Czy zawód księgowej to zawód z przyszłością?

Kredyty toruń pożyczki gotówkowe bez bik na dowód
Chwilówki na dowód
2 września, 2020
Adwokat Rozwody Toruń - Prawnik do rozwodu
Pranik -sprawy rodzinne
2 września, 2020

Księgowość wielu osobom łączy się z pracochłonnym wypełnianiem tęgich ksiąg, z osobą w binoklach pochyloną nad starodawną maszyną liczącą oraz skomplikowanymi wyliczeniami i niezbyt dobrym wynagrodzeniem Bez wątpienia powyższy opis pasuje raczej do kadru z filmu, aniżeli do sytuacji prawdziwej. W praktyce księgowa posiada dostęp do specjalistycznych programów informatycznych, własnoręcznie w sumie nie konstruuje dodatkowych papierów i bynajmniej nie zarabia skromnie (szczególnie jako główna księgowa w dużym przedsiębiorstwie).

„Buchalteria” jest najważniejszym działem w każdej placówce, choćby wówczas, kiedy jest wykonywana zdalnie i tym samym żadna księgowa nie jest zatrudniona stacjonarnie w wyodrębnionym pomieszczeniu. Do jej kluczowych funkcji włącza się: prowadzenie ksiąg rachunkowych, zbieranie faktur, magazynowanie faktur, sprawdzanie badań statystycznych, notowanie danych do systemu księgowego, liczenie opłat głównie dla wielorakich instytucji, m in. GUS.

Osoba znająca się na księgowości ma okazję równocześnie z pozyskiwaniem doświadczenia wnioskować o wyższe stanowisko w przedsiębiorstwie. Z pewnością najciekawszą pracą jest posada głównej księgowej, która weryfikuje przepływ środków finansowych w przedsiębiorstwie. Prócz tego zajmuje się rzeczami administracyjnymi, steruje pracownikami i zabiega o rozrost swego wydziału.

Osoba znająca się na księgowości ma okazję również utworzyć własną działalność gospodarczą, zatem rozwijać osobiste biuro rachunkowe i we własnym zakresie obsługiwać Interesantów. W tym miejscu jednak obowiązkowa jest licencja Ministra Finansów – trzeba udowodnić zdobytą wiedzę w zawodzie i zdać egzamin (niedługo po zakończeniu wybranych studiów). By pozyskać pracę jako księgowa, mówiąc w skrócie nie trzeba „wyrabiać” dodatkowej licencji.

Księgowa – jakie wymagania trzeba spełnić?

Przygotowywanie księgowości wcale nie jest takie proste. Trzeba koniecznie znać określone kodeksy, jednocześnie z tymi, jakie na dniach się zmieniły. Księgowa musi koniecznie mieć w takiej sytuacji szeroką wiedzę, bo jest odpowiedzialna za środki pieniężne przedsiębiorstwa. W przytoczonym przypadku niezastąpione jest skończenie studiów wyższych na kierunku księgowość, finanse lub rachunkowość (specjalności na poszczególnych uczelniach potrafią się nieco od siebie różnić). Krótko mówiąc nie chodzi w tym przypadku o pokazanie tytułu magistra, lecz o właściwą wiedzę. Natomiast takiej w sumie nie można zyskać na konkurencyjnych profilach. Co za tym idzie księgowa musi pozyskać certyfikat księgowego, jeśli planuje, np. zarządzać swoją firmą. O certyfikat mają szansę wnioskować osoby mające dużą wiedzę w zawodzie (nie mniej niż 2 lata w przypadku ukończenia technikum i trzy lata po zrealizowaniu studiów magisterskich albo podyplomowych).

Księgowa oprócz kompetencji wyuczonych, musi mieć ponadto umiejętności „wrodzone”, np. precyzję i cierpliwość w pełnieniu jakichkolwiek funkcji. Pojedynczy defekt w obliczeniach niekiedy może mieć fatalne skutki dla całego przedsiębiorstwa.

Jakie usługi świadczą biura rachunkowe?

Z pomocy doświadczonego biura rachunkowego korzystają nie tylko konkretne przedsiębiorstwa (w których mamy do czynienia z dużym transferem środków finansowych), lecz także mniejsze i pojedynczy Klienci. Księgowa może zaoferować każdemu Kontrahentowi załatwianie spraw z działu sporządzania księgi dochodów i wydatków (KPIR), sporządzania pełnej i częściowej księgowości, kadr i płac, sporządzania deklaracji podatkowych, a także projektowania sprawozdań, np. dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Trzeba mieć na uwadze, że obowiązkiem osoby zarabiającej w księgowości jest uzupełnianie wiedzy i udoskonalanie zdolności. Generalnie, skończenie dobrej szkoły jest w takim razie podstawą do wykonywania niniejszego fachu, zaś doświadczenie tym, czym mamy szansę zyskać sporą liczbę Kontrahentów.

Ostatnio bardzo modna stała się „księgowość online” albo oferta „mobilnego przedsiębiorstwa rachunkowego”. W takim przypadku Klienci wcale nie muszą wychodzić z budynku lub placówki, ażeby ich sprawy zostały dobrze załatwione. Księgowa osobiście pojawia się w ustalonym miejscu i bierze wszelkie rachunki na potrzeby wyliczeń. Niekiedy może także pobyć w firmie, dla której świadczy swoje usługi i tam błyskawicznie dokonać rozliczeń.

Własna działalność gospodarcza dla księgowej

Własna firma jest dobrym rozwiązaniem głównie dla księgowych, jakie od wielu lat pracują w branży i stąd nie zamierzają obecnie podejmować zatrudnienia u kogoś. Otwarcie przedsiębiorstwa księgowego jest powiązane jednakże z wieloma warunkami, np. wysokimi wydatkami środków finansowych. Koszt utworzenia indywidualnego przedsiębiorstwa księgowego jest uzależniony przeważnie od rejonu, w którym miałoby się ono znajdować. W sercu miasta wynajęcie lokalu będzie sporo droższe aniżeli na obrzeżach. Dobrze jest wiedzieć, że sporą liczbę dokumentów można komfortowo załatwić drogą internetową. Stąd mobilne przedsiębiorstwo księgowe jest jak najbardziej świetnym rozwiązaniem, zwłaszcza, gdy właśnie rozpoczynamy przygodę z pracą na własną rękę. Na potrzeby uruchomienia przedsiębiorstwa rachunkowego konieczne są: zarejestrowanie oddzielnej firmy, uzyskanie dyplomu wyższej uczelni, certyfikat księgowego i standardowe ubezpieczenie OC na sumę przynajmniej 10 tysięcy euro.

Krótko mówiąc nie możemy rzucać Klientom przypadkowym cen, np. takich, które wypatrzymy w cennikach konkurencyjnych przedsiębiorstw. Taryfikator jest zdeterminowany paroma rzeczami: pozycją przedsiębiorstwa, lokalizacją przedsiębiorstwa i poziomem obsługi. Przygotowywanie pełnej księgowości niekiedy może wynosić zarówno 350 zł, jak również 2.000 zł. Każdorazowo przeprowadza się podział na liczbę rachunków.

Jeżeli pragniesz dowiedzieć się o wiele więcej, wejdź w odnośnik w tym miejscu

www.ksiegowosc-torun.com.pl

Komentarze są wyłączone.