Natryskowe ocieplanie pianką PUR

kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia
Układanie kostki brukowej na podjeździe
1 września, 2020
OKna pasywne Toruń - okna pcv drewniane - montaż okien
Okna w budownictwie pasywnym
1 września, 2020
ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe

ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe

Natryskowe ocieplenie pianką poliuretanową (PUR jest znane, ponieważ wyróżniają ją porządne parametry termoizolacyjne. Współcześnie oceniana jest jako jeden z najlepszych wśród surowców stosowanych do ocieplania budynków, z uwagi na to co raz częściej znajdziemy ją w jednorodzinnych domach, różnych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Wielką mocną stroną, dzięki której prześciga inne materiały termoizolacyjne jest metoda aplikacji. Pianę PUR natryskuje się po powierzchniach przez stworzony do tego agregat. Ocieplanie natryskowe sprawia, że pianka dopasowuje swoją objętość do przestrzeni, co sprawia, że doskonale przylega oraz układa się w zgięciach oraz zakamarkach. Pozostałe materiały termoizolacyjne należy skracać oraz układać, czym ryzykujemy pojawienie się termicznych mostów oraz zmniejszenie właściwości izolacyjnych. Dobrze rozprowadzona pianka PUR posłuży na lata, dlatego że mimo upływu lat nie traci swoich właściwości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Są dwie odmiany pianki PUR: pianka zamkniętokomórkowa oraz otwartokomórkowa. Każda z nich różni się od siebie strukturą oraz właściwościami, dlatego są dobre do ocieplania innych elementów budynku. Pianka otwartokomórkowa PUR stosowana jest głównie do natryskowego ocieplania dachów, poddasza i wewnętrznych powierzchni. Doskonale sprawdzi się również do natryskowego ocieplenia belkowych stropów, podłóg na legarach czy ścian szkieletowych. Tymczasem  zamkniętokomórkowa pianka PUR najlepsza jest do izolacji termicznej powierzchni zewnętrznych, fundamentów oraz podłóg. Ten rodzaj pianki PUR da się również położyć na dachu płaskim, wentylowanych stropodachach lub na przykład na stropach nad nieogrzewanymi wnętrzami

Co więcej piankę PUR cechuje doskonała przyczepność. Z tego względu bez wysiłku można natryskiem izolować różne, poprawnie przyszykowane powierzchnie, takie jak drewno oraz metalowe elementy, a także blachę. Wymagane, aby przed ociepleniem przestrzeń były wyczyszczona z brudu, kurzu i pyłu oraz wysuszona.  W ten sposób zapewniamy przyczepność, co sprawi, że pianka PUR pozostanie na wybranym miejscu. Aplikację pianki PUR najbezpieczniej zostawić zajmującym się tym firmom. Aby przeprowadzić natrysk właściwie potrzebne są odpowiednie warunki, takie jak odpowiednia temperatura i wilgoć powietrza. Dodatkowo pianka PUR musi zostać rozłożona równo.

Pianka PUR – najważniejsze informacje

Rozdzielenie na otwartokomórkową i zamkniętokomórkową piankę PUR motywuje rozbieżność parametrów i właściwości. Otwartokomórkowa pianka PUR ma gąbczastą budowę, co sprawia, że jest niezwykle plastyczna. Pianka PUR po stężeniu okazuje się półsztywna oraz robi za bardzo dobrą termiczną izolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) i akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, lecz słabo chroni przed wodą. Dodatkowo pianka otwarokomórkowa PUR ma niską wagę (ok. 8-10 kg/m3), z uwago na co wcale nie nadwyręża konstrukcji domu. Co do grubości aplikowanej warstwy mniej więcej pojedyncza warstwa nie może być większa 30 mm.

Zamkniętokomórkowa pianka PUR ma niewielki wymiernik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a ponadto jest całkiem hydrofobowa. Z tego względu często wykorzystuje się ją do termoizolacji fundamentów. Natomiast nie jest paroprzepuszczalna, a na dodatek po wyschnięciu robi się sztywna, dlatego nietrudno ją uszkodzić.

Kupując piankę PUR należy pamiętać o jeszcze dwóch ważnych informacjach. Pianki PUR nie są zbyt odporne na promienie UV, więc niezbędna będzie dodatkowa osłona. Co więcej w oznaczeniu łatwopalności, pianka PUR zdobywa kategorię E, która oznacza, że jest to surowiec łatwopalny, samo gasnący.

Zalety pianki PUR

Do głównych zalet pianki PUR wlicza się jej łatwa oraz szybka aplikacja. Jej umiejętność do powiększania swojej przestrzeni oraz formowanie się do zakamarków i załamań, neutralizuje ryzyko powstania termicznych mostków. Ponadto ocieplanie natryskowe pianką PUR nie pochłania wiele czasu. W zestawieniu do pozostałych materiałów termoizolacyjnych to najszybszy sposób ocieplenia domu. Pianka szybko się układa oraz ekspresowo utwardza, a do tego pozostaje elastyczna i lekka. Ponadto jest bardzo przyczepna, więc trzyma się na różnych materiałach, a z biegiem lat nie traci przyczepności czy właściwości. Nie ubija się, nie traci objętości, co oznacza, że się nie odkształca. Ponadto ważne jest również to, że po właściwej aplikacji  takiego ocieplenia natryskowego, nie wydziela substancji szkodliwych czy pyłów. Warto dodać, że pianka PUR daje bardzo dobrą akustyczną izolację.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR wychodzą w głównej mierze z jej parametrów. Za minus możemy wziąć niską odporność na promienie słoneczne, co dodaje nam kolejnych kosztów związanych z zabezpieczeniem przed promieniami UV. Inną wadą pianki PUR jest  jej palność. W zależności od komponentów, może być mniej lub bardziej łatwopalna, ale według ogólnych zasad pianka PUR zalicza się do w klasie E, co oznacza, że pali się, choć jest samo gasnąca. Też w tej sytuacji da się zainstalować dodatkową ochronę, która będzie chronić piankę podczas pożaru. Zazwyczaj jednak tym, co decyduje o tym, że pianka PUR traci właściwości termicznej izolacji jest nieprawidłowy natrysk, błędne utworzenie pianki lub nałożenie zbyt cienkich warstw izolacyjnych. Ze względu na to w celu natryskowego ocieplenia pianką PUR warto zatrudnić profesjonalistów.

Pianka PUR

 

Komentarze są wyłączone.