Kancelaria notarialna – jak działa i co nam oferuje?

Beton dekoracyjny stemplowany
Beton dekoracyjny – zaskocz innych
12 stycznia, 2018
Hermes Wynajem autokarów przewozy autokarowe w kraju i za granice
Wynajem autokarów wycieczkowych – Organizujemy wycieczkę
5 grudnia, 2018
Kancelaria notarialna pieczątka notariusza

Kancelaria notarialna pieczątka notariusza

W Polsce bycie notariuszem należy do bardzo prestiżowych zawodów, bo wcale nie jest tylko – jak to się popularnie mówi – personą, jakiej mogą powierzyć sekrety członkowie naszego społeczeństwa, ale przy tym kimś, kto idealnie orientuje się w złożoności kodeksów i przepisów. Pracownik kancelarii notarialnej winien czuwać nad interesami swoich Partnerów i troszczyć się o nich w każdej powierzonej mu kwestii. Pierwsze pytanie – które problemy będą wymagały pójścia do notariusza i ile trzeba będzie zapłacić? Prezentujemy niedługi poradnik.

Notariusz w Polsce – historia

Zacznijmy od krótkiej notki historycznej. Jeśli wierzyć legendom – notariat u nas miał narodzić się w dwunastym wieku, o czym mają świadczyć nadania królewskie z ery Bolesława Krzywoustego. Trzymając się faktów, wychodzimy od momentu, kiedy to papież Marcin IV podjął decyzję upoważniającą arcybiskupa gnieźnieńskiego Jakuba II Świnkę do powołania dwóch notariuszy publicznych.

Najstarszy rozpowszechniony polski dokument notarialny pochodzi z roku 1287 i został sporządzony przez notariusza Budzisława, działającego z ramienia kancelarii arcybiskupiej. Kolejne dokumenty zaczęły się pojawiać stale po 1309 r. Notariat w naszym kraju rozrastał się zwłaszcza w czternastym wieku, kiedy to nasz kraj prowadził z Krzyżakami negocjacje wymagające wiarygodnych dokumentów i pozostałych zaświadczeń notarialnych. W tym samym okresie obowiązywały już statuty synodalne, normujące zakres prac notariuszy.

Na przestrzeni wieków notariat porządnie rozkwitł, a szczególną rolę odgrywał także podczas zaborów, czyli w czasie 123 lat, kiedy nie było Polski na mapie – notariusz był osobą zaufania publicznego, poprzez kojarzenie go z polską tradycją ziemiańską oraz kulturą kupiectwa.

Odkąd Polska wróciła na mapy świata, minęło 15 lat zanim zakodowano Polskie prawo o notariacie. Zaczęło obowiązywać rok później, lecz II wojna światowa i czasy tuż po niej sprawnie przeszkadzały w jego dobrym rozwoju. W czasach PRL, notariusze stali się urzędnikami państwowymi, obciążanymi przez lata kolejnymi obowiązkami, jak np. uzupełnianie ksiąg wieczystych od 1964 roku.

Wszystko odwróciło się 14 lutego 1991 roku, w momencie, w którym polski Sejm RP przyjął ustawę – Prawo o notariacie.

Ustawa określa:

 • zasady powoływania i odwoływania notariuszy

 • prawa i obowiązki notariuszy

 • strukturę organizacyjną i kompetencje samorządu notarialnego

 • zasady nadzoru nad notariatem

 • zasady odpowiedzialności notariuszy za szkody

 • zasady odpowiedzialności dyscyplinarnej notariuszy

 • przepisy o aplikantach i asesorach notarialnych

 • zasady dokonywania czynności notarialnych

 • zasady sporządzania aktu notarialnego i aktów poświadczenia dziedziczenia

 • zasady poświadczania dokumentów notarialnych

 • zasady sporządzania wypisów, wyciągów i odpisów aktów notarialnych.

Ustawicznie aktualizowana ustawa – ostatnio w 2016 roku – dotyczy notariuszy, których obecnie w Polsce będzie ok. 2 tysięcy.

Kancelaria notarialna – kogo wybrać i co załatwimy?

Doświadczony notariusz nie tylko wykonuje swoje obowiązki zgodnie z klauzulą prawa, lecz po pierwsze, troszczy się o najwyższe dobro Zleceniodawców.

Notariusz to funkcjonariusz publiczny, którego najważniejszym celem będzie dbanie o bezpieczeństwo interesów prawnych każdego Zleceniodawcy , dlatego też podczas realizacji powierzonego zadania winien być nadzwyczaj sumienny oraz precyzyjny. Zatrudniony w kancelarii notarialnej to przy okazji powiernik, któremu Partnerzy zawierzają ich sekrety i kłopoty i co za tym idzie jedną z pożądanych cech, którą gwarantuje renomowana kancelaria notarialna jest pełna dyskrecja.

Będzie to truizm, lecz warto upewnić, czy pracownik kancelarii notarialnej, któremu pragniemy przekazać ważne dla Was sprawy, ma regularnie poszerzaną, branżową wiedzę. Upewnijmy się także, czy kancelaria notarialna gwarantuje nam bezpieczeństwo wszystkich kwestii związanych z transakcją. Pożądanym byłoby, aby była ona wyposażona w depozyt notarialny, w którym ze spokojem przechowamy ważne dokumenty, pieniądze i papiery wartościowe.

Odpowiemy teraz na jedno z kluczowych pytań. Jakie czynności notarialne winny być wykonywane w renomowanej kancelarii notarialnej?

– Tworzenie aktów notarialnych
– Redakcja tekstów prawniczych
– Spisywanie protokołów
– Sporządzanie aktów dziedziczenia i testamentów
– Sporządzanie poświadczeń, protestów i odpisów
– Doręczanie oświadczeń

Kancelaria notarialna a kwestia mieszkania

Bardzo często natrafiamy na to pytanie – jakie dokumenty trzeba dostarczyć oraz jak wygląda proces zakupu mieszkania u notariusza. Bez tego się nie obejdziemy, ponieważ przekazanie własności nieruchomości bez przypilnowania formy aktu notarialnego będzie nieważne.

Stanowczo więcej dokumentów powinien do kancelarii notarialnej doręczyć ten, kto sprzedaje analizowane lokum. Jeśli chodzi o nabywcę, jest to dość nieduża lista, na której znajdują się pieniądze, dokument tożsamości, NIP i czasem również poświadczenia z banku, określające wysokość kredytu, który został wzięty na to mieszkanie.

Jeśli chodzi o zbywcę – jest tego sporo, toteż najzwyczajniej w świecie wypytajmy o wszystko pracownika kancelarii. Od wyjaśnienia zawiłości związanych z dokumentami powinno się tutaj zacząć. Do najistotniejszych dokumentów zaliczamy: aktualny odpis księgi wieczystej, zaświadczenie o oznaczeniu budynku numerem porządkowym oraz zaświadczenie o samodzielności lokali;

Notariusz ma obowiązek sporządzić akty i dokumenty w taki sposób, by były one klarowne i łatwe do zrozumienia dla analizowanych stron. Dopilnowanie, aby wszystkie dane dotyczące tożsamości i wiarygodności były właściwe to dla wszystkich powinno być jasne i klarowne.

Kancelaria notarialna, dowiedz się więcej —> http://www.notariusze-torun.eu/

Komentarze są wyłączone.