Chirurgia twarzowo-szczękowa Toruń

Stomatolog dziecięcy grudziądz gabinet stomatologiczny dla dzieci
Stomatolog dziecięcy
2 września, 2020
Pozycjonowanie wizytówek firmy w mapach google
Pozycjonowanie w mapach Google
11 września, 2020
Chirurgia stomatologiczna usuwanie ósemek ekstrakcja zęba

Chirurgia stomatologiczna usuwanie ósemek ekstrakcja zęba

Chirurgia szczękowa to dziedzina medycyny, która łączy ze sobą elementy medycyny ogólnej, chirurgii stomatologicznej i plastycznej. Polega na leczeniu schorzeń jamy ustnej w tym zębów, szczęki, tkanek miękkich oraz twarzoczaszki.

Na oddział chirurgii szczękowej przyjmują skomplikowane przypadki, takie jak uszkodzenia lub zniekształcenia jamy ustnej. Dotyczy to też kuracji chronicznych stanów zapalnych oraz usuwania zębów , redukcji wad zgryzu, czy aplikowania implantów.

Chirurg szczękowo-twarzowy, nie zajmuje się tym samym, co lekarz dentysta. Mają wspólny zakres działania, ale to dwie odrębne dziedziny zabiegowe. Dział stomatologiczny trudni się leczeniem tylko w obrębie jamy ustnej. Natomiast chirurgia szczękowa mieści w sobie leczenie w obrębie twarzowej części czaszki, a zatem jest szerszym pojęciem.

CO TO JEST CHIRURGIA SZCZĘKOWA?

Wady zgryzu i zniekształcenia twarzy

Odkształcenie twarzy może być skutkiem nabytych lub wrodzonych wad zgryzu, takich jak: wysunięta żuchwa, tyłozgryz, zgryz głęboki czy zgryz otwarty to jedne z najczęstszych dolegliwości, którymi zajmuje się chirurg szczękowy. Zmiana twarzoczaszki może także nastąpić w przypadku urazów mechanicznych – pobicia, wypadku samochodowego lub upadku. Chirurg szczękowo-twarzowy może też poprawić walory estetyczne twarzy pacjenta, nadając pożądany zarys czy proporcje podbródkowi.

Zęby zatrzymane

Zatrzymanie zębów jest wtedy, gdy ich wzrost ustaje, jednak nie przebijają się przez błonę śluzową lub rosną w środku kości. Powoduje to groźny stan zapalny, mogą też przesuwać pobliskie zęby w inne, co wiąże się z przykrymi dolegliwościami bólowymi. Zazwyczaj zatrzymanie zębów odnosi się do ósemek. Chirurg szczękowo-twarzowy zapewnia ich usunięcie.

Stan zapalny, guz lub torbiel w obrębie jamy ustnej

Interwencja chirurga szczękowo-twarzowego to niezbędne działanie, kiedy guz lub torbiel występuje w trudno dostępnym położeniu lub w okolicach zatok szczękowych. Chirurg także leczy stany zapalne kości, pochodzące od zębów.

Złamania kości żuchwy

Złamania są możliwe w wyniku wypadku, mocnego uderzenia czy urazu. Tego rodzaju zabiegi chirurgii twarzowo-szczękowej wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. W skomplikowanych przypadkach stosowane jest znieczulenie ogólne. W punkcie złamania zwykle umiejscawiane są specjalne szyny, protezy bądź metalowe mikropłytki. Przybierają one różne kształty, z uwagi na możliwość wyginania ich do dopasowanego kształtu, dla uszkodzonej kości.

Resekcja korzeni zębów

Ten zabieg wykonuje się głównie na zębach jedno-korzeniowych i jest on konieczny w przypadku, gdy zmiany w wierzchołku korzenia doprowadzają do stanów zapalnych jamy ustnej. Kwalifikują się też efekty choroby w pobliżu wierzchołka korzenia, zapalanie w wyniku utkwienia ciała obcego, rozłamu korzenia zęba z martwą miazgą. Przy resekcji nie ma konieczności usuwania całego zęba. Likwiduje się głównie powody dolegliwości. Usuwany jest zaledwie zepsuty część korzenia. Pacjent jest pod znieczuleniem w trakcie zabiegu. Po wyjęciu zmienionej tkanki razem z wierzchołkiem korzenia, osłania przed ryzykiem kolejnego stanu zapalnego, dzięki uszczelnieniu kanału i wypełnieniu ubytku.

Sprowadzenie do łuku zębów

Zazwyczaj dotyczy kłów. Gdy ząb, na etapie wzrostu miał niewiele miejsca w szczęce lub został wykrzywiony, ortodoncyjnie wprowadza się go do łuku zębowego. Po zbadaniu jego miejsca dzięki diagnostyce radiologicznej, odkrywa się go chirurgicznie i zakłada zamek ortodontyczny, by przemieścił się na właściwą pozycję w łuku zębowym.

Implanty stomatologiczne

Braki w zębach powstają z różnych powodów. Zazwyczaj jest to pomijanie higieny jamy ustnej, cukrzyca czy osteoporoza, wypadek lub palenie tytoniu. Chirurg szczękowo-twarzowy, oferuje możliwość wypełnienia ubytków zębowych, poprzez wszczepienie implantów . Takie rozwiązanie dużo zalet, na przykład zapewnia pełną estetykę i funkcje, zbliżonym do pozostałych zębów.

Plastyka tkanek miękkich i tkanki kostnej

Chirurg szczękowo-twarzowy wykonuje zabiegi na tkankach miękkich i kostnych, by polepszyć estetykę szczęki. Odbywają się też przed wszczepieniem implantów zębowych czy leczeniem protetycznym. Kuracja ma wtedy na celu usunięcie wszelkich nierówności, fałdek czy zgrubień, po to by jama ustna realizowała warunki utrzymania ruchomej protezy. Te zabiegi obejmują też rozszczepienie wyrostka zębodołowego, powiększenie gęstości tkanki kostnej lub polepszenia zatoki szczękowej i dna jamy nosowej.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Na wizytę u chirurga szczękowego niezbędne jest skierowanie. Można o nie poprosić każdego lekarza – nie tylko stomatologa, ale też lekarza rodzinnego. Wyłącznie pacjenci w ostrych stanach zapalnych lub po urazach zostaną przyjęci bez skierowania.

Plusem jest to, że chirurgia szczękowo-twarzowa jest możliwa na NFZ w miejscach, mających zawarte umowy na świadczenia z działu chirurgii szczękowej. Czas oczekiwania zwykle zależy od ilości pacjentów i wielkości miasta.

Chirurgia stomatologiczna Toruń

Komentarze są wyłączone.