Pozycjonowanie wizytówek firmy w mapach google
Pozycjonowanie w mapach Google
11 września, 2020
Kostka brukowa toruń uslugi brukarskie - beton dekoracyjny
Układanie kostki brukowej Toruń
15 września, 2020
Okna energooszczędne Toruń okna pasywne

Okna energooszczędne Toruń okna pasywne

Główną zaletą budownictwa pasywnego jest widoczna energooszczędność, która pozwala na minimalizowanie kosztów grzewczych. Tym z najbardziej znaczących elementów wpływających na efektywność takiego typu budownictwa jest użycie okien pasywnych. W czym tkwi różnica od innych okien? Pasywność cechuje się przede wszystkim wysoką termiczną izolacją. Korzystne parametry cieplne sprawiają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach energooszczędnych z reguły nie przewyższa 0,8 W/m2K. Warto wspomnieć, że im mniejszą wartość określa ten współczynnik tym efektywniejsza izolacja ciepła. Głębokość większości okien energooszczędnych wchodzi ok. 88-120mm, ale ich pakiety szybowe zazwyczaj są pakietami trzyszybowymi. Dla poparcia efektu w budownictwie pasywnym używania jest także pianka PUR (poliuretanowa o takich samych właściwościach izolacji termicznej. Jeżeli chodzi o budowę profili pasywnych okien, z reguły to są okna w konstrukcji drewniano-aluminiowej, drewnianej, PCV oraz aluminiowej.

Jakie są typy okien pasywnych?

Zdecydowanie największą popularnością w budownictwie pasywnym wciąż odznaczają się okna pasywne PCV. Takiego typu okna są kupowane ze względu na prosty montaż, nietrudne czyszczenie oraz dość niewielki koszt. Żeby okna PCV mogły być uznane za pasywne muszą spełnić kilka warunków. Wśród nich jest to wymóg sześciu wewnętrznych komór oraz załączenie specjalnych uszczelek, jakie zabezpieczają przed utratą ciepła, wilgocią oraz hałasem. Tak samo jest przy zastosowaniu pasywnych okien z drewna. Okna drewniane są najczęściej kupowane ze względu na estetykę i elegancję. Przeważnie, by były pasywne zawierają trzyszybowy pakiet z dwiema komorami. Kolejnym typem pasywnych okien są okna aluminiowe. Tak samo jak w przypadku pasywnych okien PCV oraz drewnianych muszą spełniać określone wymogi, ale ich bazową zaletą jest możliwość produkcji w dowolnych kształtach. Niestety w zamian za to w pewnym stopniu tracą korzystne właściwości termicznej izolacji, z uwagi na to niezbyt często stosuje się je w domach oraz budowlach mieszkalnych. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, lepiej nabyć drewniano-aluminiowe okna, jakie łączą w sobie zalety okien aluminiowych i drewnianych.  W takiego typu oknach pasywnych ramy robione są z drewna w zestawieniu z aluminiowym okuciem. W tym przypadku, drewno da się wymienić na PCV.

Zalety kupna pasywnych okien

Mówiąc o oknach pasywnych zawsze zwracamy uwagę na ich zaletę termicznej izolacji. Niewielka strata ciepła jest dużą korzyścią w porównaniu do do środków pieniężnych przekazywanych na zachowanie optymalnej temperatury wewnątrz domu. Małe straty ciepła gwarantują obniżenie wykorzystania systemów cieplnych w zimie oraz klimatyzacji w trakcie lata. Za sprawą zastosowania pasywnych okien poniesiemy mniejsze koszty za docieplenie budynku albo ochłodzenie powietrza w ciągu upałów. To oznacza, że o ile wydatek związany z założeniem pasywnych okien będzie wyższy niż w przypadku zwykłych okien, oszczędności pochodzące z wysokiej izolacji oddadzą nam wcześniejsze koszty. Poza izolacją termiczną należy wspomnieć też o dobrej akustycznej izolacji. Właściwie wstawione okna pasywne bardzo dobrze izolują nas od zgiełku z zewnątrz, dostarczając nam komfort. Wielką zaletą pasywnych okien jest ich wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Odporność na promienie UV oraz opady, gwarantuje nam komfortową temperaturę bez przesadnego nagrzewania pomieszczeń oraz osłonę przed wilgocią oraz pojawieniem się pleśni i grzybów. Dobrze zwrócić również uwagę na zalety płynące z konstrukcji pasywnych okien. Dzięki swojej budowie są odporne na rozbicie, a wzmocnione okucia chronią nas przed włamaniem. To zapewnia nam bezpieczeństwo.

Na co należy zwrócić uwagę kupując okna pasywne?

W kwestii zakupu pasywnych okien, najistotniejsze są najlepsze parametry oraz certyfikaty popierające klasę danego produktu. Powinno się ocenić głębokość okna, współczynnik przenikania ciepła, ilość komór i szyb, obszerność ramy i tworzywo, z którego będzie ono wykonane. Warto też zastanowić się nad dopasowaniem okuć i uszczelek, jakie mają wielki wpływ na termiczną izolację oraz bezpieczeństwo danego okna. Nowoczesne okna pasywne gwarantują też właściwą wentylację. Dzięki temu zdobędziemy dostęp świeżego powietrza oraz nie dopuścimy do utraty ciepła.

Najważniejszym wyznacznikiem jest właściwie montaż okna. Nic nie znaczące będą wybitne parametry pasywnego okna, najlepsze materiały oraz antywłamaniowe okucia, jeśli okno nie będzie wstawione w prawidłowy sposób. Warto tutaj zdecydować się na wynajęcie profesjonalistę, który wykona pracę rzetelnie. Błędny montaż prowadzi do powstawania mostków termicznych, którymi będzie uciekało ciepło. To w mocno obniży wartość pasywnego okna, z powodu czego przestanie być już ono pasywne, dlatego że zatraci swoje najcenniejsze cechy.

Obok dobrego montażu należy rozplanować usytuowanie okien na etapie projektu domu. Jeśli zależy nam na całkowitym wykorzystaniu właściwości pasywnych okien oraz pobierania z energii słonecznej. Rozmieszczenie okien od strony północnej lub południowej jest najkorzystniejsze. Dzięki temu uchronimy się od przegrzania oraz potrzeby instalacji kolejnej ochrony przed przesadnym nasłonecznieniem.

www.okna.torun.pl

Komentarze są wyłączone.