Turystyczny termos – który najlepszy oraz jak go znaleźć?

Lampa Beyond
21 września, 2020
Sprzątanie biur i zakładów pracy
28 września, 2020

Turystyczny termos – który najlepszy oraz jak go znaleźć?

Termos turystyczny – jaki najlepszy i jak go znaleźć?

Decydując się na podróż powinniśmy zatroszczyć się o porządne pakowanie. Szczególnie kiedy jedziemy w góry lub planujemy czasochłonne zwiedzanie, należy pamiętać nie tylko o zaopatrzeniu wody czy prowiantu, ale także ciepłego lub zimnego napoju. Wielu z nas ceni sobie wycieczki z termosami turystycznymi, które przez wiele godzin zachowują chłód lub ciepło herbaty, kawy lub innego napoju. Które termosy są uważane za najlepsze i z jakiego powodu? Zwykle najbardziej interesującym nas parametrem jest długość utrzymywania zimna lub ciepła, chociaż tak samo ważna jest szczelność i wytrzymałość. Wśród szczególnie popularnych termosów turystycznych znajdują się termosy producentów Stanley, Thermos oraz Esbit, z tego powodu warto je poznać.

Jaki termos turystyczny wybrać?

Wybierając termos turystyczny nalepiej popatrzeć na parę ważnych elementów, które świadczą o tym, czy turystyczny termos będzie dobry w określonych warunkach, czy nie. Istotna jest tu praktyczność, forma i surowce, z jakich termos jest wykonany. Im silniej zależy nam na jakości, tym rozsądniej nabyć termosu przygotowanego z dobrej jakości materiałów, które nie mają szkodliwych substancji i dodatnio wpływają na sprawne działanie termosu turystycznego.

Dobrze też pomyśleć o tym, by termos był wyposażony w zewnętrzną powłokę, za pomocą której mamy pewność, że termos turystyczny nie wysunie się nam z dłoni także w rękawiczkach. Sądząc po tym, jak długie przewidujemy wędrówki, powinniśmy dobrać obszerność swojego termosu. Zwykle turystyczne termosy można kupić w pojemności: 0.5l, 0.75l oraz 1l. Im mniejsza wycieczka tym mniejszy termos wystarczy. Na całodniowe wycieczki lepiej zdecydować się na większy termos.

Najistotniejszym parametrem, którym najlepiej się zainteresować, chcąc zdecydować, jaki termos turystyczny wybrać jest rzecz jasna długość zatrzymania ciepła lub chłodu. W tym zakresie istotny jest nie tylko sam czas zachowania ciepła bądź zimna, dlatego że w przypadku świetnych termosów będzie to nawet cała doba, ale też zakres temperatur. Nie ma termosu, który utrzyma przez wiele godzin tą samą temperaturę. Warto wspomnieć, że im lepiej zapełniony termos, tym dłużej będzie on się sprawdzał. By jednak termos turystyczny okazał się użyteczny, musi posiadać dobry korek. To ten element decyduje o trwałości termosu. Zwykle nakrętki są odkręcane lub mają automatyczny przycisk. Jeżeli zamknięcie nie będzie dobrej jakości, termos nie zatrzyma temperatury.

Najbardziej znane turystyczne termosy

Na rynku dostępnych jest dużo termosów turystycznych, ale szczególnie znane i renomowane należą do trzech producentów, od lat tworzących tak samo termosy na żywność oraz termosy do napojów, a także termiczne kubki (te mniej spisują się w trakcie wielogodzinnych wycieczek i charakteryzują się niższą pojemnością) dobrej jakości. Bardzo znane turystyczne termosy należą do firm: Stanley, Thermos oraz Esbit. Są one mocno cenione przez wielu wielbicieli podróży i wycieczek. Czym wyróżniają się ich termosy?

Termosy firma Stanley

Termosy firmy Stanley mają wieloletnią tradycję produkcji. Produkowane od niemal stu lat termosy z wkładem stolowym są niezwykle wytrzymałe i od lat uczestniczą w największych wyprawach. Zdaniem firmy są tak trwałe, że dadzą radę przetrwać długie lata w ciężkich warunkach, polegając na swoich zdolnościach termoizolacyjnych. Jak już wiemy, zdolność utrzymania ciepła lub zimna zależy od wielkości i napełnienia termosu turystycznego oraz jego budowy. Poszczególne modele różnią się, więc od siebie możliwościami.

W zależności od modeli turystyczne termosy Stanley do posiłków lub napojów zatrzymają:

  • termoizolację cieplną – od 12h przy małych termosach do 20-24h przy średnich, a nawet do 40h przy największych (1,3l);
  • termoizolację zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Tak więc termiczna izolacja w przypadku termosów turystycznych Stanley jest bardzo wysoka. Należy jednak wiedzieć, że w każdym termosie temperatura nie jest stała i z upływem kolejnych godzin stanie się co raz wyższa/niższa.

Termosy firma Thermos

Inną tak samo popularną i często polecaną firmą tworzącą turystyczne termosy i termiczne kubki jest firma Thermos. To jedna z największych firm produkujących termosy od wielu lat, z porządnych surowców i materiałów. Ponadto Thermos produkuje produkty w swoich fabrykach, bez pomocy firm zewnętrznych.

Produkty firmy Thermos zachowują:

  • termoizolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termoizolację  zimna – od 12 do 24 godzin.

Termosy firma Esbit

Niemiecka firma Esbit od lat zdobywa sukcesy w tworzeniu swoich obiadowych termosów oraz termosów na picie. Ich szeroka oferta termosów i kubków zachęca użytkowników, a doskonałe parametry utrzymywania ciepła lub zimna, dobra cena i jakość, przekonują, by co najmniej przetestować ich produkty.

Termosy Esbit zachowują:

  • termoizolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termoizolację zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że według danych producenta, utrzymanie ciepła dla napoju ok. 98 °C i temperaturze powietrza 20 °C wyniesie 70 °C po 6h, 55 °C po 12h, a po 24 godzinach mniej więcej 40 °C.

Czy termos można myć w zmywarce?

Pamiętajmy, że termosów oraz kubków termicznych nie należy myć w zmywarce. Producenci niektórych termosów mówią, że w zmywarce można myć jedynie korek, choć nie tyczy się to każdego modelu. Zwykle termosów umieszczamy w zmywarce, ponieważ silne detergenty i działanie wysokiej temperatury w trakcie mycia, może ujemnie wpłynąć na ich umiejętność do zatrzymywania temperatury.

termos stanley zielony

Komentarze są wyłączone.