Układanie kostki brukowej na podjeździe

Licówki bydgoszcz - protezy zębów protetyka implanty
Licówki Bydgoszcz
31 sierpnia, 2020
ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe
Natryskowe ocieplanie pianką PUR
1 września, 2020
kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia

kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia

Podjazd z kostki brukowej, z kamienia czy z betonu dekoracyjnego?

Bazą porządnego podjazdu pod dom jest solidne wykończenie, jakie będzie służyło przez wiele lat. Ciężar wywołany ciągłym użytkiem wymaga od nawierzchni, by była odporna i nie zepsuła się za szybko. Aby powstał trwały podjazd potrzeba nie tylko odpowiedniego przygotowania w postaci podbudowy, by nie dopuścić do osuwania się, ale też najwyższej jakości tworzyw do wykonania podjazdu. Wśród najczęściej wybieranej nawierzchni podjazdu wyróżniamy te, ułożone z kostki brukowej, z kamienia oraz z dekoracyjnego betonu. Jaka nawierzchnia na podjazd będzie najlepsza? Każdy z materiał ma swoje zalety i wady, dlatego przed wyborem warto poznać ich właściwości.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to ciągle jeden z najbardziej popularnych i niedrogich tworzyw, z których rozkładana jest nawierzchnia na podjazd. Popularność kostka brukowa zdobyła nie tylko dzięki niskiej cenie, ale także wielobarwnością i dostępnością, a także wielokształtnością. Z uwagi na te cechy możemy wykonać estetyczny podjazd, który będzie tak samo funkcjonalny, jak i przyjemny w odbiorze. Dopasowanie formy zdecydowanie ułatwia ułożenie kostki zgodnie z ukształtowaniem terenu. Natomiast pełna dostępność we właściwie każdym sklepie prowadzącym sprzedaż towarów budowlanych sprawia, że nie musimy martwić się dostawami lub dodatkowym kupnem, w momencie, gdy konieczne było dokupienie kostek. Koszt kostki brukowej też można dobrać do swojego portfela ze względu na znaczną ilość wzorów. Od strony technicznej kostka brukowa jest niezwykle odporna na warunki atmosferyczne, skoki temperatury i wysoki nacisk pojazdów, a do tego jest łatwa w utrzymaniu czystości.

Warto jednak pamiętać, że nawierzchnia z kostki brukowej ma również swoje wady. Największą niekorzyść wynika z pogody. Z uwagi na deszcze i śniegi albo przesadne nasłonecznienie kostka brukowa może z wiekiem zmieniać kolor, przez co gubi swoją estetykę. Niekiedy jest tak, że niektóre rośliny jak chwasty czy porosty przebijają się między szczelinami i rosną, negatywnie wpływając na estetykę podjazdu z kostki brukowej, a usuwanie ich może zabierać sporo czasu. Co więcej, by podjazd z kostki brukowej był funkcjonalny musi zostać położony w prawidłowy sposób, co z reguły wpływa na koszt zatrudnienia do tego profesjonalistów.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Ukończenie podjazdu z kamienia przekonuje do siebie w głównej mierze wytrzymałością. Raz ułożony podjazd z kamienia utrzyma się na swoim miejscu przez wiele lat. Co więcej dzięki naturalnym kolorom kamienia, stworzony z niego podjazd uzyska charakterystycznego wyglądu, który w ciekawy sposób uwydatni wygląd samego domu i ogrodu. Z reguły podjazdy z kamienia są oceniane jako wyjątkowo eleganckie. Szczególnym elementem jest również naturalność kamienia. Dzięki swoim właściwościom świetnie przepuszcza wodę. W ten sposób zyskujemy dodatkowy plus, w postaci braku odkładającej się na powierzchni wody.

Wybierając podjazd z kamienia, warto pamiętać, że znaczącą rolę odgrywa tutaj rozmieszczenie, by podjazd mógł być wytrzymały i by pełnił swoje funkcje przez lata. Powinno się unikać pozostawiania dużych przestrzeni między nimi, dlatego powinno się rozmieścić je jak najbliżej jeden obok drugiego, a przerwy zalać mieszanką piasku i cementu. Niepoprawnie ułożony kamień nie spełni swojej funkcji odprowadzania wody, co oznacza odkładanie się kałuż i zastoin. Co więcej zwyczajna nierówność kamienia sprawia, że trudno utrzymać ich czystość podjazd z kamienia, a zimą ciężko się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Dekoracyjny beton powstaje dzięki stemplowaniu (odciskaniu) go przy zastosowaniu specjalnych stempli oraz form. Taką metodą da się osiągnąć wyjątkowo ładne kształty i wzory, a także specjalne faktury, jakie łatwo można dopasować do designu domu czy ogrodu. Stworzenie nawierzchni z dekoracyjnego betonu daje możliwość wykonania wyjątkowo estetycznego podjazdu. Warto dodać, że współczesne techniki produkcji umożliwiają także nadaniu betonowi koloru. Główną zaletą dekoracyjnego betonu jest jego trwałość i odporność na ścieranie i warunki pogodowe. Bez problemu można utrzymać go w porządku, ale w po zastosowaniu dekoracji, niezbędna będzie konserwacja, by beton nie tracił dobrego wyglądu.

Kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny – co wybrać??

Tak samo kostka brukowa, kamień i beton mają swoje zalety i wady. Przy wyborze materiału powinniśmy kierować się głównie funkcjonalnością, wytrzymałością i estetyką. Patrząc na to, na na jaki z tych elementów patrzymy najmocniej, od tego powinniśmy zmotywować swój wybór. Zachowanie czystości jest istotne, dlatego kamień może nie być dobry dla osób, dla których liczy się łatwość czyszczenia. Natomiast jeśli zależy nam na estetyce, kostka brukowa i beton dekoracyjny okażą się mniej trafnym wyborem. By nawierzchnia podjazdu wyglądała elegancko, trzeba pamiętać o właściwym przygotowaniu, dlatego że bez niego żaden materiał nie spełni swojej roli w stu procentach.

Usługi brukarskie

Komentarze są wyłączone.