Obowiązek alimentacyjny – wynajmij skutecznego adwokata

adwokat toruń kancelaria adwokacka kancelaria toruń
Kancelaria notarialna – kiedy potrzebujemy porady adwokata?
3 kwietnia, 2017
Skuteczne odchudzanie toruń sposoby na płaski brzuch zabiegi wyszczuplające
Sposoby na płaski brzuch – odchudzanie, ćwiczenia i lipomasaż
7 kwietnia, 2017

Obowiązek alimentacyjny – wynajmij skutecznego adwokata

Adwokat Toruń kancelaria adwokacka alimenty na dziecko

Adwokat Toruń kancelaria adwokacka alimenty na dziecko

Alimenty na dziecko – komu przysługują i jak je uzyskać?

Zadaniem rodziców jest finansowanie dziecka aż do ukończenia przez nie 18 lat, a w przypadku dzieci obarczonych kalectwem obowiązek taki mówiąc w skrócie nie ustaje praktycznie nigdy. Do czasu, gdy dziecko w ogóle nie może utrzymać się samo, więc dostarczyć sobie wszelkich koniecznych środków do życia, to bezwzględnie rodzice są zobowiązani spełniać tenże obowiązek. Tylko w sytuacji, kiedy majątek dziecka jest wystarczający oraz powinien mu zapewnić niezbędne rzeczy, wtedy rodzice w zasadzie nie muszą płacić żadnych alimentów. Brak możliwości dziecka do samodzielnego „zarabiania na życie” jest podstawowym powodem ustalania przez sąd alimentów.

Naturalnie najpierw sprawa prezentuje się tak, iż jedno z rodziców idzie do jednej z Kancelarii Adwokackich w Toruniu oraz prosi o pomoc przy pisaniu pozwu o rozwód i o pośredniczenie podczas rozpraw. Dopiero w dalszej kolejności na któregoś z byłych małżonków są narzucane alimenty.

Zobowiązanie alimentacyjne zachodzi od momentu urodzenia dziecka aż do momentu, gdy będzie ono mogło funkcjonować samodzielnie. Uniezależnienie się absolutnie nie jest równoznaczne z ukończeniem 18 lat i dostaniem dowodu osobistego. W gruncie rzeczy żaden przepis nie określa ile lat konkretnie powinno skończyć dziecko, bowiem każdy przypadek musi być przestudiowany indywidualnie. Modelową sytuacją będzie z pewnością przywędrowanie ojca do kancelarii notarialnej w sprawie niewypłacania alimentów, gdyż był on pewien, że skończenie przez syna 18 lat jest równoznaczne z zaprzestaniem ich regulowania. W czasie narady okazuje się jednak, że dziecko uczęszcza do szkoły policealnej bądź posiada umiarkowany stopień niepełnosprawności oraz nigdy nie będzie mogło się uniezależnić z powodu poważnej choroby, np. fizycznej.

Kiedy nie ustaje obowiązek płacenia alimentów?

Istnieje co najmniej kilka okoliczności, jakie wcale nie uwalniają rodziców z obowiązku opłacania alimentów. Jedną z nich jest ożenek (czy zamęście) z równorzędną niemożliwością samodzielnego zarabiania na siebie. Oczywiście najpierw współmałżonkowie razem współdziałają we wszystkich bytowych sprawach, dlatego jeśli jedno z nich zarabia sporo i potrafi partnera utrzymać, w takiej sytuacji rodzice wcale nie muszą już finansować dziecka. Jeżeli jednak stykamy się z sytuacją przeciwną – współmałżonek w ogóle nie potrafi zabezpieczyć bytu obojgu – wówczas rodzice są zobligowani do tego, aby pomóc. Czasami rzecz jest natomiast tak zawikłana, że pomoc specjalistycznej kancelarii jest praktycznie obowiązkowa.

Alimenty muszą opłacać rodzice na własne niedołężne dziecko, które ogólnie rzecz ujmując nie może na własną rękę na siebie zarabiać. Ma inwalidztwo konkretnej grupy bądź niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji. I w ogóle nie ma w tym miejscu znaczenia argument opisanego stanu rzeczy, przykładowo gdy syn nadużywa alkoholu albo zażywa twarde narkotyki. Generalnie, dziecko z trwałą wadą cielesną bądź psychiczną koniecznie muszą utrzymywać matka i ojciec. Często do prawników z Torunia zgłaszają się rodzice, którzy wcale nie zamierzają takiego dziecka „żywić” oraz działają tak – niewątpliwie ironicznie – by nie spłacać alimentów i wyswobodzić się od „balastu”.

Dojrzałe dziecko musi pobierać alimenty także wtedy, kiedy skończyło 18 lat, nie uczy się, nie pracuje oraz krótko mówiąc nie może znaleźć pracy. Jeśli planuje uzyskać alimenty od matki lub ojca, musi bezwarunkowo unaocznić, iż jego sytuacja materialna jest beznadziejna, przykładowo żyje w niedostatku.

Alimenty z pewnością otrzyma każde dziecko, które uczy się, przykładowo w szkole ponadgimnazjalnej lub w szkole wyższej. Właściwie, póki dziecko pobiera naukę, rodzice mają obowiązek wypłacać alimenty. Ustąpienie zobowiązania alimentacyjnego ma miejsce tylko w jednym przypadku – kiedy córka, pomimo iż pobiera naukę – potrafi indywidualnie się utrzymać.

Kiedy rodzice nie muszą płacić alimentów na dziecko?

Matka i ojciec w ogóle nie są zobowiązani regulować alimentów wówczas, gdy dziecko posiada takie dochody, że jest w stanie uregulować sumaryczne koszty utrzymania, przykładowo sfinansować lokum, pożywienie, Internet oraz inne konieczne do właściwego bytowania rzeczy. Dochodem wcale nie musi być w owym przypadku tylko zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, lecz też renta po zmarłym rodzicu, stypendia osiągane na uczelni wyższej czy przychody osiągane przez pracujące rodzeństwo. Częstokroć na skutek sporów z jednym z rodziców dochodzi do kolejnych rozpraw przed sądem. Syn wynajmuje jednego z adwokatów z Torunia i rywalizuje z rodzicami, ponieważ posiada pracę zarobkową w wymiarze 1/4 etatu oraz nie ma faktycznie środków do prawidłowego funkcjonowania.

Opisywane zobowiązanie kończy się czasem przed uzyskaniem przez syna dojrzałości, jednakże takie sytuacje są niesłychanie rzadkie. Dziecko musi obowiązkowo ukończyć szkołę i zdobyć zawód, i z jego pomocą będzie w stanie zapewnić środki do życia krótko mówiąc nie tylko sobie, ale również swojej rodzinie.

To trzeba wiedzieć

Wielkość alimentów zależy od kilku ważnych elementów: uzasadnionych wymagań dziecka, zdolności zarobkowych matki lub ojca, zdolności ekonomicznych rodziców, zakresu alimentów – bierze się tutaj pod uwagę niezależne wysiłki rodzica w kwestii zapewnienia bytu dziecku.

Jeżeli zainteresował Cię niniejszy materiał, planujesz wiedzieć o wiele więcej o poradach prawnych i pozostałych usługach oferowanych przez pełnomocników kliknij w odsyłacz tutaj – Kancelaria Toruń – a może odnajdziesz właśnie to, czego szukasz.

Komentarze są wyłączone.