Stomatolog dziecięcy

Ortodonta Toruń - leczenie wad zgryzu gabinet ortodontyczny
Leczenie ortodontyczne – Ortodonta Toruń
2 września, 2020
Chirurgia stomatologiczna usuwanie ósemek ekstrakcja zęba
Chirurgia twarzowo-szczękowa Toruń
2 września, 2020
Stomatolog dziecięcy grudziądz gabinet stomatologiczny dla dzieci

Stomatolog dziecięcy grudziądz gabinet stomatologiczny dla dzieci

DENTYSTA DLA DZIECKA- JAK WYBRAĆ?

Są wśród nas osoby, które swoją pierwszą wizytę u stomatologa mają w pamięci aż za dobrze. Wielu z nas ma też traumę na myśl o nakazanych wizytach u stomatologa szkolnego, który bez wyczucia wpychał grube paluchy do ust, aż pękały nam kąciki. Aby oszczędzić naszemu maluchowi takich przeżyć i nauczyć go, że zdrowie zębów jest istotne, trzeba starannie wybrać specjalistę, który nie wystraszy, a zabawi malucha. Jakie warunki musi spełniać najlepszy dentysta dla najmłodszego pacjenta?

  1. Oswój dziecko z gabinetem

Znawcy tematu podają, że pierwsza wizyta u stomatologa powinna nastąpić w wieku 2-3 lat. Gabinet dentystyczny, który nierzadko przeraża dorosłych, tym bardziej jest  dużego stresu dla małego dziecka. Jeżeli zatem planujesz zapisać swoje dziecko do stomatologa, wybierz tego specjalistę, który ma w ofercie specjalne usługi dedykowane dzieciom. Większość gabinetów stworzonych specjalnie dla dzieci ma w ofercie wizyty adaptacyjne. Jak wygląda wizyta adaptacyjna? To powolne zaprzyjaźnianie się malucha z gabinetem stomatologicznym. Kluczową sprawą jest przednia zabawa: podczas wizyty adaptacyjnej dzieciom wolno popatrzeć na narzędzia dentystyczne, a nawet przeprowadzić mały zabieg stomatologiczny na zabawkowych fantomach.Bardzo ważny jest również udział rodziców w pierwszej wizycie- powinni oni dawać swoim pociechom przykład-  najpierw mogą sami przebadać ząbki, grzecznie siedzieć na fotelu, szeroko otwierać buzię i pokazywać, że nie ma się czego bać. Dziecko wyczuwa stres rodziców, dlatego niezwykle istotna jest też luźna rozmowa z dentystą i komunikowanie dziecku bazowych reguł pielęgnację jamy ustnej już podczas pierwszej wizyty.

  1. Jak powinien wyglądać dziecięcy gabinet stomatologiczny

Kolorowe fotele w kształcie zwierząt, zabawki,klocki  w poczekalni, monitor z bajkami rozpraszające uwagę dziecka, dużo kolorów, postacie z ulubionych kreskówek na ścianach, kolorowe maseczki ochronne lekarza… Może się wydawać, że to jedynie małe detale, jednak dla malucha mają one fundamentalne znaczenie. Fantazyjnie urządzony gabinet dentystyczny sprawia, że malec czuje się bardziej zrelaksowany, pomieszczenie nie jest dla niego nowe. Dzięki temu nie wpada w nerwy i łatwiej rozproszyć jego uwagę i przeprowadzić potrzebne zabiegi.

  1. Najlepsze formy znieczuleń dla maluchów

Zdarzają się osoby, które uważają, że „mlecznych zębów nie trzeba leczyć, przecież i tak wypadną”. Oczywiście to nie prawda! Chore mleczaki regularnie zżerane są przez próchnicę i w końcu będzie trzeba je usunąć. Przedwczesne wyrywanie mleczaków prowadzi natomiast do patologii zgryzu przy wyżynaniu się zębów stałych. Dlatego bardzo istotne jest, by regularnie kontrolować stan uzębienia dziecka by nie doprowadzić do tego, by konieczne było usuwanie zęba.

Jeszcze kilkanaście lat temu specjalne gabinety stomatologiczne dla dzieci nie istniały. Dlatego niemal każdy z nas, z traumą, wspomina pierwsze stresy na fotelu u dentysty, czy ból przy borowaniu. Szczęśliwie dzisiejsza medycyna dysponuje już nie tylko fantazyjnymi gabinetami dla najmłodszych ale także specjalnymi sposobami znieczulenia. Pierwszą z nich jest stosowanie gazu rozweselającego. Dziecko po sedacji jest spokojne wręcz nieco otumanione. W tym miejscu warto podkreślić, że gaz rozweselający jest w stu procentach bezpieczna dla maluchów i ma o wiele mniej efektów ubocznych niż zwyczajowe znieczulenie, z którym powiązane jest nie tylko zastosowanie budzącej strach strzykawki, ale też nieprzyjemne uczucie zdrętwienia dziąseł i policzków.

Drugą innowacyjną techniką jest znieczulenie komputerowe– co to takiego? Jest to całkowicie bezpieczna, choć innowacyjna technika znieczulania przy użyciu dźwięku. Komputer emituje dźwięk o odmiennym natężeniu i stopniowo wprowadza najmłodszych w stan relaksacji. Ten typ znieczulenia, podobnie jak gaz rozweselający, bardzo bezpieczny i szeroko rekomendowany przez stomatologów głównie dzięki temu, że nie ma potrzeby stosowania igieł, a dodatkowo unikamy nieciekawych efektów ubocznych.

W wielu gabinetów stomatologicznych wśród usług adresowanych do najmłodszych możemy znaleźć także opcję założenia kolorowych wypełnień. W tym wypadku jednak możemy śmiało powiedzieć, że „to jedynie mleczaki, i tak wypadną!” i pozwolić maluchowi wybrać plombę w wymarzonym kolorze.

  1. Dobry dentysta dla najmłodszych

Podczas szukania gabinetu dla swojej pociechy zwróćmy też uwagę na samego dentystę. Powinien on być nie tylko doskonale wyszkolony i profesjonalny. Przede wszystkim musi lubić młodych pacjentów, potrafić z nimi rozmawiać i mieć dużo cierpliwości. To bardzo istotne by dziecko zaufało lekarzowi i się go nie obawiało, dlatego istotne jest, czy wybrany przez ciebie lekarz ma dobre podejście do dzieci.

Podczas wizyty specjalista powinien też wytłumaczyć maluszkowi jak będzie przeprowadzał cały zabieg, dlaczego jest on przeprowadzany i co właśnie się dzieje w ustach dziecka. Bardzo pozytywnie świadczy o dentyście, kiedy dodatkowo opowie i zaprezentuje naszemu dziecku, jak należy dbać o swoje ząbki- w jaki sposób i ile razy dziennie je czyścić i dlaczego jest to bardzo ważne. Młodego pacjenta po wizycie u stomatologa warto też nagrodzić kolorową szczoteczką do zębów, by wiedział, że wizyta u dentysty to całkowicie fajna rzecz, której nie trzeba się bać.

Dentysta Grudziądz

Komentarze są wyłączone.