Spisywanie umowy najmu okazjonalnego

kancelaria notarialna z Torunia profesjonalny notariusz umowy notariusz sporządzanie dokumentów
W jakich sprawach pomaga notariusz?
9 kwietnia, 2017
odszkodowania toruń dochodzenie odszkodowań kancelaria odszkodowawcza
Odszkodowania i ubezpieczenia zdrowotne
11 kwietnia, 2017
kancelaria notarialna notariusz toruń notariusz usługi

kancelaria notarialna notariusz toruń notariusz usługi

Wynajem mieszkań – umowa najmu okazjonalnego

Wynajmowanie domu czasami może być powiązane z rozmaitymi, zaś momentami nawet bardzo przykrymi komplikacjami. Na wielu stronach internetowych aż roi się od nowinek w kwestii nieuczciwych najemców i złych wynajmujących. Zdewastowane meble i akcesoria meblowe, wyrwane siłą podłogi, zalane wszystkie pomieszczenia, niemożliwość „wypędzenia” lokatorów z powodu ciąży domownika – to tylko wybrane przykłady. Do niedawna użytkownicy czuli się właściwie bezkarni, bo w części przypadków podpisywali umowy na czas nieokreślony. Jeżeli wynajmujący z dowolnego powodu planował wyswobodzić się od najemców, na starcie musiał dać im wypowiedzenie z właściwym wyprzedzeniem, zaś później mógł występować o eksmisję. Owa sprawa mogła trwać jednak przez wiele lat, przykładowo z powodu okresu jesienno-zimowego, w trakcie którego nie wolno eksmitować lokatorów bądź z powodu „polowania” na lokum socjalne od miasta. Z drugiej strony to wynajmujący nierzadko nie przedstawiali umów, obarczali poważnymi sumami za remonty najemców czy w ogóle nie oddawali kaucji. Kaucja jest zawsze zwrotna oraz właściciel lokalu prywatnego ma z niej podejmować pieniądze wyłącznie w przypadku poważnych zniszczeń w mieszkaniu absolutnie nie powiązanych z prawidłowym korzystaniem lub w takiej sytuacji, gdy mieszkaniec nie wyrówna całościowych należności powiązanych z wykorzystaniem lokalu, m in. w ogóle nie zapłaci za media.

Skala przedmiotu sprawy przyniosła zarządzenie tzw. wynajmu okazjonalnego, który ma umożliwiać solidniejsze zabezpieczenie zarówno dla właściciela mieszkania, jak i dla mieszkańca. Jest ona ważna wyłącznie w przypadku podpisania jej u notariusza. W innych okolicznościach jest zwyczajnie nieważna i w ogóle nie będzie można na niej bazować. Wynajem okolicznościowy to postać wypożyczania mieszkań skierowana do osób prywatnych, które do tej pory istniały w szarej strefie, zatem wynajmowały mieszkania bez „zbędnych” umów i dodatkowo wcale nie prowadzą w takim aspekcie działalności gospodarczej. Obowiązkowo muszą to być ponadto osoby, jakie wypożyczają mieszkanie na czas nie dłuższy aniżeli 10 lat.

Co jest potrzebne do najmu okazjonalnego?

W szczególności oświadczenie dzierżawcy, w jakim wskazuje lokal, do którego musi obowiązkowo przewieźć wszystkie swoje rzeczy w przypadku wypowiedzenia umowy albo eksmisji. Krótko mówiąc nie chodzi w tym miejscu o kaprysy wynajmującego, czyli sprawy, gdy bez przygotowania przemyka on do domu i stwierdza, iż na drugi dzień wszyscy mieszkańcy mają się wyprowadzić. Po pierwsze – krótko mówiąc nie jest to zbieżne z prawem, zaś po drugie – jego też wiążą konkretne przepisy. Właściciel powinien mieć poważny powód, aby ogłosić, iż postulaty umowy zostały przekroczone.

Pożądana jest też akceptacja właściciela mieszkania, do którego lokator ma przewieźć wszystkie swoje rzeczy w spornej sytuacji (często w trakcie eksmisji). Część użytkowników ma dom rodzinny lub lokum, które sami komuś wynajmują. Powinni w umowie wpisać też adres zameldowania. Jakiekolwiek umowy, jakie nie posiadają tychże oświadczeń, nie będą potwierdzane przez notariuszy – nie realizują bowiem decydujących zaleceń.

Jakie są opłaty powiązane z poświadczeniem umowy wynajmu w kancelarii notarialnej? W przypadku notariuszy z Torunia jest to średnio 1/10 podstawowego nagrodzenia za pracę zarobkową. W zasadzie nie jest to zatem suma rujnująca, natomiast notariusze nierzadko oferują swoje usługi w konkurencyjnych cenach. Opłata zawsze odnosi się do wynajmującego prywatne mieszkanie, a więc osoby która jest gospodarzem domu. W przypadku kiedy właściciel próbuje obarczyć nas tą sumą (oraz między innymi kaucją w wysokości 15-krotności miesięcznego czynszu wynajmu…), to korzystniej ustąpić z wynajmu. W interesie prywatnego właściciela jest uchronienie się przed kłopotami z najemcą, jednak jeśli ktoś na starcie posiada wspomniane życzenia, wówczas dużo lepiej odpuścić niż w najbliższym czasie w ogóle nie otrzymać „zwrotnej kaucji”. A co ważne – jednomyślnie z literą prawa kaucja mówiąc w skrócie nie może być większa niżeli 6-krotność czynszu najmu. W przypadku kiedy mamy jakieś obiekcje co do właściciela mieszkania, ale zamierzamy znalezione mieszkanie wydzierżawić, zdecydowanie musimy wykonać (i wydrukować) wszystkie zdjęcia prezentujące wygląd domu przed przeprowadzeniem się. Wszelkie zatargi na tym punkcie będziemy mieli możliwość łatwo rozwikłać konfrontując wygląd lokalu mieszkalnego ze zdjęć z bieżącym, w jakim znajduje się po przeprowadzce.

„Najemca posiada prawo w spisanej umowie zażądać stałych miesięcznych opłat” (bez możliwości ich podwyższenia, w przypadku kiedy lokator się nie zgodzi) – owe sformułowanie usłyszymy od każdego notariusza z Torunia. Właściciel przyjmuje od najemcy czynsz wynajmu, czynsz administracyjny (jest w całości dostarczany do spółdzielni) i przyjmuje od niego opcjonalnie odpłatność za, np. podłączenie do Internetu, w przypadku kiedy umowa była podpisana przez prywatnego właściciela mieszkania).

Wynajmujący musi wspomnianą sprawę zgłosić do urzędu skarbowego oraz uiścić podatek za wpływ, jaki wynika z wynajmowanego lokalu. Dziś kwota ta stanowi 8,5%, więc w zasadzie nie jest nadzwyczaj wysoka. Właściciel lokalu ma 14 dni od zapoczątkowania najmu na dostarczenie do urzędu należytego potwierdzenia. Jeśli wciągnął Cię powyższy artykuł, to wejdź w ten link – Notariusz Toruń

Komentarze są wyłączone.