Kupowanie domu – na co zwrócić uwagę?

Pozycjonowanie lokalne - dotrzyj do Klientów z Twojej okolicy
Pozycjonowanie lokalne w Google
3 sierpnia, 2017
Banery LED - telebimy i ekrany na kazda okazje
Banery LED na każdą imprezę
12 grudnia, 2017
Kupno domu, co trzeba wiedzieć?

Kupno domu, co trzeba wiedzieć?

Zamieszkanie w domu dla wielu jest realizacją wieloletnich marzeń. Po wielu miesiącach wynajmowania mieszkania w bloku, marzy się nam taras na którym będziemy mogli wypić poranną kawę, czy wieczorami świętować ze znajomymi. Wieczorami analizujemy ogłoszenia biur i agencji nieruchomości. Ofert jest wiele. Jak w tym natłoku znaleźć tę, która spełni nasze oczekiwania i nie będzie oznaczała dodatkowych opłat? Musimy zadać sobie kilka pytań.

Czego potrzebujesz?

Od tego powinno się zacząć. Jeżeli Twoja rodzina to model 2+2 to całkiem możliwe, że nie potrzebujesz nieruchomości z 8 sypialniami. Natomiast jeśli cenisz sobie wielopokoleniowy charakter rodziny, domek mający około siedemdziesięciu m² będzie za mały i odczujecie brak miejsca. Przeanalizować należy też kwestię garaży. Teraz jedno stanowisko często jest niewystarczające, a nie zawsze możemy dobudować kolejny garaż, czy powiększenie niewielkiego garażu. Rozpatrzyć trzeba też rozmiar działki. Za duża wymaga sporo nakładu pracy związanego z jej utrzymaniem, koszeniem trawy itd. Zbyt mała będzie ograniczać, a nie taka jest idea posiadania własnego domu. Najpierw należy sprecyzować ogólne położenie. Nie wszystkim odpowiadają osiedla z licznymi domami, czy szeregowymi budynkami. Jeżeli poszukujemy czegoś bardziej na uboczu powinniśmy zdecydować się na dom na wsi – wiąże się to jednak z dłuższym dojazdem do pracy.

Stare kontra nowe

Zarówno zakup nowego domu, jak i starego, ma swoje plusy i minusy. Budowę możemy zacząć sami, po uzyskaniu różnych pozwoleń lub kupić nieużywany dom od pośrednika. Nowy dom pozwala nam zrealizować konkretne wizje związane z rozkładem pomieszczeń, a dodatkowo dochodzi poczucie nowości. Wcześniej zamieszkały dom także ma swoje pozytywy. Najczęściej znajduje się on w zagospodarowanym już sąsiedztwie. Umożliwia to dokładnie przyjrzeć się okolicznym mieszkańcom i prowadzonym przez nich biznesom. Nikt przecież nie chce mieszkać przy autokomisie. Wybudowane w ubiegłym wieku, domy mają swój urok i klimatyczne wnętrze. , że odnowienie takiej nieruchomości pochłonie spore sumy.

Kupowanie domu – o lokalizacji w kilku słowach

Położenie jest pierwszorzędne. Budynek zawsze ma sąsiedztwo. Kluczowa jest droga dojazdowa. Upewnić się należy do kogo ona należy, czy jest ogólnodostępna. Wszelkie niejasności mogą powodować w przyszłości niepotrzebne kłótnie. Naszą uwagę powinien przykuć stan drogi. Najlepszą opcją jest asfalt albo chociaż droga utwardzona. W przypadku zakupu działki pod budowę budynku trzeba sprawdzić dostępność wszystkich mediów: sieci elektroenergetycznej, sieci gazowej i wodnokanalizacyjnej. Jeśli nie ma dostępu, trzeba liczyć się z opłatami.

Okolica wpływa na cenę. Zagadnienie to można przedstawić na przykładzie Torunia i okolic. Działki budowlane leżące na terenie miasta mają znacznie wyższą cenę niż te, które leżą poza jego granicami. Wystarczy porównać cenę działki na Stawkach czy w Czerniewicach i podobną nieruchomość w Lubiczu, czy Małej Nieszawce. Może okazać się, że będą to naprawdę znaczące kwoty i w takim wypadku warto zastanowić się nad odrobinę dłuższym dojazdem do pracy.

Stan prawny

Jest to najistotniejsza sprawa do zbadania. Koniecznie należy zbadać, czy nieruchomość nie ma obciążonej hipoteki. Tę informację odszukamy w dziale czwartym księgi wieczystej, dotyczącym hipoteki. Należy przestudiować też, kto jest właścicielem, kto współwłaścicielem. Dokładniejsze przeczytanie papierów przed zakupem, to mniej problemów prawnych w późniejszym czasie. Pamiętać należy także o tym że każdy budynek musi być odebrany,czyli musimy uzyskać zgodę na korzystanie z niego.

Stan techniczny

Jeśli postanowimy kupić stojący już dom, a zwłaszcza taki, który został wybudowany dość dawno powinniśmy bardzo wnikliwie sprawdzić, jaki jest jego stan techniczny. Na początku trzeba zapoznać się z projektem budowy, bo to tam znajdziemy istotne dla nas informacje , np. o zastosowanych technologiach, materiałach itd. Stan techniczny musi sprawdzić fachowiec. Nie warto żałować na to środków albo mieć nadzieję, że sami dostrzeżemy, zauważymy niedociągnięcia. Najpoważniejsze są pęknięcia muru, bo mogą one oznaczać wadę fundamentów. Następną rzeczą na jaką trzeba zwrócić uwagę to zawilgocenie i pleśń. Wyeliminowanie pleśni wymaga specjalistycznych środków i sporo kosztuje.

Ogrzewanie i termoizolacja

Dla wielu osób kluczowa jest też kwestia grzania w budynku. To, czy działka jest podłączona do sieci gazowej może zdeterminować kwestie ogrzewania. Jeżeli takiego przyłącza nie ma, należy zastanowić się nad alternatywnymi formami. Koniecznie trzeba zastanowić się nad ceną i wygodą każdej z metod. Jeżeli kupiliśmy używany dom, to koniecznie należy upewnić się, czy jest on ocieplony.

Kupno domu to istotna życiowa decyzja. Nie wolno podchodzić do niej pośpiesznie, bo zdarza się, że za to przyjdzie nam słono zapłacić. Dokładnie należy zastanowić się na tym, czego szukamy, jakie są nasze wymagania. Bardzo starannie należy przyglądać się wszelkim dokumentom związanym z nieruchomością. W wypadku używanego budynku należy koniecznie sprawdzić stan techniczny budynku, nie oszczędzając jednocześnie na osobach, które zajmują się budownictwem.

Szukasz domu? Zajrzyj koniecznie

Komentarze są wyłączone.