enova 365 wdrożenia oprogramowania dla firm program księgowy do produkcji
System enova365
15 września, 2020
Stomatolog toruń gabinet stomatologii estetycznej Toruń
Stomatologia Toruń
15 września, 2020
Kupujemy dom od developera -domy na sprzedaż toruń

Kupujemy dom od developera -domy na sprzedaż toruń

Kupujemy własny dom. Jak kupić i nie stracić.

Kupno domu dla większości jest realizacją wieloletnich marzeń. Po okresie wynajmowania mieszkania w bloku, marzy się nam ogródek w którym będziemy mogli pielęgnować ulubione kwiaty. Miesiącami przeglądamy ogłoszenia biur i agencji nieruchomości. Wybór jest ogromny. Jak w tym nawale odszukać tę,która w pełni nas zadowoli i nie będzie wiązała się dodatkowymi kosztami? Musimy zadać sobie kilka pytań.

Czego potrzebujesz?

Od tego powinno się zacząć. Jeśli mieszkasz tylko z partnerem, partnerką, to ogromny dom niekoniecznie jest dla Was. Natomiast jeśli mieszka z Tobą wiele osób, dom mający 60 metrów kwadratowych będzie zbyt mały i będzie Wam trudno poczuć się komfortowo na takiej przestrzeni. Rozpatrzyć należy też kwestię garaży. Obecnie jedno miejsce często okazuje się niewystarczające, a nie zawsze możemy dobudować kolejny garaż, czy poszerzenie małego garażu. Przemyśleć trzeba też rozmiar działki. . Zbyt mała będzie blokować, a nie po to decydujemy się na dom. We wstępnych przemyśleniach należy uściślić ogólne położenie. Nie wszystkim pasują przedmieścia z wieloma domkami jednorodzinnymi, czy bliźniakami. Jeżeli poszukujemy czegoś bardziej na uboczu powinniśmy pomyśleć o domu na terenie wiejskim – związane jest to jednak z dłuższym czasem dojazdu do szkół.

Niełatwa decyzja, stary a nowy dom

Zarówno decyzja zakupu nowego domu, jak i używanego, ma swoje plusy i minusy. Budowę możemy zacząć sami, po uzyskaniu różnych pozwoleń lub kupić nieużywany dom od dewelopera. dom pozwala nam spełnić konkretne marzenia związane z rozplanowaniem przestrzeni, a dodatkowo dochodzi poczucie komfortu. Wcześniej zamieszkały dom także ma swoje zalety. Bardzo często stoi on w zagospodarowanym już sąsiedztwie. Pozwala to szczegółowo przyjrzeć się okolicznym mieszkańcom i prowadzonym przez nich biznesom. Nikt przecież nie chce mieszkać przy myjni samochodowej. Wiekowe, domy mają własny charakter i urokliwe wnętrze. Bardzo często okazuje się, że remont takiej nieruchomości pochłonie spore sumy.

O lokalizacji w kilku słowach

Miejsce jest kluczowe. Dom zawsze ma sąsiedztwo. Bardzo ważna jest droga dojazdowa. Upewnić się należy kto ma do niej prawo, czy jest ogólnodostępna. Wszystkie niejasności mogą powodować w przyszłości niepotrzebne spory. Naszą uwagę powinien przykuć stan drogi. Najlepiej, gdy jest to asfalt albo przynajmniej droga utwardzona. W przypadku zakupu działki pod budowę domu trzeba sprawdzić dostępność wszystkich mediów: sieci elektroenergetycznej, sieci gazowej i wodnokanalizacyjnej. Jeżeli nie ma przyłącza, trzeba liczyć się z dodatkowymi wydatkami.

Położenie wpływa na koszt. Zagadnienie to można przedstawić na przykładzie Torunia i okolicznych miejscowości. Działki pod budowę leżące na terenie Torunia mają znacznie wyższą cenę niż te, które znajdują się poza jego granicami. Wystarczy skonfrontować koszt działki na Wrzosach czy w Czerniewicach i zbliżoną nieruchomość w Kopaninie, czy Wielkiej Nieszawce. Może okazać się, że będą to naprawdę znaczące kwoty i w takim przypadku koniecznie trzeba zastanowić się nad odrobinę dłuższym dojazdem do pracy.

Stan prawny

Jest to kluczowa sprawa do zbadania. Priorytetowo trzeba zbadać, czy nieruchomość nie ma obciążonej hipoteki. Dane znajdziemy w dziale 4. księgi wieczystej, dotyczącym hipoteki. Warto przestudiować też, kto jest właścicielem, kto współwłaścicielem. Wnikliwe przestudiowanie dokumentów przed kupnem, to mniej problemów prawnych w późniejszym czasie. Pamiętać należy także o tym że każdy dom musi być odebrany,czyli musimy uzyskać zgodę na korzystanie z niego.

To też ma znaczenie

Jeżeli decydujemy się na zakup używanego, a zwłaszcza starego domu powinniśmy bardzo drobiazgowo zbadać, jaki jest jego stan techniczny. Na początku trzeba zapoznać się z projektem budowy, bo to tam znajdziemy istotne dla nas informacje , np. o zastosowanych technologiach, materiałach itd. Stan techniczny musi ocenić fachowiec. Nie powinno się żałować na to środków albo liczyć, że sami dostrzeżemy, zauważymy uchybienia. Najniebezpieczniejsze są pęknięcia ścian, bo mogą one oznaczać wadę podstawy domu. Kolejną rzeczą o której trzeba pamiętać to zawilgocenie i pleśń. Wyeliminowanie zagrzybienia wymaga specjalistycznych środków i dużo kosztuje.

Ogrzewanie i termoizolacja

Dla wielu osób ważna jest też sprawa ogrzewania. To, czy działka ma dostęp do sieci gazowej może zdeterminować kwestie ogrzewania. Jeżeli takiego przyłącza nie ma, trzeba zastanowić się nad innymi sposobami. Powinniśmy zastanowić się nad kosztami i wygodą każdej z form. Jeśli kupiliśmy używany dom, to koniecznie należy sprawdzić, czy jest on ocieplony.

Zakup domu to najważniejsza życiowa decyzja. Nie wolno podchodzić do niej zbyt pochopnie, bo może okazać się, że za pośpiech przyjdzie nam słono zapłacić. Przemyśleć musimy jakie są nasze potrzeby Bardzo starannie trzeba przyglądać się wszystkim papierom związanym z nieruchomością. W przypadku używanego domu trzeba koniecznie zweryfikować stan techniczny budynku, nie oszczędzając przy tym na fachowcach.

www.mieszkania-torun.eu

Komentarze są wyłączone.