Systemy nawadniania roślin w ogrodzie

Fryzjer – jak nie dać się ogolić
11 marca, 2020
Nowoczesne technologie izolacji termicznych
28 sierpnia, 2020
Projektowanie ogrodów Toruń - nawadniae ogrodu - firma ogrodnicza

Projektowanie ogrodów Toruń - nawadniae ogrodu - firma ogrodnicza

Systemy nawadniania ogrodów

Kiedy zależy nam na tym, aby ogród pięknie wyglądał, kluczowym elementem, który utrzyma go w okazałym stanie jest podlewanie. Nie wystarczy pielęgnować rośliny przycinając je, czy dostosowując je do gleby. Każdy ogród ma spore zapotrzebowanie wody, niestety zwyczajne metody podlewania nie dość, że zajmują czas oraz wysiłek, to oprócz tego wymagają ciągłego pamiętania o potrzebie wykonania tej czynności. Często przyjmuje się, że tak samo jak ze ścinaniem trawy, nawadnianie ogrodu pożera najwięcej czasu pośród innych zabiegów pielęgnacyjnych. Z uwagi na to powstały systemy nawadniania ogrodów, które będą „pamiętały” za nas o potrzebie nawodnienia roślin, ale także mogą dostosowywać ilość rozprowadzanej wody.

Tradycyjne metody nawadniania ogrodów

Częste korzystanie ze zwykłej konewki zabiera niezwykle dużo czasu i będzie funkcjonalne zaledwie w bardzo małym ogrodzie, dlatego część osób co najmniej decyduje się na zakup węża ogrodowego. To o wiele wygodniejsze, ponieważ dzięki tzw. szybkozłączkom da się podłączyć wąż pod kran, co o wiele ułatwia dotarcie do każdego zakątka ogrodu, biegania z konewką oraz ciągłego dolewania wody. Do podlewania ręcznego z węża możemy dołączyć pistolet, który pozwala na dopasowanie ciśnienia wody, a nawet zamknięcie strumienia bez potrzeby zamykania kranu, a także ogrodowe zraszacze, które podpina się pod wąż oraz które również usprawniają nawodnienie ogrodu oraz zdecydowanie zmniejszają nasz wkład pracy.

Jeżeli jednak myślimy o znacznym zautomatyzowaniu nawadniania ogrodu, lepiej pomyśleć systemie nawodnienia . Jednym z najprostszych jest specjalny sterownik elektroniczny nakładany na kran, który umożliwia programowanie momentu zraszania. Minusem tego sposobu są widoczne rozciągnięte po powierzchni ogrodu węże oraz niemożliwość rozbudowy systemu.

Systemy nawadniania ogrodu

Utrzymanie ogrodu w ciągłym nawodnieniu nie oznacza jednak, że musimy pogodzić się z widocznymi przewodami. rozprowadzenie większego systemu nawadniania będzie dobra nie tylko w największych ogrodach, ale także w średnich oraz mniejszych. System nawadniania potrzebuje co prawda dobrego zaangażowania w postaci planu oraz montażu całego systemu. Z reguły system zakopywany jest pod powierzchnią. Wymagane jest zamontowanie programatora, systemów przenoszących wodę, podpięcia do wodnej instalacji w postaci zaworów, a do tego zraszaczy, które niezbędnych do rozlania wody po całym ogrodzie. Nie oznacza to jednak, że system musi być zainstalowany przed powstaniem ogrodu.

Rodzaje zraszaczy ogrodowych

Wśród ogrodowych zraszaczy wyróżniamy kilka różnych typów, które można zastosować do nawodnienia ogrodu. Spisują się one doskonale jako element systemu nawadniającego.

Zraszacze stałe – są całkiem popularne z tego powodu, że ich podstawową zaletą jest miarowe nawodnienie danej części ogrodu. Zaopatrzone w formujące rozmiar strumienia sterowniki oraz dysze odpowiedzialne za ciśnienie wody działają doskonale. Zraszacze stałe dzielą się na dwa rodzaje: wynurzane – są one dość niskie, ale ich fundamentalną zaletą jest to, że po ukończeniu pracy ukrywają się pod ziemią. Natomiast zraszacze niewynurzane są stale obecne na powierzchni ziemi.

Zraszacze ruchome – w głównej mierze są kupowane, ze względu na to, że mogą zostać wyregulowane w zakresie 360o. Nieporównywalnie sprawdzają się w nawodnieniu trawników i mają sporo funkcji oraz są wyższe jakościowo w zestawieniu do zraszaczy stałych. Bardzo polecane są do nawadniania mniejszych oraz średnich ogrodów. Zasięg wody może dostać się do od 3 do nawet 22 metrów, a dodatkową funkcją tego systemu jest to, że da się nawadniać w określonym czasie jedynie konkretny sektor.

Mikrozraszacze –w głównej mierze służą wytwarzaniu maleńkiej mgiełki, z tego względu okażą się najlepsze dla roślin, które nie potrzebują zbyt dużej ilości wody.

Linie kroplujące do nawadniania ogrodu

Drugim sposobem systemu nawadniania ogrodu są linie kroplujące. Najczęściej służą one podlewaniu korzeni roślin. Z uwagi na to będą najlepsze do podlewania drzew, żywopłotów ozdobnych krzewów oraz warzywników. Plusem takiego systemu nawadniania jest to, że nie moczy liści, łodyg ani kwiatów, przez co nie ryzykujemy poparzenia roślin. Ponadto to system bardzo ekonomiczny, ze względu na zminimalizowanie użycia wody. Linie kroplujące wykonuje się z kabli z kroplówkami, które kroplują wodę. Kroplowniki bardzo oszczędnie nawadniają rośliny dając im odpowiednią ilość wody.

Mini linie kroplujące

Montuje się je tylko na małych przestrzeniach, do podlewania minimalnych skalniaków, rabat kwiatowych, czy mało dużych żywopłotów. Dużym plusem jest możliwość prostej instalacji oraz wyboru nawadnianych miejsc. Mini linie kroplujące mają swoje zastosowanie w głównej mierze w ogrodach, w jakich rośliny rosną nieregularnie

http://www.ogrody-torun.pl/uslugi-ogrodnicze/

Komentarze są wyłączone.