Projektowanie ogrodów Toruń

Geodeta Toruń - pomiary geodezyjne wyznaczanie granic działki
Geodeta – Mapy do celów projektowych
9 sierpnia, 2019
Zabiegi stomatologiczne Toruń cennik
Zabiegi stomatologiczne
16 sierpnia, 2019

Projektowanie ogrodów Toruń

Toruń - usługi ogrodnicze projektowanie ogrodów - ogrodnictwo Toruń

Toruń - usługi ogrodnicze projektowanie ogrodów - ogrodnictwo Toruń

Projektowanie ogrodu wymaga czasu oraz dobrego przygotowania. Nim ogród stanie się pięknym miejscem, w którym przyjemnie będzie odpocząć, dzięki urokliwej atmosferze, zawdzięczanej przez otoczenie pięknych roślin, krzewów i drzew, dobrze zadbać o fundamenty i zacząć projekt ogrodu od początku. W jakim stylu ogród ma zostać stworzony? Jak powinno się dobierać rośliny? Które z nich zaadaptują się w naszym klimacie? I najważniejsze: w jaki sposób rozmieścić je w dostępnej przestrzeni, by nie było ich, ani za dużo, ani za mało? Zanim przystąpimy do działania, warto jest mieć przygotowany plan.

PROJEKTOWANIE OGRODU – KROK PO KROKU

Analiza terenu

Pierwszym elementem, na jaki przed wszystkim trzeba zwrócić uwagę, jest teren, na którym ma powstać ogród. Należy zgromadzić wszelkie informacje na temat tego, jak wygląda przestrzeń, jakie są jej granice oraz co już jest na niej dostępne. Ta wiedza pomoże ocenić, jakie jakich możliwości dostarcza teren. Co istotne, trzeba zorientować się we wszelkich czynnikach, jakie przyczynią się do ukształtowania ogrodu. Będą to nie tylko warunki gleby, nasłonecznienie, obniżenia czy podwyższenia terenu, ale także sposób spędzania w nim czasu.

Analiza potrzeb

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac nad ogrodem, trzeba też wiedzieć, jakie będzie przeznaczenie ogrodu. Planowanie ogrodu uzależnione jest od takich czynników jak to, czy ogród ma jedynie ładnie wyglądać, być sferą wypoczynkową, czy obszarem, w którym domownicy będą spędzali aktywnie czas. Pod uwagę trzeba wziąć również to, czy w projektowanym ogrodzie będą bawić się zwierzęta i dzieci i czy musi być dostosowany do osób niepełnosprawnych i starszych. Dodatkowo warto ocenić, czy niezbędne będzie miejsce do spotkań towarzyskich (np. grill, taras lub altana), czy interesuje nas posiadanie oczka wodnego lub basenu ogrodowego, a także, czy planujemy wyodrębnić przestrzeń na ogródek warzywny lub sad. Wszystko to warto ocenić w oparciu o zaplanowany budżet.

Schemat funkcjonalno-przestrzenny

Kolejnym etapem projektowania ogrodu, jest rozplanowanie każdego z chcianych elementów w przestrzeni. Z tego powodu ogród dzieli się z uwagi na funkcjonalność. Rozplanowanie wybranych elementów, jest znaczące, by ogród stał się atrakcyjny, a jednocześnie miał swój porządek i dawał użytkownikom zupełną swobodę. Trzeba zatem wyznaczyć poszczególne części ogrodu i ustalić gdzie będzie miejsce na grill, a gdzie będzie basen lub huśtawki dla dzieci. Należy jednak uważać, by unikać surowych granic. Części dobrze zaprojektowanego ogrodu, przenikają się nawzajem i tworzą harmonijną całość.

Plan komunikacji

Planowanie ogrodu wymaga także troski o możliwość wygodnego poruszania się. Trzeba zastanowić się, w jaki sposób złączyć poszczególne części ogrodu oraz wejścia (np. do garażu czy domu). Tutaj zasadnicze jest zaprojektowanie podjazdu, furtek i bramy, a także ścieżek, które złaczą każdy z tych elementów w spójną całość. Należy pamiętać, aby nie przedobrzyć z ilością ścieżek, ale również, by nie było ich zbyt mało. Na tym etapie zwykle wybiera się też rodzaj nawierzchni, która posłuży do wykonania dróżek.

Projektowanie zieleni i wyposażenia

Ten etap powinien być już ścisłym projektem tego, jakie wyposażenie i rośliny będą konieczne, by otrzymać ogród w upragnionym stylu. Dużą pomocą w tym przypadku mogą stać się dobre książki, portale internetowe albo wiedza specjalisty. Szkic wykonany w oparciu o podział funkcjonalno-przestrzenny dobrze tworzyć od ogółu do szczegółu, zaczynając od największych elementów jak drzewa, a kończąc na drobnych roślinach ozdobnych. Także dopasowanie wyposażenia i mebli ogrodowych, powinno być celne w stosunku do zaplanowanego efektu tak, aby powstała spójna kompozycja, odpowiadająca potrzebom i założeniom projektu.

Przydatne udogodnienia

W oparciu o wiedzę, gdzie znajdą się poszczególne elementy ogrodu, możliwe jest rozplanowanie systemów nawadniania, odprowadzania nadmiaru wody, czy oświetlenia. Tak, aby woda docierała do skupisk roślin, krzewów i drzew, ale jednocześnie nie zatapiała ich przesadnie oraz, by przewody elektryczne docierały do tarasu czy altany, a ścieżki były widoczne.

Realizacja planu ogrodu

Dopiero po sporządzeniu kompleksowego planu ogrodu, można podjąć się jego realizacji. Przygotowanie przestrzeni, gleby oraz instalacja systemów elektrycznego i wodnego odbędą się jako pierwsze. W trakcie sadzenia roślin należy pamiętać o tym, by umiejscawiać je we właściwych odstępach, ponieważ każda z nich ma inne tempo wzrostu i mogłyby wzajemnie się zagłuszać.

DLACZEGO DO PLANOWANIA OGRODU PRZYDA SIĘ SPECJALISTA?

Projektanci ogrodów mają specjalistyczną wiedzę w zakresie świata roślin. To projektant pomoże odpowiednio dostosować je do wizji klienta. Projektant udzieli też istotnych rad na temat wymagań siedliskowych roślin i pielęgnacji, a także podpowie, jakie wielkości osiągną w przyszłości krzewy i drzewa. Jego praca opiera się także na znajomości uwarunkowań gleby i ukształtowania terenu. Projektant kompleksowo przeprowadzi nas przez każdy z etapów zakładania ogrodu i dopilnuje ich właściwego przebiegu.

Dodatkowo wiele firm specjalizujących się w projektowaniu ogrodów oferuje całoroczne usługi pielęgnacji i serwisu sezonowego systemów energetycznych i nawadniających. Dzięki temu, zawsze można liczyć na pomoc z ich strony, by raz założony ogród, mógł spokojnie rosnąć i cieszyć przez lata.

 

Komentarze są wyłączone.