Natryskowe ocieplanie domu pianą poliuretanową

Sprzątanie biur i zakładów pracy
28 września, 2020
Serwis aut dostawczych
3 października, 2020

Natryskowe ocieplanie domu pianą poliuretanową

Ocieplanie natryskowe pianką PUR (poliuretanową jest popularne, dlatego że ma wspaniałe cechy izolacji termicznej. Obecnie oceniana jest jako jeden z najlepszych wśród surowców wykorzystywanych do ocieplania , z uwagi na to co raz chętniej znajdziemy ją w jednorodzinnych domach, różnych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Dużą zaletą, według której wyprzedza pozostałe materiały izolacji termicznej jest praktyka ocieplania natryskowego. Pianę PUR rozprowadza się po powierzchniach przez stworzony do tego agregat. Ocieplanie natryskowe sprawia, że pianka dostosowuje się do powierzchni, dzięki czemu dobrze przywiera i układa się w zgięciach i w kątach. Inne materiały izolacji termicznej należy docinać i układać, z powodu czego ryzykujemy powstawanie mostków termicznych i ograniczenie izolacyjnych właściwości. Dobrze rozpylona pianka PUR będzie spełniać swoją rolę na lata, ponieważ mimo upływu czasu nie traci swojej jakości.

Co można natryskowo ocieplać pianką PUR?

Wyróżniamy dwa rodzaje pianki PUR: pianka zamknięto-komórkowa oraz otwarto-komórkowa. Obie różnią się od siebie strukturą i cechami, dlatego nadają się do ocieplania innych części budynku. Otwarto-komórkowa pianka wykorzystywana jest z reguły do ocieplania natryskowego dachów, poddasza i wnętrz. Świetnie nadaje się też do ocieplenia belkowych stropów, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Z kolei  zamknięto-komórkowa pianka najlepsza jest do termicznej izolacji zewnętrznych powierzchni, fundamentów oraz podłóg. Taki rodzaj pianki PUR można też zaaplikować na dachu płaskim, wentylowanych stropodachach albo np. na stropach nad nieogrzewanymi pokojami

Ponadto piankę PUR cechuje świetna przyczepność. Z tego względu bez trudu można ocieplać natryskiem różne, odpowiednio spreparowane powierzchnie, takie jak drewno lub elementy metalowe, a także blachę. Lepiej, żeby przed ociepleniem powierzchnia została pozbawiona brudu, pyłu i kurzu oraz sucha.  Tą metodą osiągamy świetną przyczepność, co sprawi, że pianka PUR utrzyma się na odpowiednim miejscu. Natrysk pianki PUR powinniśmy zostawić zajmującym się tym firmom. Aby wykonać natrysk zgodnie  wytycznymi niezbędne są sprzyjające warunki, takie jak odpowiednia temperatura i wilgoć powietrza. Dodatkowo pianka PUR musi zostać rozłożona równo.

Pianka PUR – informacje techniczne

Kategoryzacja na zamknięto-komórkową i otwarto-komórkową piankę motywuje różnica właściwości i parametrów. Otwarto-komórkowa pianka PUR ma porowatą strukturę, dzięki czemu jest bardzo sprężysta. Pianka PUR po zastygnięciu jest półsztywna i stanowi wyjątkowo dobrą izolację termiczną (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) i akustyczną. Jest paro-przepuszczalnia, ale słabo chroni przed wilgocią. Dodatkowo pianka otwarto-komórkowa ma niską masę (ok. 8-10 kg/m3), dlatego nie nadwyręża konstrukcji domu. Pod względem grubości nakładanej warstwy przyjmuje się, że jedna warstwa nie powinna przekraczać 30 mm.

Zamknięto-komórkowa pianka PUR ma bardzo niski wymiernik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a na dodatek jest całkiem wodoodporna. Z uwagi na to tak często wykorzystuje się ją do izolacji termicznej fundamentów. Niestety nie jest paro-przepuszczalna, a poza tym po wyschnięciu staje się sztywna, przez co łatwiej ją uszkodzić.

Kupując piankę PUR należy wiedzieć o dwóch ważnych informacjach. Pianki PUR są mało odporne na wpływ promieni UV, dlatego niezbędna będzie dodatkowa osłona. Ponadto według oznaczeń łatwopalności, pianka PUR zdobywa kategorię E, więc jest to surowiec palny, ale samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do najczęściej wskazywanych plusów pianki PUR wlicza się jej łatwa i szybka aplikacja. Jej umiejętność do powiększania swojej przestrzeni i dostosowanie się do załamań i zakamarków, usuwa ryzyko pojawienia się mostków termicznych. Co więcej ocieplanie natryskowe pianką PUR nie zabiera dużej ilości czasu. W porównaniu do pozostałych tworzyw termicznej izolacji to najszybsza metoda ogrzania domu. Pianka łatwo się układa i ekspresowo zastyga, a do tego pozostaje lekka i elastyczna. Ponadto jest mocno przyczepna, z uwagi na co nie spada na wielu powierzchniach, a z upływem lat nie gubi przyczepności oraz swoich właściwości. Nie zmniejsza się, nie gubi obszerności, co oznacza, że się nie zniekształca. Co więcej istotne jest też to, że po odpowiedniej aplikacji  takiego ocieplenia natryskowego, nie emituje żadnych substancji szkodliwych oraz pyłów. Warto dodać, że pianka PUR daje bardzo dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR wynikają głównie z jej właściwości. Za wadę możemy uznać niewielką odporność na promienie UV, co dodaje nam dodatkowych kosztów związanych z zabezpieczeniem przed UV. Kolejną wadą pianki PUR uznajmey jej łatwopalność. W zależności od komponentów, może być bardziej lub mniej palna, jednak według ogólnych zasad pianka PUR mieści się w kategorii E, a więc pali się, choć jest samogasnąca. Także w tej sytuacji można zastosować dodatkowe zabezpieczenie, które będzie osłaniać piankę w czasie pożaru. Zazwyczaj jednak tym, co decyduje o tym, że pianka PUR traci właściwości termoizolacyjne jest nieprawidłowy natrysk, złe przetworzenie pianki albo zaaplikowanie zbyt cienkich warstw izolacyjnych. Dlatego też w celu natryskowego ocieplenia pianką PUR lepiej zatrudnić profesjonalistów.

Ocieplanie pianką Bydgoszcz

Komentarze są wyłączone.