Prawnicy pomagają odzyskiwać alimenty na dziecko

kancelaria adwokacka prawnik toruń prawo spadkowe
Okiem prawnika – dziedziczenie spadku
19 kwietnia, 2017
zakręcarki zalkin zamykanie butelek maszyna zakręcająca
Precyzyjne zamykanie produktów tylko z zakręcarkami Zalkin
21 kwietnia, 2017

Prawnicy pomagają odzyskiwać alimenty na dziecko

prawnik toruń adwokat z torunia alimenty długi

prawnik toruń adwokat z torunia alimenty długi

Co robić, gdy były małżonek nie płaci alimentów?

Jeżeli od blisko pięciu miesięcy na rachunku rozliczeniowym zupełnie nie zostały zaksięgowane alimenty na małe dziecko, mamy możliwość przedsięwziąć stosowne kroki, żeby je znowu dostać. Niestety notorycznie przeróżne okoliczności ukazują jak jest to żmudne i ile możemy w trakcie sprawy mieć niespokojnych dni. W przypadku podpisania ugody środki muszą zawsze nadchodzić bezustannie. Zaś w wypadku rozstrzygnięcia sprawy przez sąd – nie za każdym razem tak się dzieje. Zaraz po uprawomocnieniu wyroku byli współmałżonkowie zazwyczaj nie chcą ze sobą mieć żadnego kontaktu, oraz bywa również tak, iż któreś z nich zmienia adres, np. przeprowadza się za granicę. Odczuwają to bardzo oboje i malutkie dziecko, jakie musi mieć dostarczone przyzwoite warunki mieszkania. Alimenty absolutnie nie są „pomysłem”, dzięki któremu można zaspokajać swoje potrzeby. Są dedykowane naturalnie dla dziecka. To ono jest autentycznym odbiorcą wszystkich funduszy nawet wówczas, kiedy świadomie z nich nie korzysta. Jak na przykład poradzić sobie w przypadku, gdy przez dwa lub trzy miesiące nadeszło kilka groszy z powodu alimentów na córkę?

Na wstępie musimy przedyskutować to z drugim rodzicem, nawet jeżeli jest to niesłychanie skomplikowane. Rozstrzygnięcie podstaw od razu zapewnia szansę wybrania dalszej strategii. Jeżeli to absolutnie nie daje żadnych rezultatów, stykamy się z brutalnością lub brakiem reakcji, możemy wynająć profesjonalnego adwokata, jaki „zaopiekuje się” dotkliwą dla nas sytuacją „od deski do deski”. Musi to być niezawodna osoba, a mianowicie taka która zaangażuje się, będzie dopomagać o każdej porze dnia i nocy oraz objaśni wszelkie wieloznaczności prawne.

Kiedy przychodzi czas na komornika?

Mamy możliwość dowolnie wybrać komornika, u którego złożymy zawiadomienie. Powinniśmy kierować się położeniem biura i ilością zainteresowanych, których egzekutor musi koniecznie obsłużyć w tzw. „okręgu”. O drobiazgi powinniśmy spytać swego prawnika, który sprawdzi, które kancelarie będą potrafiły produktywnie podjąć się zagarnięcia mienia… i są niedaleko byłego małżonka. Musimy tutaj podać wszelakie dane, jakie posiadamy o byłym mężu – oznaczenia kont w bankach, ubezpieczeń, papiery wartościowe, adres zameldowania, NIP i informacje w kwestii zajmowanych nieruchomości. Ogólnie rzecz biorąc, skoro dowiedzieliśmy się, że były mąż ma jakichkolwiek dorobek (w szeregu przypadków ten zaciekle ukrywany), powinniśmy wszystko zakomunikować komornikowi.

Nadaremna egzekucja nie jest jednoznaczna z tym, że w ogóle nie posiadamy obecnie żadnych możliwości na odebranie zasobów finansowych. W przypadku, kiedy urzeczywistniamy kryteria dochodowe, mamy szansę ubiegać się o fundusze z Funduszu Alimentacyjnego. Egzekucja bezproduktywna to innymi słowy nieotrzymanie alimentów na dziecko przez dwa miesiące. „Z urzędu” będą przyjęte konkretne działania względem wierzyciela. Przede wszystkim wierzyciel będzie wezwany na potrzeby uzasadnienia sprawy. Musi obowiązkowo precyzyjnie zaprezentować swoją sytuację rodzinną oraz finansową, przykładowo powód niewysyłania alimentów. Ponadto będzie od niego egzekwowane złożenie zaświadczenia majątkowego.

Jeżeli mamy do czynienia z sytuacją, kiedy dłużnik nie posiada pracy zarobkowej czy na próżno szuka zatrudnienia, musi obowiązkowo zapisać się jako osoba bezrobotna w Urzędzie Pracy. Musi dodatkowo uznać ofertę pracy zarobkowej, bo w innym przypadku będzie uznany za „wymigującego się od obowiązku alimentacyjnego”. Jeżeli utrzymuje firmę, która daje same straty, też musi się zarejestrować, jednakże tym razem jako „osoba poszukująca pracy”. Jeżeli były małżonek realizuje wszelkie wspomniane czynności (a mianowicie „kooperuje”), nie można nic więcej zrobić. Nawet, jeśli alimentów nadal nie ma. Stosowne procedury realizuje się w takich okolicznościach, kiedy poprzez przeszłe minimum pół roku nie zapłacił on więcej niżeli 50 procent alimentów.

Kiedy dłużnik zaczyna być ścigany za niepłacenie alimentów?

W przypadku kiedy były partner permanentnie powstrzymuje się od pokrywania alimentów na dziecko, w końcu jest trasatem ściganym przez prawo. W tej sytuacji należy złożyć kwestionariusz o ściganie za przekroczenie z art. 209 paragrafu 1 Kodeksu karnego. Chodzi w tym miejscu zwyczajnie o „nieustającą niealimentację”, mianowicie takie sytuacje życiowe, w jakich były mąż absolutnie nie pragnie uiszczać, alimentów, bo „nie” oraz wcale nie ma zarazem najmniejszych rzeczowych powodów (wszystko musi wyjaśnić nam nasz prawnik). Jednocześnie powinniśmy dostarczyć prośbę do starosty, ażeby wstrzymano prawo jazdy takiemu „delikwentowi” i wpisano go do Krajowego Rejestru Długów. Krótko mówiąc nie będzie miał szansy zaciągnąć żadnego pożyczki z banku, prócz słynnych chwilówek online bez BIK, BIG, ZUS, US…

Jeśli dowiedzieliśmy się, że były partner na pewno miał dorobek, jednak ofiarował go dowolnemu członkowi rodziny, wówczas możemy wnieść stosowny pozew: skargę pauliańską (o której wspomina prawo cywilne) czy doniesienie o popełnieniu przewinienia, jakie ma za zadanie ograniczyć zaspokojenie żądań wierzycieli. Można także wnioskować o „alimenty od dziadków”, gdy on nie jest zupełnie w stanie ich dawać.

Jeżeli zamierzasz dowiedzieć się więcej, kliknij w link po prawej stronie – www.prawnik-torun.net

Komentarze są wyłączone.