Układanie kostki brukowej Toruń

Okna energooszczędne Toruń okna pasywne
Czym są okna pasywne?
15 września, 2020
enova 365 wdrożenia oprogramowania dla firm program księgowy do produkcji
System enova365
15 września, 2020
Kostka brukowa toruń uslugi brukarskie - beton dekoracyjny

Kostka brukowa toruń uslugi brukarskie - beton dekoracyjny

Kostka brukowa, kamień czy beton – najlepsza nawierzchnia na podjazd?

Fundamentem dobrze wykonanego podjazdu pod dom jest wytrzymałe wykończenie, jakie sprawdzi się przez wiele lat. Ciężar wywołany stałym użytkiem wymaga od nawierzchni, by była odporna i nie zepsuła się za szybko. By powstał solidny podjazd potrzeba nie tylko odpowiedniego przystosowania w postaci podbudowy, by uniknąć obniżania się, ale też najwyższej jakości materiałów do wykonania podjazdu. Wśród zwykle wybieranej nawierzchni podjazdu sa te, wykonane z kamienia, kostki brukowej oraz z betonu dekoracyjnego. Jaka nawierzchnia na podjazd jest najlepsza? Każdy z materiał ma swoje wady i zalety, ze względu na to przed wyborem warto poznać ich właściwości.

Podłoga i podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to ciągle jeden z najbardziej popularnych i niedrogich materiałów, z których rozkładana jest nawierzchnia na podjazd. Swoją popularność osiągnęła nie tylko dzięki niskiej cenie, ale również wielobarwnością i dostępnością, a także wielokształtnością. Za sprawą tych cech możemy stworzyć estetyczny podjazd, jaki będzie tak samo funkcjonalny, jak i elegancki. Dobranie kształtu bardzo ułatwia rozłożenie kostki według ukształtowaia terenu. Z kolei ogólna dostępność w sumie w każdym sklepie prowadzącym sprzedaż towarów budowlanych sprawia, że nie trzeba przejmować się dostawami lub dodatkowym kupnem, w chwili, gdyby niezbędna była większa ilość kostek. Cenę kostki brukowej też można dobrać do do swojego budżetu biorąc pod uwagę znaczną ilość wzorów. Z technicznego punktu widzenia kostka brukowa jest mocno odporna na warunki pogodowe, wahania temperatury i silny nacisk pojazdów, a także jest prosta w myciu.

Warto jednak pamiętać, że nawierzchnia z kostki brukowej ma również wady. Kluczową niekorzyść wynika z warunków atmosferycznych. Z uwagi na opady oraz przesadne działanie słońca kostka brukowa może z czasem tracić kolor, co sprawia, że gubi swoją estetykę. Zdarz się tak, że nieplanowane rośliny jak porosty i chwasty przebijają się pomiędzy szczelinami i rosną, niekorzystnie oddziałując na estetykę podjazdu z kostki brukowej, a usuwanie ich może zabierać dużo czasu. Ponadto, by podjazd z kostki brukowej spełniał swoje funkcje musi zostać położony w poprawny sposób, co zwykle wpływa na koszt zaangażowania do tego fachowców.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Wykończenie podjazdu z kamienia przekonuje do siebie w głównej mierze wytrzymałością. Raz ułożony podjazd z kamienia utrzyma się na swoim miejscu przez wiele lat. Ponadto zawdzięczając to naturalnym barwom kamienia, stworzony z niego podjazd nabierze swoistego wyglądu, jaki w interesujący sposób uwydatni wygląd ogrodu i samego domu. Z reguły podjazdy z kamienia są oceniane jako wyjątkowo eleganckie. Istotnym elementem jest również naturalność kamienia. Za sprawą swoich właściwości dobrze przepuszcza wodę. W ten sposób osiągamy dodatkowy plus, tj. brak zbierającej się na powierzchni podjazdu wody.

Wybierając podjazd z kamienia, warto wiedzieć, że główną rolę utrzymuje tutaj rozmieszczenie, by podjazd mógł być wytrzymały i by spełniał swoje funkcje przez długi czas. Należy unikać zostawiania dużych przestrzeni między nimi, z uwag na to powinno się rozłożyć je jak najbliżej jeden obok drugiego, a szpary zalać mieszanką piasku i cementu. Niewłaściwie rozłożony kamień nie spełni swojej funkcji odprowadzania wody, co oznacza tworzenie się zastoin. Oprócz tego zwyczajna nierówność kamienia powoduje, że ciężko utrzymać ich czystość podjazd z kamienia, a w zimie ciężko się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Beton dekoracyjny tworzymy dzięki odciskaniu (stemplowaniu) go przy wykorzystaniu specjalnych form lub stempli. W ten sposób da się uzyskać ładne wzory i kształty, a także specjalne faktury, jakie łatwo możemy dopasować do wyglądu domu czy ogrodu. Stworzenie nawierzchni z betonu dekoracyjnego daje możliwość stworzenia wyjątkowo estetycznego podjazdu. Warto wspomnieć, że obecne metody produkcji pozwalają też na nadanie betonowi koloru. Podstawową zaletą betonu dekoracyjnego jest jego solidność oraz odporność na niszczenie oraz pogodę. Łatwo utrzymać go w czystości, jednak w przypadku zastosowania dekoracji, niezbędna będzie konserwacja, by beton nie tracił dobrego wyglądu.

Kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny – co wybrać??

Jak widać zarówno kostka brukowa, kamień oraz beton mają wady i zalety. Decydując o zakupie materiału najlepiej kierować się przede wszystkim finkcjonalnością, wytrzymałością oraz estetyką. Patrząc na to, na którym z tych elementów zależy nam najbardziej, od tego najlepiej uzależnić swój wybór. Utrzymanie czystości jest ważne, dlatego kamień może nie sprawdzić się u osób, dla których istotna jest lekkość mycia. Z kolei jeśli zależy nam na estetyce, beton dekoracyjny oraz kostka brukowa będą mniej trafnym wyborem. Aby nawierzchnia podjazdu wyglądała elegancko, należy jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, dlatego że bez tego żaden materiał nie sprawdzi się w stu procentach.

ukladanie-kostki-torun.pl

Komentarze są wyłączone.