Izolacja termiczna poddaszy
17 września, 2020
Sklep internetowy stworzony przez WordPress i WooCommerce
17 września, 2020

Okna pasywne Toruń

Okna energooszczędne w budownictwie pasywnym

Najważniejszą korzyścią budownictwa pasywnego jest wysoka energooszczędność, jaka pozwala na zmniejszanie wydatków na ogrzewania. Jednym wśród najważniejszych elementów oddziałujących na efektywność takiego rodzaju budownictwa jest skorzystanie z okien pasywnych. W czym tkwi różnica od pozostałych okien? Pasywność cechuje się przeważnie efektywną izolacją termiczną. Korzystne parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach pasywnych zwykle nie przekracza 0,8 W/m2K. Warto dodać, że im niższą wartość ma ten współczynnik tym skuteczniejsza termiczna izolacja. Głębokość większości okien pasywnych wlicza się mniej więcej 88-120mm, ale ich szybowe pakiety przeważnie są trzyszybowymi pakietami. Dla wsparcia efektu w energooszczędnym pasywnym budownictwie stosowana jest też pianka PUR (poliuretanowa o podobnych właściwościach termicznej izolacji. Jeżeli chodzi o konstrukcję ram okien pasywnych, zwykle spotykane są okna w konstrukcji drewniano-aluminiowej, drewnianej, PCV oraz aluminiowej.

Jakie są rodzaje okien pasywnych?

Dużą popularnością w pasywnym budownictwie wciąż zyskują pasywne okna PCV. Takiego rodzaju okna są wybierane z uwagi na szybki i prosty montaż, nietrudne utrzymanie czystości i stosunkowo niską cenę. Żeby jednak okna PCV były ocenione jako pasywne muszą sprostać kilku warunkom. Wśród nich jest to wymóg posiadania 6 wewnętrznych komór i zastosowanie specjalnych uszczelek, które zabezpieczają przed utratą ciepła, hałasem oraz wilgocią. Tak samo jest przy zastosowaniu okien pasywnych drewnianych. Okna drewniane są przeważnie wybierane z uwagi na elegancję i estetykę. Zazwyczaj, aby stały się pasywne mają pakiet trzyszybowy z 2 komorami. Następnym rodzajem okien pasywnych są okna aluminiowe. Tak samo jak w zastosowaniu okien pasywnych PCV oraz drewnianych muszą spełniać określone wymogi, jednak ich podstawową zaletą jest możliwość produkcji w wybranych kształtach. W zamian za to w pewnym stopniu tracą swoje właściwości termoizolacyjne, dlatego niezbyt często wykorzystuje się je w domach oraz mieszkalnych budowlach. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, warto zdecydować się na drewniano-aluminiowe okna, które łączą w sobie zalety okien drewnianych i aluminiowych.  W takiego rodzaju oknach pasywnych ramy robione są z drewna w połączeniu z aluminiowym okuciem. W tego typu oknach, drewno można zastąpić także PCV.

Zalety kupna okien pasywnych

Mówiąc o oknach pasywnych przede wszystkim skupiamy uwagę na ich możliwość izolacji termicznej. Niewielka utrata ciepła jest dużą zaletą w porównaniu do do kosztów przeznaczanych na utrzymanie najlepszej temperatury w środku mieszkania. Minimalne straty ciepła gwarantują zmniejszenie eksploatacji systemów grzewczych w ciągu zimy i klimatyzacji latem. Dzięki zastosowaniu okien pasywnych poniesiemy mniejsze koszty za docieplenie domu albo wychładzanie powietrza podczas upałów. To oznacza, że o ile wydatek związany z założeniem okien pasywnych okaże się wyższy niż w przypadku nieenergooszczędnych okien, oszczędności wynikające z wysokiej termicznej izolacji zwrócą nam wcześniejsze koszty. Poza termiczną izolacją warto dodać również o zadowalającej akustycznej izolacji. Właściwie zamontowane pasywne okna niezwykle dobrze odcinają nas od zgiełku z zewnątrz, gwarantując nam komfort. Dodatkową zaletą okien pasywnych jest ich odporność na warunki pogodowe. Niepodatność na promienie słoneczne i opady, gwarantuje nam optymalną temperaturę bez przegrzewania pomieszczeń i ochronę przed zawilgoceniem oraz rozwojem grzybów i pleśni. Warto zwrócić również uwagę na zalety wynikające z budowy okien pasywnych. Dzięki swojej budowie są odporne na rozbicie, z kolei wzmocnione okucia chronią nas przed włamaniem. To zapewnia nam bezpieczeństwo.

Na co należy zwrócić uwagę nabywając pasywne okna?

Rzecz jasna w kwestii nabycia okien pasywnych, najistotniejsze są najlepsze parametry i certyfikaty uwierzytelniające jakość danego produktu. Powinno się zobaczyć głębokość okna, współczynnik przenikania ciepła, ilość komór i szyb, obszerność ramy i tworzywo, z którego zostanie ono wykonane. Warto również zastanowić się nad wyborem uszczelek i okien, które mają spory wpływ na termiczną izolację i bezpieczeństwo konkretnego okna. Nowoczesne okna pasywne gwarantują też odpowiednią wentylację. Dzięki temu osiągniemy dostęp czystego powietrza oraz tym samym nie doprowadzimy do strat cieplnych.

Najistotniejszym wyznacznikiem jest jednak montaż okna. Nic nie znaczące będą wspaniałe parametry okna pasywnego, najlepsze materiały oraz okucia antywłamaniowe, gdy okno nie będzie zaaplikowane w poprawny sposób. Warto tutaj przemyśleć wynajęcie profesjonalistę, który przeprowadzi montaż rzetelnie. Niewłaściwy montaż prowadzi do tworzenia się mostków termicznych, gdzie będziemy tracić ciepło. To w znaczny sposób obniży wydajność okna pasywnego, z powodu czego przestanie być już ono pasywne, ponieważ zatraci swoje najcenniejsze właściwości.

Obok poprawnego montażu warto rozplanować usytuowanie okien na etapie projektu domu. Jeżeli zależy nam na pełnym wykorzystaniu właściwości okien pasywnych oraz czerpania z energii słonecznej. Umiejscowienie okien od strony północnej lub południowej jest najlepsze. Dzięki temu uchronimy się od przegrzania oraz potrzeby instalacji kolejnej osłony przed przesadnym nasłonecznieniem.

Okna Toruń

Komentarze są wyłączone.