Czy praca w księgowości się opłaca?

agencja reklamowa toruń projektowanie grafiki projektowanie logo toruń
Trendy w projektowaniu stron www
13 kwietnia, 2017
kancelaria adwokacka prawnik toruń prawo spadkowe
Okiem prawnika – dziedziczenie spadku
19 kwietnia, 2017

księgowość toruń biuro rachunkowe usługi prowadzenia księgowości

Jakie są obowiązki księgowej?

Księgowość dużej liczbie osób łączy się z męczącym wypisywaniem ciężkich ksiąg, z osobą z okularami zsuniętymi z nosa i nachyloną nad kalkulatorem oraz niezrozumiałymi przeliczeniami i niezbyt wysokim wynagrodzeniem Bez wątpienia ów obraz pasuje trochę do sceny z filmu, niżeli do sytuacji faktycznej. W zasadzie księgowa posiada dostęp do specjalnych programów informatycznych, ręcznie nie konstruuje jakichkolwiek formularzy oraz stąd nie zarabia malutko (szczególnie jako główna księgowa w sporej instytucji).

„Buchalteria” jest najistotniejszym obszarem w każdym przedsiębiorstwie, nawet w takiej sytuacji, kiedy jest prowadzona na odległość oraz w następstwie tego żadna księgowa nie wykonuje swoich obowiązków stacjonarnie w wyznaczonym pomieszczeniu. Do jej fundamentalnych funkcji należy: sporządzanie rozliczeń okresowych, zbieranie faktur, magazynowanie faktur, interpretowanie informacji, wstawianie informacji do systemu rachunkowego, sumowanie należności głównie dla wielorakich instytucji, m in. urzędu skarbowego.

Osoba zajmująca się księgowością ma możliwość razem ze zdobywaniem wiedzy i doświadczenia zabiegać o awans w firmie. Na sto procent najciekawszą pracą jest posada głównej księgowej, która monitoruje obieg środków finansowych w firmie. Dodatkowo zajmuje się kwestiami administracyjnymi, zawiaduje podwładnymi oraz dba o rozwój swojego oddziału.

Osoba znająca się na księgowości ma możliwość też utworzyć własną działalność gospodarczą, więc rozwijać osobiste biuro rachunkowe i we własnej osobie obsługiwać Kontrahentów. Tu jednakże niezastąpiona jest aprobata Ministra Finansów – należy udokumentować praktyczne umiejętności w zawodzie i uzyskać pozytywną ocenę z egzaminu (w krótkim czasie po skończeniu odpowiednich studiów). By pozyskać pracę zarobkową jako księgowa, nie trzeba „wyrabiać” jakiejkolwiek licencji.

Jak zostać księgową?

Prowadzenie księgowości w sumie nie jest takie bezproblemowe. Musimy zdecydowanie znać konkretne akty, jednocześnie z tymi, jakie obowiązują od paru dni. Księgowa powinna mieć zatem dużą wiedzę, ponieważ na niej spoczywa głównie odpowiedzialność za zasoby finansowe firmy. W takim przypadku pożądane jest zakończenie studiów wyższych na kierunku księgowość, finanse albo rachunkowość (profile na poszczególnych uczelniach mogą się odrobinę od siebie odróżniać). Nie chodzi w tym przypadku o zaprezentowanie stopnia magistra, ale o wystarczającą wiedzę. A tej wcale nie da się nabyć na innych profilach. W dalszej kolejności księgowa jest zobowiązana odebrać certyfikat księgowego, jeżeli planuje, m. in. założyć własne biuro rachunkowe. O certyfikat mają możliwość zabiegać osoby posiadające długie praktyki w zawodzie (przynajmniej 2 lata w przypadku ukończenia szkoły średniej i trzy lata po ukończeniu studiów magisterskich czy podyplomowych).

Księgowa prócz umiejętności nabytych, jest zobowiązana posiadać ponadto umiejętności „naturalne”, przykładowo perfekcję oraz sumienność w realizowaniu wszelkich funkcji. Mały defekt w wyliczeniach czasem może mieć zgubne skutki dla wszystkich pracowników.

Czym konkretnie zajmują się biura rachunkowe?

Z usług profesjonalnego biura rachunkowego korzystają nie tylko konkretne firmy (gdzie stykamy się z olbrzymim transferem środków finansowych), ale również mniejsze i osoby fizyczne. Księgowa może zaoferować każdemu Interesantowi usługi z obszaru sporządzania księgi zysków oraz odpływów (KPIR), opracowywania pełnej i częściowej księgowości, usług kadrowo-płacowych, opracowywania deklaracji podatkowych, jak również przygotowywania sprawozdań, m. in. dla ZUS. Trzeba pamiętać, że zadaniem osoby zatrudnionej w rachunkowości jest zgłębianie wiedzy i ćwiczenie predyspozycji. Mówiąc inaczej, ukończenie studiów jest tylko podstawowym wymogiem do wykonywania owego zajęcia, natomiast doświadczenie tym, czym możemy przekonać do siebie wielu Odbiorców.

W ostatnim czasie bardzo atrakcyjna stała się „księgowość online” czy oferta „mobilnego przedsiębiorstwa rachunkowego”. W takiej sytuacji Klienci wcale nie muszą wyruszać z domu lub placówki, aby ich rzeczy zostały pozytywnie załatwione. Księgowa we własnej osobie pojawia się w umówionym miejscu i odbiera wszystkie rachunki na potrzeby obliczeń. Niekiedy może też pozostać w firmie, którą obsługuje oraz tam w oka mgnieniu uporządkować dokumenty.

Co jest potrzebne do otwarcia własnego biura rachunkowego?

Samodzielna firma jest doskonałym wyjściem dla księgowych, jakie od paru lat pracują w tej specjalizacji i stąd nie zamierzają już podejmować zatrudnienia u kogoś. Utworzenie biura księgowego jest powiązane jednakże z paroma warunkami, np. sporymi wkładami budżetowymi. Koszt otwarcia oddzielnego biura księgowego zależy głównie od lokalizacji, w której miałoby ono działać. W centrum metropolii wypożyczenie lokum będzie o wiele kosztowniejsze niżeli na obrzeżach. Dobrze jest wiedzieć, iż większość dokumentów można bezproblemowo załatwić przez Internet. Więc mobilne przedsiębiorstwo księgowe jest rzeczywiście atrakcyjnym rozwiązaniem, w szczególności, jeżeli właśnie zaczynamy przygodę z własną działalnością. Na potrzeby założenia firmy księgowej obowiązkowe są: zarejestrowanie swej placówki, posiadanie tytułu magistra, certyfikat księgowego i standardowe ubezpieczenie OC w wysokości przynajmniej 10 tysięcy euro.

Mówiąc w skrócie nie wolno narzucać Kontrahentom przypadkowym stawek, np. takich, jakie odnajdziemy w taryfikatorach pozostałych firm. Taryfikator jest uwarunkowany wieloma rzeczami: reputacją firmy, umiejscowieniem przedsiębiorstwa i zakresem obsługi. Wykonywanie pełnej księgowości w niektórych przypadkach może wynosić zarówno 350 zł, jak również 2.000 zł. Naturalnie przygotowuje się podział na liczbę druków.

Jeśli zamierzasz wiedzieć dużo więcej, kliknij w odnośnik tu – Biuro rachunkowe Toruń

Komentarze są wyłączone.