom, które wyłapują szkodliwe cząstki alergenów, pyłków czy kurzu. To sprawia, że poza regulacją temperatury, klimatyzator wspomaga oczyszczanie powietrza. Nie wolno jednak zapominać o wentylacji pomieszczeń. Klimatyzacja nie powinna jej zastępować. Wspólna praca klimatyzacji i odpowiednia wentylacja zmniejsza ryzyko zwilgotnienia budynku, co sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów.

Najkorzystniejsze warunki działania

Człowiek najlepiej funkcjonuje w dogodnych warunkach. Optymalna temperatura waha się między 23 a 26°C. Również poziom wilgoci ma wpływ i najlepiej aby mieścił się w przedziale 40-60%. Są to najbardziej komfortowe warunki, w jakich ciało nie marznie i jednocześnie nie poci się.

Do ustawiania temperatury należy podchodzić z ostrożnością. Zalecane jest, aby rozbieżność temperatur pomiędzy pokojami nie były wyższe niż 7°C. Inaczej praca klimatyzacji naraża na dolegliwości, takie jak: przeziębienia, zapalenie gardła czy zatok.

Warto również zredukować podmuchy powietrza i przeciągi. Nawiew nie powinien być skierowany prosto na domowników, a jego szybkość nie powinna być mniejsza od 0,2 m/s, aby uniknąć dolegliwości.

Wydajny klimatyzator

Zakup właściwego klimatyzatora domowego powinno poprzedzać odpowiednie rozeznanie. Warto sprawdzić energetyczną klasę urządzenia i sezonową efektywność chłodzenia lub grzania. W tej kategorii im większe wskaźniki, tym mniej energii wykorzystuje klimatyzator.

Zazwyczaj najwyższą klasę energetyczną (A+++) posiadają te najbardziej efektywne i drogie klimatyzatory. Warto jednak rozważyć jaką kwotę wyliczy się na zakup, ponieważ mniej kosztowne klimatyzatory, zwykle mają niższą klasę, przez co są droższe w użytku i częściej wymagają napraw.

By funkcjonowanie klimatyzatora było jak najbardziej oszczędne i wydajne trzeba zadbać o właściwą izolację ścian, stropów, przegród budowlanych i szyb okiennych, by odbijały światło słoneczne. Ponadto, dobrym sposobem jest montaż żaluzji czy rolet, które pomogą w zachowaniu temperatury, odbijając lub zatrzymując promieniowanie słońca.

Rodzaje klimatyzatorów

Na rynku można znaleźć kilka rodzajów klimatyzacji. Różnią się pod względem wielkości, sposobu pracy, pobierania energii czy nawet mobilności, dzięki czemu można je dopasować zgodnie z potrzebami.

  • Klimatyzator split – najczęściej montowany klimatyzator do domu. Składa się on z dwóch części: parownika, czyli jednostki wewnętrznej i skraplacza, czyli jednostki zewnętrznej. Ten rodzaj klimatyzacji można kupić również w formie multisplit, która od pierwotnej wersji odróżnia się tym, że do pojedynczej jednostki zewnętrznej można podłączyć kilka (maksimum 5) części wewnętrznych, na przykład w oddzielnych pomieszczeniach. Klimatyzacja ścienna typu split jest często montowana w domach, ze względu na dość cichą pracę, zabiera niewiele miejsca i ma estetyczny wygląd.
  • Klimatyzator przenośny – to równie często wybierana klimatyzacja do domu. Zbudowana jest z jednej części, co sprawia, że pracuje głośniej. Jego główną zaletą jest to, że można ustawić urządzenie w wybranym miejscu i zabranie go, kiedy nie będzie potrzebny. Minusem jest przewód, który trzeba wystawić na zewnątrz (np. na dwór), aby odprowadzał ciepło. Z tego względu są nieco mniej efektywne.

Inne typy klimatyzatorów, takie jak: klimatyzatory kasetonowe, kanałowe, czy okienne, są lepsze w większych pomieszczeniach,: w zakładach przemysłowych czy biurach. Potrzebują znacznie większej przestrzeni i zużywają stosunkowo więcej energii.

Ile lat będzie działać klimatyzacja w domu?

Dobrze działający, często oczyszczany i odpowiednio eksploatowany klimatyzator może pracować w domu nawet około 25 lat. Jest to możliwe za pomocą częstych przeglądów, które zapobiegną lub usuną wszelkie występujące usterki. Przeglądy powinny odbywać się dwa do trzech razy na rok, żeby nie narażać się na kłopoty związane z defektem urządzenia, czy ewentualnym rozwojem grzybów lub pleśni. Żywotność klimatyzacji jest w dużej mierze zależna także od jakości i ceny sprzętu. Im lepsza klasa, tym dłuższa gwarancja sprawnego działania.

W razie wymiany klimatyzatora, znaczna część firm zajmujących się ich instalacją, oferuje utylizację starego urządzenia w cenie montażu nowego. Jest to nie tylko wygodne, gdy zajmują się tym fachowcy, ale także bezpieczne, ponieważ urządzenie usuwane jest w odpowiednich warunkach.

Ile kosztuje klimatyzacja do domu?

Na cenę klimatyzacji w domu oddziałuje wiele czynników. To nie tylko sam koszt sprzętu i jego montaż. Do wydatków należy doliczyć także przybliżoną wysokość kosztów użytkowania, a to inwestycja długofalowa. Trzeba zastanowić się, czy warto zdecydować się na zakup droższego sprzętu, który będzie mniej drogi w utrzymaniu, ze względu na większą sprawność (a więc rzadsze naprawy) i mniejsze zużycie prądu.

klimatyzacja.torun.pl

Komentarze są wyłączone.