Klimatyzacja rekuperacja montaż i serwis toruń
Rekuperatory i klimatyzatory instalacja i serwis w Toruniu
1 września, 2020
Klimatyzacja bydgoszcz - Klimatyzatory domowe montaż serwis
Klimatyzatory Bydgoszcz
2 września, 2020
Montaż okien toruń - okna pcv - pasywne okna Toruń

Montaż okien toruń - okna pcv - pasywne okna Toruń

Okna w budownictwie pasywnym

Bazową zaletą budownictwa pasywnego jest widoczna energooszczędność, która pozwala na minimalizowanie kosztów grzewczych. Jednym wśród najbardziej znaczących elementów oddziałujących na skuteczność takiego typu budownictwa jest zastosowanie okien pasywnych. W czym tkwi różnica od pozostałych okien? Pasywność charakteryzuje się przeważnie skuteczną termoizolacyjnością. Szczególne parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach pasywnych z reguły nie przewyższa 0,8 W/m2K. Warto dodać, że im mniejszą wartość wykazuje ten współczynnik tym lepsza termiczna izolacja. Głębokość większości okien pasywnych wlicza się około 88-120mm, a ich szybowe pakiety zazwyczaj są pakietami trzyszybowymi. Dla wzmocnienia efektu w energooszczędnym budownictwie pasywnym używania jest także pianka poliuretanowa (PUR) o takich samych właściwościach izolacji termicznej. Jeżeli chodzi o strukturę ram okien pasywnych, z wykle to są okna o ramie drewniano-aluminiowej, drewnianej, aluminiowej oraz PCV.

Jakie są typy okien pasywnych?

Wielką popularnością w budownictwie pasywnym nadal odznaczają się pasywne okna PCV. Takiego typu okna są wybierane z uwagi na łatwy montaż, nietrudne czyszczenie i dość niski koszt. By jednak okna PCV sprawdzały się jako pasywne muszą spełnić kilka warunków. Na przydkład jest to wymóg posiadania sześciu komór wewnętrznych i załączenie specjalnych uszczelek, które bronią przed stratą ciepła, hałasem oraz wilgocią. Tak samo jest przy zastosowaniu okien pasywnych z drewna. Drewniane okna są zwykle wybierane z uwagi na elegancję i estetykę. Zazwyczaj, aby stały się pasywne posiadają pakiet trzyszybowy z dwiema komorami. Kolejnym rodzajem okien pasywnych są aluminiowe okna. Tak samo jak w przypadku okien pasywnych PCV oraz drewnianych muszą odpowiadać na odpowiednie wytyczne, ale ich podstawową zaletą jest zdolność powstawania w wybranych kształtach. Niestety w zamian za to w pewnym stopniu tracą korzystne właściwości termoizolacyjne, z tej przyczyny niezbyt często stosuje się je w domach i mieszkalnych budowlach. Dla umocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, warto zdecydować się na drewniano-aluminiowe okna, które łączą w sobie plusy okien aluminiowych i drewnianych.  W takiego typu oknach pasywnych ramy robione są z drewna w złączeniu z z okuciem z aluminium. W tego typu okanch, drewno da się zastąpić także PCV.

Zalety wyboru okien pasywnych

Rozmawiając o pasywnych oknach zazwyczaj zwracamy uwagę na ich zaletę termicznej izolacji. Minimalna utrata ciepła jest szczególną zaletą w porównaniu do do środków pieniężnych przekazywanych na utrzymanie najlepszej temperatury w środku domu. Małe straty cieplne zapewniają obniżenie wykorzystania systemów cieplnych w czasie zimy i klimatyzacji w lecie. Dzięki użyciu okien pasywnych mniej wydamy na docieplenie wnętrza lub wychładzanie powietrza w ciągu upałów. To sprawia, że o ile wydatek łączący się z zastosowaniem okien pasywnych okaże się wyższy z zestawieniu do nieenergooszczędnych okien, oszczędności wynikające z dobrej izolacji zwrócą nam wcześniejsze koszty. Poza izolacją termiczną warto dodać też o zadowalającej akustycznej izolacji. Dobrze wstawione pasywne okna dość dobrze izolują nas od hałasu z zewnątrz, dostarczając nam komfort. Inną zaletą okien pasywnych jest ich odporność na warunki pogodowe. Niepodatność na promienie UV i opady, gwarantuje nam komfortową temperaturę bez przegrzewania pomieszczeń i ochronę przed wilgocią i pojawieniem się pleśni i grzybów. Należy wskazać na korzyści płynące z konstrukcji okien pasywnych. Za sprawa swojej budowy są mało podatne na stłuczenia, a wzmocnione okucia zapobiegają włamaniom. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

Na co należy zwrócić uwagę decydując się na pasywne okna?

Oczywiście w kwestii zakupu okien pasywnych, najistotniejsze są najlepsze parametry i certyfikaty gwarantujące klasę danego produktu. Najlepiej sprawdzić współczynnik przenikania ciepła, głębokość okna, ilość komór i szyb, obszerność ramy oraz tworzywo, z którego będzie ono stworzone. Warto też zastanowić się nad dostosowaniem uszczelek i okien, które mają szczególny wpływ na termiczną izolację i bezpieczeństwo danego okna. Nowoczesne okna pasywne zapewniają również odpowiednią wentylację. Dzięki temu zyskamy dostęp czystego powietrza i tym samym nie dopuścimy do utraty ciepła.

Najważniejszym aspektem jest właściwie montaż okna. Nieprzydatne będą wspaniałe parametry okna pasywnego, wysokiej jakości materiały i okucia antywłamaniowe, kiedy okno nie będzie wstawione w prawidłowy sposób. Warto tutaj zdecydować się na zaangażować profesjonalistę, jaki przeprowadzi montaż rzetelnie. Zły montaż prowadzi do pojawiania się mostków termicznych, gdzie będzie uciekało ciepło. To w znacznym stopniu obniży działanie okna pasywnego, w wyniku czego nie będzie już ono pasywne, bo zatraci swoje najcenniejsze zalety.

Tuż obok dobrego montażu warto rozplanować rozmieszczenie okien tworząc projekt domu. Jeżeli zależy nam na optymalnym zastosowaniu właściwości okien pasywnych i czerpania z energii słonecznej. Umiejscowienie okien od strony południowej lub północnej jest najkorzystniejsze. W ten sposób unikniemy przegrzania i konieczności stosowania kolejnej osłony przed nasłonecznieniem.

Okna Toruń

Komentarze są wyłączone.