Turystyczny termos – który najlepszy i jak go znaleźć

Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów
Ocieplanie natryskowe budynku pianką PUR
29 sierpnia, 2020
depilacja woskiem wszystko o zabiegu
Depilacja nóg woskiem – jak depilować by nie bolało
29 sierpnia, 2020
Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe

Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe

Turystyczny termos – który najlepszy oraz jak go wybrać ?

Planując wycieczkę należy zadbać o solidne pakowanie. Zwłaszcza gdy jedziemy w góry albo planujemy długie zwiedzanie, trzeba pomyśleć nie tylko o zapakowaniu prowiantu czy wody, ale także ciepłego lub zimnego napoju. Wiele osób uwielbia wyprawy z turystycznymi termosami, które przez długi czas utrzymują temperaturę herbaty, kawy albo innego napoju. Jakie termosy są oceniane jako najlepsze oraz z jakiego powodu? Zwykle najbardziej interesującym nas kryterium jest długość utrzymywania zimna lub ciepła, chociaż równie ważna jest wytrzymałość oraz szczelność. Pośród szczególnie popularnych turystycznych termosów wyróżniamy termosy producentów Stanley, Thermos oraz Esbit, z uwagi na to warto się im przyjrzeć.

Jaki termos turystyczny wybrać?

Wybierając termos turystyczny nalepiej popatrzeć na parę szczególnych elementów, jakie zaważą na tym, czy termos spełni swoją funkcję w określonych warunkach, czy nie. Istotna jest tutaj funkcjonalność, forma oraz tworzywa, z jakich termos jest wykonany. Im bardziej zależy nam na dobrym wykonaniu, tym powinniśmy szukać termosu stworzonego z dobrej jakości surowców, jakie nie zawierają niebezpiecznych substancji oraz pozytywnie wpływają na sprawne funkcjonowanie turystycznego termosu.

Warto też zastanowić nad tym, aby termos posiadał zewnętrzną powłokę, dzięki której mamy gwarancję, że termos nie wyślizgnie się nam z rąk też w rękawiczkach. Oceniając po tym, jak długie planujemy wędrówki, powinniśmy dostosować obszerność wybranego termosu. Zwykle turystyczne termosy sprzedawane są w pojemności: 1l, 0.75l oraz 0.5l. Im mniejsza wycieczka tym mniejszy termos wystarczy. Na obszerne wycieczki warto zdecydować się na większy termos.

Kluczowym parametrem, jakim powinniśmy się kierować, chcąc sprawdzić, który termos turystyczny wybrać jest długość zachowania ciepła lub chłodu. W tym zakresie istotny jest nie tylko sam czas zatrzymania zimna bądź ciepła, ponieważ w przypadku najlepszych termosów będzie to nawet cała doba, ale też zakres temperatur. Żaden termos nie zachowa przez długi czas tę samą temperaturę. Warto wspomnieć, że im bardziej zapełniony termos, tym dłużej będzie on spełniał swoją funkcję. By jednak turystyczny termos był użyteczny, musi posiadać odpowiedni korek. To od niego zależy trwałość termosu. Zwykle nakrętki są odkręcane albo mają automatyczny przycisk. Jeżeli zamknięcie nie będzie dobrej jakości, termos nie zachowa temperatury.

Szczególnie znane turystyczne termosy

Na rynku możemy kupić dużo turystycznych termosów, ale szczególnie popularne oraz polecane pochodzą od 3 producentów, od lat sprzedających tak samo termosy do napojów, jak i termosy na żywność, a do tego termiczne kubki (one mniej spisują się w czasie długich wycieczek oraz charakteryzują się niższą pojemnością) dobrej jakości. Najbardziej znane turystyczne termosy należą do firm: Stanley, Thermos oraz Esbit. Są one bardzo cenione przez pasjonatów wycieczek i podróży. Czym charakteryzują się ich termosy?

Termosy firma Stanley

Termosy firmy Stanley mają prawie wiekową tradycję powstawania. Produkowane od prawie 100 lat termosy ze stalowym wkładem są całkiem wytrzymałe oraz przez lata sprawdzały się w dalekich wyprawach. Według firmy są tak doskonałe, że mogą przetrwać wiele lat w najtrudniejszych warunkach, polegając na swoich właściwościach termoizolacyjnych. Jak już wiadomo, zdolność utrzymania ciepła lub zimna zależy od napełnienia i wielkości turystycznego termosu oraz elementów budowy. Poszczególne modele mają inne możliwości.

W zależności od modeli turystyczne termosy Stanley do posiłków lub napojów utrzymują:

  • izolację termiczną cieplną – od 12h w mniejszych termosach do 20-24h w średnich, a nawet do 40h przy największych termosach (1,3l);
  • termiczną izolację zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Jak widać termoizolacja w przypadku turystycznych termosów Stanley jest naprawdę bardzo wysoka. Należy jednak pamiętać, że żadnym termosie temperatura nie jest stała i z biegiem przemijających godzin stanie się nieco wyższa/niższa.

Termosy firma Thermos

Inną równie popularną oraz często zalecaną firmą produkującą turystyczne termosy oraz termiczne kubki jest firma Thermos. Ta firma jest jedną z największych wśród produkujących termosy od lat, z jakościowych surowców i materiałów. Co więcej Thermos produkuje produkty we własnych fabrykach, bez pomocy innych firm.

Produkty marki Thermos zatrzymują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację  zimna – od 12 do 24 godzin.

Termosy firma Esbit

Niemiecka firma Esbit od lat zdobywa sukcesy w produkcji kolejnych obiadowych termosów oraz termosów na napoje. Ich obszerna gama produktów zachęca pasjonatów podróży, a doskonałe właściwości utrzymywania ciepła lub zimna, jakość i dobra cena, przekonują, aby przynajmniej przetestować ich produkty.

Termosy Esbit zatrzymują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że według danych producenta, utrzymanie ciepła dla napoju ok. 98 °C i temperaturze powietrza 20 °C wyniesie 70 °C po 6 godzinach, 55 °C po 12h, a po 24 godzinach około 40 °C.

Czy termos można czyścić w zmywarce?

Zapamiętajmy, że kubków termicznych oraz termosów nie powinno się czyścić w zmywarce. Producenci niektórych termosów wskazują, że w zmywarce można czyścić zaledwie korek, choć nie tyczy się to wszystkich modeli. Przeważnie termosów umieszczamy w zmywarce, ponieważ silne detergenty oraz wpływ wysokiej temperatury w czasie mycia, może ujemnie wpłynąć na ich umiejętność do zachowania temperatury.

Termos turystyczny

Komentarze są wyłączone.