Okna w budownictwie pasywnym

ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe
Natryskowe ocieplanie pianką PUR
1 września, 2020
Klimatyzacja rekuperacja montaż i serwis toruń
Rekuperatory i klimatyzatory instalacja i serwis w Toruniu
1 września, 2020
OKna pasywne Toruń - okna pcv drewniane - montaż okien

OKna pasywne Toruń - okna pcv drewniane - montaż okien

Okna pasywne

Najwyższą korzyścią budownictwa pasywnego jest wysoka energooszczędność, jaka pozwala na oszczędzanie kosztów ogrzewania. Tym wśród najważniejszych elementów wskazujących na skuteczność tego rodzaju budownictwa jest montaż okien pasywnych. Co je wyróżnia od innych okien? Pasywność cechuje się przeważnie wysoką izolacją termiczną. Szczególne parametry cieplne sprawiają, że współczynnik przenikania ciepła w tego rodzaju oknach z reguły nie przewyższa 0,8 W/m2K. Warto dodać, że im niższą wartość wykazuje ten współczynnik tym lepsza termiczna izolacja. Głębokość większości okien pasywnych wchodzi około 88-120mm, natomiast ich szybowe pakiety z reguły są pakietami trzyszybowymi. Dla poparcia efektu w energooszczędnym budownictwie pasywnym używania jest także pianka poliuretanowa (PUR) o takich samych właściwościach termicznej izolacji. Jeśli chodzi o budowę ram pasywnych okien, z reguły to są okna o ramie drewniano-aluminiowej, drewnianej, aluminiowej oraz PCV.

Jakie są rodzaje okien pasywnych?

Wielką popularnością w budownictwie pasywnym wciąż zyskują pasywne okna PCV. Takiego rodzaju okna są wybierane ze względu na łatwy montaż, bezproblemowe zachowanie czystości i całkiem niską cenę. By jednak okna z PCV były pasywne muszą spełnić kilka warunków. Na przydkład jest to wymóg sześciu wewnętrznych komór i zastosowanie niezbędnych uszczelek, jakie zabezpieczają przed utratą ciepła, wilgocią oraz hałasem. Podobnie jest przy zastosowaniu pasywnych okien z drewna. Okna drewniane są zwykle wybierane ze względu na elegancję i estetykę. Zwykle, by stały się pasywne zawierają pakiet trzyszybowy z 2 komorami. Następnym rodzajem pasywnych okien są aluminiowe okna. Podobnie jak w przypadku pasywnych okien drewnianych i PCV muszą spełniać określone wytyczne, ale ich bazową zaletą jest zdolność produkcji w dowolnych kształtach. W zamian za to w pewnym stopniu tracą swoje właściwości termoizolacyjne, z tego względu rzadziej wykorzystuje się je w domach oraz budowlach mieszkalnych. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien , lepiej zdecydować się na drewniano-aluminiowe okna, jakie zawierają w sobie plusy okien drewnianych i aluminiowych.  W tego rodzaju pasywnych oknach ramy wykonane są z drewna w zestawieniu z z okuciem z aluminium. W tego typu okanch, drewno da się wymienić na PCV.

Zalety kupna pasywnych okien

Myśląc o pasywnych oknach zazwyczaj kierujemy uwagę na ich możliwość termoizolacji. Niewielka strata ciepła jest szczególną korzyścią pod względem do środków pieniężnych przekazywanych na utrzymanie optymalnej temperatury wewnątrz pomieszczeń. Niewielkie straty ciepła zapewniają pomniejszenie eksploatacji systemów cieplnych w czasie zimy i klimatyzacji w trakcie lata. Dzięki zastosowaniu pasywnych okien poniesiemy mniejsze koszty za docieplenie pomieszczeń lub ochłodzenie powietrza podczas upałów. To sprawia, że o ile koszt łączący się z montażem pasywnych okien będzie wyższy z zestawieniu do zwykłych okien, zyski płynące z porządnej termoziolacji zwrócą nam wcześniejsze koszty. Poza izolacją cieplną warto dodać także o dobrej izolacji akustycznej. Odpowiednio zainstalowane pasywne okna wydajnie odgradzają nas od hałasu z zewnątrz, gwarantując nam wysoki komfort. Wielką zaletą pasywnych okien jest ich wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Niepodatność na promienie słoneczne i opady, gwarantuje nam komfortową temperaturę bez przegrzewania pomieszczeń i ochronę przed zawilgoceniem oraz rozwojem pleśni i grzybów. Dobrze zwrócić również uwagę na korzyści płynące z konstrukcji pasywnych okien. Za sprawa swojej budowy są odporne na stłuczenia, natomiast porządnie wykonane okucia zabezpieczają nas przed włamaniem. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

Co warto sprawdzić kupując pasywne okna?

Rzecz jasna w kwestii zakupu pasywnych okien, najistotniejsze są właściwe parametry i certyfikaty gwarantujące klasę danego produktu. Trzeba sprawdzić głębokość okna, współczynnik przenikania ciepła, ilość komór i szyb, szerokość ramy oraz materiał, z jakiego będzie ono stworzone. Warto także zastanowić się nad dopasowaniem uszczelek i okien, jakie mają duży wpływ na termoizolację i bezpieczeństwo konkretnego okna. Nowoczesne okna pasywne zapewniają również poprawną wentylację. W ten sposób zdobędziemy dopływ czystego powietrza oraz jednocześnie nie doprowadzimy do strat cieplnych.

Najistotniejszym aspektem jest w dużej mierze montaż okna. Bezwartościowe będą wybitne parametry pasywnego okna, wysokiej jakości materiały oraz okucia antywłamaniowe, gdy okno nie zostanie zaaplikowane w prawidłowy sposób. Warto w tym wypadku przemyśleć wynajęcie profesjonalistę, który przeprowadzi montaż rzetelnie. Zły montaż prowadzi do tworzenia się mostków termicznych, którymi będzie uciekało ciepło. To w poważnie zniży wydajność pasywnego okna, w wyniku czego nie będzie już ono pasywne, bo utraci swoje najcenniejsze właściwości.

Obok dobrego montażu warto przemyśleć rozmieszczenie okien tworząc projekt domu. Kiedy zależy nam na pełnym zastosowaniu właściwości pasywnych okien oraz pobierania z energii słonecznej. Umiejscowienie okien od strony północnej lub południowej jest najkorzystniejsze. Tak uchronimy się od przegrzania oraz konieczności instalacji dodatkowej ochrony przed nasłonecznieniem.

Komentarze są wyłączone.