Podjazd do domu – kamień czy kostka

Stomatologia estetyczna Toruń -zabiegi DSD implanty wybielanie zębów
Nowoczesne zabiegi w stomatologii
29 sierpnia, 2020
Piwo kraftowe - Maszyny rozlewnicze do piwa - minibrowary
Piwo kraftowy – jak produkować
30 sierpnia, 2020

Podjazd do domu – kamień czy kostka

kostka brukowa toruń - układanie i cennik

kostka brukowa toruń - układanie i cennik

Z czego wykonać nawierzchnię na podjazd?

Bazą trwałego podjazdu pod dom jest solidne wykończenie, które sprawdzi się przez lata. Obciążenie wywołane stałym użytkiem wymaga od nawierzchni, by była wytrzymała i nie zepsuła się za szybko. By stworzyć trwały podjazd potrzeba zarówno właściwego przygotowania w postaci podbudowy, by nie dopuścić do obniżania się, ale także najlepszych surowców do wykonania podjazdu. Pośród zwykle wybieranej nawierzchni podjazdu wyróżniamy te, stworzone z kostki brukowej, z kamienia oraz z dekoracyjnego betonu. Jaka nawierzchnia na podjazd będzie najlepsza? Wszystkie mają swoje wady i zalety, więc przed zakupem warto zorientować się w ich właściwościach.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to nadal jeden z bardziej znanych i jednocześnie tanich surowców, z których rozkładana jest nawierzchnia na podjazd. Swoją popularność zawdzięcza nie tylko dzięki niskiej cenie, ale także dostępnością, wielobarwnością, a także wielokształtnością. Ze względu na te cechy możemy zbudować estetyczny podjazd, jaki okaże się tak samo funkcjonalny, jak i elegancki. Dobranie kształtu znacznie ułatwia rozmieszczenie kostki według wyznaczonego terenu. Z kolei pełna dostępność w sumie w każdym sklepie prowadzącym sprzedaż towarów do budowy sprawia, że nie trzeba przejmować się dostawami lub dodatkowym kupnem, w sytuacji, kiedy niezbędna była większa ilość kostek. Cenę kostki brukowej także można dopasować do do swojego budżetu z uwagi na obszerną ilość wzorów. Z technicznego punktu widzenia kostka brukowa jest mocno wytrzymała na warunki atmosferyczne, wahania temperatury i duży nacisk pojazdów, a także jest łatwa w czyszczeniu.

Warto jednak wiedzieć, że nawierzchnia z kostki brukowej ma także minusy. Kluczową niekorzyść ma wpływ warunków atmosferycznych. Z uwagi na deszcze i śniegi lub nadmierne nasłonecznienie kostka brukowa może z wiekiem zmieniac kolor, przez co traci swoją estetykę. Niekiedy jest tak, że niektóre rośliny jak porosty i chwasty przebijają się pomiędzy szczelinami i wyrastają, ujmująco oddziałując na wygląd podjazdu z kostki brukowej, a wyrywanie ich może odbierać wiele czasu. Ponadto, żeby podjazd z kostki brukowej spełniał swoje funkcje musi zostać wykonany w odpowiedni sposób, co w wielu przypadkach naraża nas na koszt zatrudnienia do tego profesjonalistów.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Ukończenie podjazdu z kamienia przyciąga do siebie głównie wytrzymałością. Raz ułożony podjazd z kamienia pozostanie na miejscu przez wiele czasu. Ponadto dzięki zwyczajnym barwom kamienia, stworzony z niego podjazd uzyska charakterystycznego wyglądu, jaki w interesujący sposób uwydatni wygląd samego domu i ogrodu. Przeważnie podjazdy z kamienia są brane za wyjątkowo eleganckie. Istotnym elementem jest także naturalność kamienia. Za sprawą swoich właściwości doskonale przepuszcza wodę. Ta metodą zyskujemy dodatkową zaletę, czyli brak odkładającej się na powierzchni podjazdu wody.

Wybierając podjazd z kamienia, warto pamiętać, że kluczową rolę odgrywa tutaj rozmieszczenie, by podjazd stał się trwały i by spełniał swoje funkcje przez długi czas. Powinno się unikać zostawiania dużych przestrzeni między nimi, dlatego powinno się rozłożyć je jak najbliżej jeden obok drugiego, a szpary wypełnić piaskiem z domieszką cementu. Niedpowiednio rozmieszczony kamień nie spełni swojej zalety odprowadzania wody, co prowadzi do odkładania się zastoin. Co więcej normalna nierówność kamienia powoduje, że ciężko utrzymać ich czystość podjazd z kamienia, a w zimie ciężko się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Beton dekoracyjny tworzymy dzięki stemplowaniu (odciskaniu) go przy pomocy form lub stempli. Taką metodą da się uzyskać ładne kształty i wzory, a także specjalne faktury, które łatwo da się dostosować do charakteru domu czy ogrodu. Stworzenie nawierzchni z dekoracyjnego betonu daje możliwość wykonania wyjątkowo estetycznego podjazdu. Warto dodać, że obecne techniki produkcji umożliwiają także nadaniu betonowi koloru. Główną zaletą dekoracyjnego betonu jest jego solidność i wytrzymałość na niszczenie i pogodę. Bez trudu da się utrzymać go w porządku, jednak w przypadku zastosowania dekoracji, konieczna będzie konserwacja, by beton nie tracił dobrego wyglądu.

Kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny – co wybrać??

Jak widać zarówno kamień, kostka brukowa i beton mają wady i zalety. Przy wyborze materiału najlepiej kierować się w głównej mierze finkcjonalnością, wytrzymałością i estetyką. W zależności od tego, na na jaki z tych elementów patrzymy najmocniej, od tego najlepiej zmotywować swój wybór. Zachowanie czystości jest ważne, dlatego kamień może nie sprawdzić się u osób, dla których istotna jest łatwość mycia. Z kolei jeśli skupiamy się na wysokiej estetyce, kostka brukowa i beton dekoracyjny będą mniej trafnym wyborem. Aby nawierzchnia podjazdu wyglądała elegancko, należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, dlatego że bez niego żaden nateriał nie spełni swojej roli w 100 procentach.

kostka brukowa Toruń

Komentarze są wyłączone.